„Jungtinės Valstijos ir toliau vadovaus koalicijai ir pasauliui šioje esminėje saugumo operacijoje“, – kalbėjo M.Pompeo, pradėdamas derybas.
Į susitikimą Vašingtone atvyko 31 šalies diplomatijos vadovai ar kiti aukšto rango pareigūnai. Derybas inicijavo Prancūzija, JAV prezidentui Donaldui Trumpui pribloškus tarptautinės koalicijos nares savo sprendimu išvesti amerikiečių karius iš Sirijos.
M.Pompeo beveik neužsiminė apie šį D.Trumpo sprendimą, bet sakė, kad JAV pajėgos pasirengusios „užtikrinti, kad ISIS (IS) niekada neįgautų antro kvėpavimo“.
Jis atkreipė dėmesį į spalio 26-osios JAV pajėgų reidą, per kurį buvo nukautas IS vadeiva Abu Bakras al Baghdadi ir keli kiti judėjimo lyderiai.
„Paklauskit jų, ar kovoje su ISIS trūksta amerikiečių lyderystės“, – sarkastiškai pažymėjo M.Pompeo.
JAV valstybės sekretorius skatino sąjungininkes Europoje prisiimti daugiau įsipareigojimų: finansuoti Sirijos stabilizavimo programas ir priimti savo piliečius, kovojusius IS gretose.
„Koalicijos narės privalo atsiimti tūkstančius užsieniečių teroristų kovotojų, laikomų nelaisvėje, ir patraukti juos atsakomybėn už jų įvykdytus nusikaltimus“, – kalbėjo M.Pompeo.
Tačiau tokios sąjungininkės kaip Prancūzija ar Jungtinė Karalystė nelabai nori susigrąžinti ekstremistus, pasiryžusius sukelti sąmyšį savo gimtosiose šalyse, ir JK iš kai kurių asmenų atėmė pilietybę.
Prancūzija savo ruožtu bendradarbiauja su Iraku, siekdama, kad šis perimtų užsieniečių džihadistų teismo procesą.
Kurdų vadovaujamos Sirijos demokratinės pajėgos, kovojusios su IS, kalino džihadistus šiaurės Sirijoje.
Tačiau amerikiečių pareigūnai sako, kad kelių dešimčių ekstremistų likimas nežinomas po to, kai JAV išvedė iš Sirijos savo karius, o Turkija įsiveržė į šiaurės Siriją ir užpuolė kurdų kovotojus. Ankara juos laiko teroristais, palaikančiais glaudžius ryšius su Turkijoje veikiančiais uždraustos Kurdistano darbininkų partijos (PKK) kovotojais.