Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Meksikos prezidentas atlaikė balsavimą dėl to, ar jis turėtų trauktis, ar likti poste

Meksikos prezidentas Andresas Manuelis Lopezas Obradoras sekmadienį nesunkiai atlaikė referendumą dėl to, ar jis turėtų atsistatydinti, ar baigti savo kadenciją – pirminiai rezultatai parodė, kad balsavimą žymėjo mažas rinkėjų aktyvumas.
Andresas Manuelis Lopezas Obradoras
Andresas Manuelis Lopezas Obradoras / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

A.M.Lopezo Obradoro populiarumo reitingas siekia beveik 60 proc., todėl niekada neatrodė, kad jo prezidentavimui gresia rimtas pavojus, o pats kairiosios pakraipos pažiūrų politikas buvo vienas didžiausių balsavimo rėmėjų.

Preliminariais Nacionalinio rinkimų instituto duomenimis, 90,3–91,9 proc. žmonių balsavo už tai, kad 2018-aisiais šešerių metų kadencijai išrinktas 68-erių prezidentas liktų poste iki 2024-ųjų.

Balsavime dalyvavo nuo 17 iki 18,2 proc. rinkėjų, o tai reiškia, kad net jei rezultatai nebūtų buvę palankūs A.M.Lopezui Obradorui, jie nebūtų buvę teisiškai privalomi.

Referendumo – pirmojo tokio pobūdžio plebiscito Meksikoje – šalininkai teigė, kad tai būdas padidinti demokratinę atskaitomybę, suteikiant rinkėjams galimybę atstatydinti prezidentą dėl prarasto pasitikėjimo.

„Dabar turime galimybę pakeisti tai, kas nėra teisinga. Yra buvę prezidentų, kurie, išrinkti žmonių, galiausiai pradėjo tarnauti kitiems interesams“, – naujienų agentūrai AFP sakė 57 metų matematikas ir muzikantas Benigno Gasca.

„Nenaudingas užsiėmimas“

Tačiau kritikai balsavimą vertino kaip brangią propagandą ir nereikalingą dėmesio atitraukimą nuo daugybės problemų, su kuriomis susiduria šalis, įskaitant su narkotikais susijusį smurtą, skurdą ir didėjančias pragyvenimo išlaidas.

„Tai nenaudingas užsiėmimas – pinigai išmesti į balą“, – sakė į pensiją išėjusi 62 metų mokytoja Laura Gonzalez.

A.M.Lopezas Obradoras su žmona savo balsus atidavė sekmadienio rytą netoli prezidento rūmų esančiame balsavimo punkte.

„Tegul niekas nepamiršta, kad vadovauja žmonės“, – pareiškė jis po to.

Meksikos konstitucija numato, kad prezidentas gali dirbti tik vieną kadenciją, o A.M.Lopezas Obradoras pažadėjo pasitraukti iš posto 2024 metais, oponentams apkaltinus jį, kad referendumas buvo žingsnis siekiant likti valdžioje ilgiau.

Valdančiosios partijos „Morena“ lyderis Mario Delgado sakė, kad rinkėjai pripažino A.M.Lopezo Obradoro „atsidavimą labiausiai nepasiturintiems ir didžiulį moralinį autoritetą, su kuriuo jis valdo“.

„Tik toks nenugalimas, nepalaužiamas demokratas kaip jis gali ryžtis“ balsavimui dėl atšaukimo, pridūrė jis.

Tačiau konservatyvios opozicinės partijos PAN atstovas Marko Cortesas teigė, kad balsavimas pasižymėjo „neteisėtumu, melu, manipuliavimu ir viešųjų išteklių nukreipimu“.

Septynis dešimtmečius iki 2000-ųjų Meksiką valdžiusios PRI atstovas Alejandro Moreno tviteryje parašė, kad „Morena“ referendumą pavertė „pasityčiojimu“, kad „patenkintų savo ego ir toliau apgaudinėtų meksikiečius“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?