„The New Times“ rašo, kad 10 metų kalėjime nepadarė įtakos jo baltų dantų šypsenai ir figūrai.
Žurnalistei M.Chodorkovskis prisipažino, kad kol kas dar miega prastai – pavyzdžiui, naktį prieš interviu jis prabudo 3 valandą ryto.
Į Rusiją grįš tik būdamas tikras, kad galės vėl išvažiuoti
M.Chodorkovskis pats prašydamas malonės V.Putinui rašė, kad neketina nei įsitraukti į politiką, nei kovoti už „Jukos“ turto susigrąžinimą.
M.Chodorkovskis svarstė, kad faktas, jog jo vėžiu serganti motina yra gydoma Berlyne, turėjo būti lemtingas V.Putino apsisprendimui. Jeigu ji būtų gyvenusi Maskvoje, buvusio verslo magnato nuomone, V.Putinui būtų buvę žymiai sunkiau apsispręsti.
Tačiau jis patikino, kad mainais už malonės suteikimą jam nebuvo nustatytos jokios specialios sąlygos – pavyzdžiui, nesikišti į politiką ar išvykti iš šalies. Tačiau M.Chodorkovskis pats prašydamas malonės V.Putinui rašė, kad neketina nei įsitraukti į politiką, nei kovoti už „Jukos“ turto susigrąžinimą.
„Per dešimt metų puikiai suvokiau, kas turi galią priiminėti sprendimus. Visus sprendimus dėl manęs priiminėja tik vienas žmogus. Visi kiti gali pridėti arba atimti penkias kapeikas. Ir su kitais žmonėmis kalbėtis galima tik tada, jeigu nori skandalo arba barnio – bet tik dėl savo pasitenkinimo. O aš nejaučiu malonumo diskusijoje, kuri yra be tikslo“, – apie V.Putino galią Rusijoje kalbėjo buvęs „Jukos“ savininkas.
„Visus sprendimus dėl manęs priiminėja tik vienas žmogus. Visi kiti gali pridėti arba atimti penkias kapeikas“, – apie V.Putino galią Rusijoje kalbėjo buvęs „Jukos“ savininkas
M.Chodorkovskis kartu ir paneigė kalbas, kad malonės jis paprašė po Rusijos specialiųjų tarnybų agentų apsilankymo. „Mes su Vladimiru Vladimirovičiumi per seniai vienas kitą pažįstame“, – sakė buvęs verslo magnatas.
M.Chodorkovskis prisipažino, kad jam pačiam ne visiškai aiškios priežastys, kodėl Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir kiti Vokietijos politikai taip stipriai kovojo už jo laisvę. „Tačiau tai – tokia pozityvi mįslė. Kai atsitinka stebuklas, o tu nežinai to stebuklo priežasčių...“, – kalbėjo jis.
Nors oficialiai jam ir leidžiama grįžti į Rusiją, M.Chodorkovskis sako kol kas neketinąs to daryti – atgal į Rusiją jis vyks tik jeigu jam būtinai reikės, ir jeigu bus tikras, kad galės vėl iš jos netrukdomas išvykti.
Geriau kosminiai laivai nei kaltės pripažinimas
Verslininkas pasakojo, kad sprendimą prašyti malonės jis priėmė tada, kai Kremlius pagaliau nebereikalavo jo pripažinti kaltę. Būtent tokią salygą kėlė Dmitrijus Medvedevas – tuometis Rusijos prezidentas sakė pasirengęs suteikti M.Chodorkovskiui malonę, tačiau tik tuo atveju, jeigu šis pripažins esąs kaltas. „Tačiau V.Putinas ar kažkas kitas iš jo aplinkos staiga pasakė, kad nebereikia kaltės pripažinimo. Man tai buvo kritinis momentas“, – kalbėjo M.Chodorkovskis.
„Kai tik pripažinčiau savo kaltę, daugelis žmonių patektų į labai sudėtingą situaciją. Tiesą sakant, visi, kurie yra kada nors dirbę „Jukos“, taptų pažeidžiami“, – savo nenorą prisipažinti kaltu aiškino verslininkas.
„Buvau pasiryžęs rašyti bet ką – kad ir apie kosminius laivus, kurie keliauja po visatą. Tačiau kaltės pripažinimas būtų sukėlęs konkrečias pasekmes dideliam žmonių ratui“, – prisiminimais dalijosi M.Chodorkovskis.
„Kai tik pripažinčiau savo kaltę, daugelis žmonių patektų į labai sudėtingą situaciją. Tiesą sakant, visi, kurie yra kada nors dirbę „Jukos“, taptų pažeidžiami“, – savo nenorą prisipažinti kaltu aiškino verslininkas.
Buvęs „Jukos“ vadovas pasakojo, kad per televiziją išgirdus geriausias naujienas per dešimtmetį – kad jam galų gale suteikiama malonė, jam tarsi akmuo nuo širdies nukrito. „Tuomet supratau, kad viskas bus išspręsta per kelias dienas, kadangi jie pasistengs mane kuo greičiau išleisti iš kalėjimo“, – kalbėjo M.Chodorkovskis. Jis sakė žinojęs, kad šiuo įvykiu susidomės ne tik Rusijos, bet ir pasaulio žiniasklaida, o Rusijos valdžiai visai nereikia, kad žurnalistai šniukštinėtų aplink kalėjimą.
Vienu didžiausių V.Putino kritikų vadinamas jau buvęs kalinys sakė, kad kai kurie drąsiausi kaliniai pradėjo jį sveikinti – tarsi jo išleidimas suteikė viltį ir kitiems. Ne visi kaliniai išdrįso ištarti sveikinimo žodžius – anot M.Chodorkovskio, už bendravimą su juo žmonėms kildavo problemų.