„Tai tiesos akimirka, – Europos Parlamentui sakė M.Barnier. – Mums liko labai mažai laiko, vos kelios valandos, dirbti šiose derybose... jeigu norime, kad šis susitarimas įsigaliotų sausio 1 dieną.“
M.Barnier, iškart po susitikimo su europarlamentarais išvykęs derybų su JK komandos vadovu Davidu Frostu, sakė, kad žvejybos teisės išlieka pagrindinis dar nepašalintas kliuvinys.
„Nemanau, kad būtų sąžininga arba priimtina, jeigu Europos žvejams nebūtų leidžiama... turėti prieigos prie šių [JK] vandenų“, – pabrėžė jis.
Anot M.Barnier, kitų sektorių Britanijos bendrovių „teisės išliks stabilios“, bet ES žvejai prarastų garantuotą prieigą.
„Taigi, tai nebūtų sąžininga“, – sakė jis.
Vėlai ketvirtadienį Britanijos premjeras Borisas Johnsonas ir Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen kalbėdamiesi telefonu nesugebėjo pašalinti kliūčių prekybos deryboms.
„Manau, visuomet buvau su jumis atviras ir nuoširdus, – europarlamentarams sakė M.Barnier. – Negaliu pasakyti, kas bus pasiekt šių derybų paskutiniojoje finišo tiesiojoje. Turime būti pasiruošę bet kokioms baigtims.“
Britanija oficialiai išstojo iš ES sausio pabaigoje, tačiau iki gruodžio 31 dienos šalį saisto dauguma jos taisyklių, o abi šalys bando susitarti dėl būsimų prekybos santykių sąlygų.
Vis dėlto kelis mėnesius derybos buvo įstrigusios dėl kelių pagrindinių klausimų, Londonui ir Briuseliui, regis, laikantis įsikibus savo pozicijų.
Ketvirtadienį B.Johnsono atstovas pareiškė, kad išstojimas nepasirašius sutarties yra „labiausiai tikėtinas“ scenarijus.
Jis sakė, kad abiejų šalių derybininkai stengiasi „užpildyti likusias spragas“, ES leidus suprasti, kad pasiekti susitarimą iki penktadienio būtų „sunku, bet įmanoma“.
Jeigu prekybos sutarties nepavyktų priimti, prekyba abipus Lamanšo sąsiaurio vyktų vadovaujantis Pausaulio prekybos organizacijos (PPO) taisyklėmis, o 47 metus trukusi ekonominė integracija būtų sutrikdyta muitų ir kvotų režimo.