Iš pradžių pareigūnai J.Guzmaną buvo sučiupę 1993 metais Gvatemaloje. Jis buvo išduotas ir nuteistas 20 metų kalėti dėl kaltinimų, susijusių su narkotikų kontrabanda. 2001 metais, padedamas kalėjimo prižiūrėtojų, jis pabėgo iš „Puente Grande“ – kito griežčiausio režimo kalėjimo Meksikoje, vakarinėje Chalisko valstijoje.
Įprasta manyti, kad jam pavyko pabėgti pasislėpus skalbinių vežimėlyje, tačiau tai ne vienintelė versija dėl to, kaip jis iš tiesų ištrūko į laisvę.
58 metų J.Guzmanas, kurio Sinaloa kartelis narkotikus siuntinėjo po visą pasaulį, iki arešto buvo laikomas labiausiai ieškomu narkotikų baronu pasaulyje.
JAV siūlė 5 mln. dolerių atlygį už informaciją, kuri padėtų jį areštuoti, o Čikagos miestas, į kurį atkeliaudavo daug Sinaloa narkotikų, paskelbė jį „visuomenės priešu numeris vienas“. Tokį statusą anksčiau buvo pelnęs tik Amerikos gangsteris Al Capone.
J.Guzmanas liaupsinamas ir folkmuzikos baladėse „narcocorridos“.
Kai buvo pirmą kartą pabėgęs į laisvę, J.Guzmanas iš vidutinio meksikiečių mafijos vadeivos virto turbūt įtakingiausiu narkotikų kontrabandininku pasaulyje. Išaugusį jo turtą žurnalas „Forbes“ vertino daugiau kaip 1 mlrd. JAV dolerių ir įtraukė jį į „įtakingiausių pasaulio žmonių“ sąrašą, kur jis lenkė Prancūzijos ir Venesuelos prezidentus.
Tačiau 2013 metais „Forbes“ nurodė, jog negali patikrinti jo turto vertės ir mano, kad jis vis daugiau išleidžia apsaugai.
2007-aisiais El Chapo vedė 18-metę grožio karalienę Emmą Coronel. Manoma, kad įvairios moterys yra pagimdžiusios bent dešimt jo vaikų.
E.Coronel buvo su juo, kai jis pernai buvo suimtas. Jo sugavimas išprovokavo nedidelius šalininkų protestus Sinaloa valstijos sostinėje Kuljakane, kur J.Guzmanas puoselėjo Robino Hudo įvaizdį.
Sinaloa kartelio pavadinimas yra susijęs su Meksikos vakarine Sinaloa valstija.