Žiūrėkite

Tado Sedekerskio komentaras prieš rungtynes su Kauno „Žalgiriu“Tado Sedekerskio komentaras prieš rungtynes su Kauno „Žalgiriu“

Melagienai apie atakas Maskvoje – sprogimo degalinėje ir Rugsėjo 11-osios vaizdai

Nesiliaujant naujienoms apie atakuojamus Ukrainos miestus ir galingus sprogimus bei didžiulius gaisrus gyvenamosiose vietovėse, tūkstančių internautų dėmesį traukia ir panašūs pranešimai apie Maskvą. Bet jie nėra teisingi – šokiruojančiuose vaizdo įrašuose naudojami anksčiau ar kitur įvykusių nelaimių vaizdai.
Surinkus seniau ar kitur vykusių sprogimų ir gaisrų vaizdus, aiškinama, esą atakuojama Maskva
Surinkus seniau ar kitur vykusių sprogimų ir gaisrų vaizdus, aiškinama, esą atakuojama Maskva / Ekrano nuotr. iš „Facebook“

Sprogimas – už 800 km nuo Maskvos

Šie kadrai su dėmesį patraukiančiais komentarais skelbiami neseniai (anksčiausi įrašai buvo paskelbti prieš 4-5 savaites) sukurtame „Facebook“ puslapyje „Fiosl Liesi“.

Nors nurodyta, kad tai yra politinės organizacijos puslapis, kas už jo slypi, nenurodyta.

Jį seka ar mėgsta tik kiek daugiau nei 40 tūkst. žmonių, bet taisyklinga anglų kalba įgarsinti vaizdo įrašai peržiūrimi ir po gerokai daugiau kartų.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Žinia apie tariamus sprogimus Maskvoje iliustruojama senesniais vaizdais, pavyzdžiui, teroristų atakuoto Pasaulio prekybos centro
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Žinia apie tariamus sprogimus Maskvoje iliustruojama senesniais vaizdais, pavyzdžiui, teroristų atakuoto Pasaulio prekybos centro

Pavyzdžiui, per dvi savaites 57 tūkst. kartų peržiūrėtas įrašas su antrašte „Didžiulis sprogimas. Kremliaus šokas. (Rusijos prezidentas Vladimiras) Putinas supanikavo, kai dėl netikėtos atakos sprogo didžiausia Maskvos elektros pastotė“. Įspūdžiui sustiprinti naudojama daug didžiųjų raidžių ir liepsnos ikonėlių.

Pirmas jo kadras – aukštyn kylančių juodų dūmų stulpas, sprendžiant iš vandens ženklo, paimtas iš „Dvač“ – didžiausio Rusijoje anoniminio vaizdų forumo.

Antrame kadre matyti didžiulė liepsna, kurią iš žarnos purškiamu vandeniu gesina vienišas ugniagesys. Gaisras išties kilo elektros pastotėje, bet ne Maskvoje.

Ta pati nuotrauka dar gegužė 4 d. buvo publikuota „Laisvosios Europos radijo – Laisvės radijo“ tinklalapyje. Apačioje paaiškinta, kad fotografijoje užfiksuotas išvakarėse Lvive po Rusijos atakos įsiliepsnojęs gaisras.

38 tūkst. kartų peržiūrėtas įrašas su antrašte „Didžiulis sprogimas supurtė Maskvą. Maskva panikuoja katastrofiškoje ugnyje! Raketa netikėtai susprogdino Rusijos naftos talpyklą Kuzovatove.“

Atvirkštinė vaizdo paieška patvirtina, kad sprogimas tą pačią dieną, kai buvo paskelbtas šis vaizdo įrašas, tikrai įvyko Kuzovatove. Bet pastarasis yra ne Maskvos dalis ir net ne priemiestis, o gyvenvietė Uljanovsko srityje.

Norint jį pasiekti iš sostinės, reikėtų nuvažiuoti apie 900 km. Net trumpesnis – geografinis atstumas viršytų 800 km. Tad tvirtinti, kad šis sprogimas supurtė Maskvą, negalima.

Nelaimę užfiksavo ne vienas pro šalį važiavęs žmogus. Jie nufilmavo tirštą juodų dūmų debesį ir netrukus nugriaudėjusį sprogimą. Įrašuose nematyti jokių raketų, nieko panašaus neminėjo nei vaizdą komentavę asmenys, nei komentarus teikę valdžios atstovai.

Taip pat skaitykite: Maskvos nepuolė: gąsdinama Rusijos atakos Ukrainoje ir seno gaisro Sibire vaizdais

Vietos žiniasklaidos teigimu, sprogimas įvyko degalinėje (ne naftos talpykloje), į automobilį pilant suskystintas dujas. Liudininkai pasakojo pastebėję, kad užsidegė variklis ir netrukus nugriaudėjo galingas sprogimas.

Gaisras apėmė apie 100 kv. m plotą, nukentėjo penki žmonės, trys (du – sunkios būklės) buvo paguldyti į ligoninę.

Degė dažų, ne karinės įrangos gamykla

Dar vienas įrašas apie kitą „didžiulį sprogimą Rusijoje“, po kurio „sostinę Maskvą apėmė liepsnos“, nes „sprogo karinės įrangos gamykla“, peržiūrėtas 47 tūkst. kartų.

Įraše minimas gaisras Odincove, maždaug 30 km nuo sostinės centro esančiame mieste.

Jungtinės Karalystės dienraščio „Daily Express“ portalas birželio 15-ąją pranešė, kad „Odincovo gamykloje siautėjo ugnis ir į dangų kilo tiršti juodi debesys“, buvo girdėti sprogimai. Ukrainos žiniasklaida savo ruožtu nurodė, kad tai buvo dažų ir lako gamykla.

Karinės įrangos gamykla, esanti maždaug už 60 km į šiaurės rytus nuo Maskvos esančiame Zagorske, degė savaite anksčiau.

Nuo vasario pabaigos – įsiveržimo į Ukrainą – Rusijoje kilo ne vienas spontaniškas gaisras ir buvo sprogimų, galimai įvykusių dėl Ukrainos atakų ar sabotažo.

Nors šiame vaizdo įraše rodomas gaisras, tikrai neseniai vykęs minimoje vietovėje, klaidingas teiginys, kad dėl to Maskva „buvo apimta liepsnų“. Sostinės yra per toli nuo Odincovo, o gaisras nebuvo toks didelis, kad būtų ją pasiekęs.

Evakavo V.Putiną?

Net 172 tūkst. kartų buvo peržiūrėtas įrašas apie dar vieną „didžiulį gaisrą Maskvoje“. Jo antraštė skelbė, esą „Putinas panikuoja, siaubinga ataka suniokojo dangoraižį Maskvoje, paskelbta nepaprastoji padėtis“.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Statomame dangoraižyje tikrai buvo kilęs nedidelis gaisras, bet jo priežastis - ne ataka
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Statomame dangoraižyje tikrai buvo kilęs nedidelis gaisras, bet jo priežastis - ne ataka

Balsas už kadro tvirtina, kad V.Putinas naktį buvo evakuotas. Ataka tariamai smogė nebaigtam 66 aukštų (maždaug 300 m aukščio) pastatui. Statybas esą žadama baigti tik šiemet.

Vaizdo įraše pasakojama apie trijų prabangių dangoraižių kompleksą „Capital Towers“, iškilusį netoli Maskvos upės. Įraše nuo pradžių rodoma, kad vieno iš šių dangoraižių stogas ir viršutiniai aukštai apimti liepsnų.

Tuo pačiu vaizdo įrašu liepos pradžioje buvo iliustruotas minėto „Daily Express“ interneto svetainės straipsnis.

Nors jo antraštė skamba ne mažiau šokiruojančiai – „V.Putino košmaras – didžiulį bokštų kompleksą Maskvoje apėmė ugnis ir dangų uždengė juodi dūmai“, rašinyje neminima nei kokia nors ataka, nei ryšys su invazija į Ukrainą.

Taip pat skaitykite: Sprogimų banga: kaip ir kodėl Rusijos kariuomenės užnugaryje pradėti naikinti ginklų sandėliai?

Nemažai vaizdo įrašų ir nuotraukų iš gaisro vietos publikavo ir Rusijos žiniasklaida. Jos teigimu, gaisras kilo vieno iš dangoraižių 55-ame aukšte. Nors vaizdo įrašas „Facebook“ paskelbtas su prierašu „Rusija prieš Ukrainą šiandien“, žurnalistai jokios atakos neminėjo.

Be to, dangoraižis nebuvo sugriautas – gaisrą pavyko užgesinti dar prieš atvykstant ugniagesiams. Naujienų agentūros TASS pranešimu, iš esmės nukentėjo tik pastoliai ir vienas kvadratinis metras patalpų.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos