„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Bokso žvaigždė – su Rusijos olimpine uniforma: ar tikrai reiškė paramą okupantams?

Internautai aptiko seną žinomo boksininko Mike‘o Tysono nuotrauką, kurioje jis užfiksuotas dėvintis Rusijos olimpinę uniformą, ir ėmė ją platinti kartu su prorusiškomis citatomis. Tačiau jis nieko panašaus nesakė. Ši nuotrauka padaryta prieš keliolika metų per Rusijos sportininkų olimpinių uniformų pristatymą, o karo metu amerikietis ne sykį reiškė paramą Ukrainai.
Mike'as Tysonas
Mike'as Tysonas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Rusiją vadina pavyzdžiu?

„Facebook“ vartotojai iš Lietuvos pastaruoju metu ėmė dalytis vieno geriausiai žinomų boksininkų Mike‘o Tysono nuotrauka. Kartu jie ėmė cituoti neva prorusiškas buvusio sportininko pažiūras.

„Mike Tyson: rusai yra tikriausi vyrai pasaulyje, o pati šalis yra pavyzdys visiems normaliems žmonėms. Aš stoviu su Rusija“, – prie kadro pridėjo vienas juo pasidalijęs vyras.

Mike'as Tysonas su Rusijos olimpiečių uniforma fotografavosi dar 2005 m., o tokių žodžių per karą nesakė
Mike'as Tysonas su Rusijos olimpiečių uniforma fotografavosi dar 2005 m., o tokių žodžių per karą nesakė

Internauto įrašas sulaukė daugiau nei 300 reakcijų, juo pasidalijo beveik 30 žmonių.

Nuotraukoje M.Tysonas, kuris išgarsėjo vos 20-ies tapęs jauniausiu istorijoje bokso čempionu sunkiojo svorio kategorijoje, matomas vilkintis Rusijos olimpinės komandos uniformą.

Fotografuota seniai

Šios nuotraukos kartu su panašiomis citatomis internete pasirodė dar metų pradžioje. Tada jos aktyviai plito Bulgarijos interneto erdvėje. Kartu su buvusio sportininko atvaizdais žmonės platino ir ilgą tekstą, kuriame cituojamas pats M.Tysonas kaip neva remiantis Rusiją ir jos invaziją į Ukrainą.

Nuotraukos buvo padarytos dar 2005 m. rugsėjį, kai M.Tysonas lankėsi Rusijoje ir Ukrainoje. Jis dalyvavo vakarėlyje, skirtame naujoms Rusijos sportininkų olimpinėms uniformoms pristatyti.

Tuo metu boksininkas pasirodė ir Rusijos televizijoje, kuri jį įamžino spaudžiantį ranką Čečėnijos premjero pavaduotojui Ramzanui Kadyrovui. Šis M.Tysoną pakvietė į bokso turnyrą, surengtą siekiant sukurti normalumo jausmą karo nuniokotoje respublikoje.

„M.Tysonas Čečėnijoje turi daug gerbėjų, ypač tarp jaunųjų sportininkų, kurie žavėjosi jo bokso įgūdžiais ir mokėsi iš jo“, – Čečėnijos prezidento spaudos sekretorius Muslimas Chučiovas sakė Rusijos naujienų agentūrai ITAR-TASS.

Boksininkas palaiko Ukrainą

Jokių pranešimų, kuriuose M.Tysonas būtų skelbęs palaikantis Rusiją, internete nėra.

Priešingai, boksininkas yra išreiškęs neigiamą požiūrį į Rusijos invaziją. Vaizdo įrašas su boksininko komentaru internete pasirodė dar 2014 m. liepą. Jame užfiksuota, kaip boksininkas pasisako Traibekos filmų festivalyje eidamas raudonuoju kilimu.

Rusų žurnalistai tuo metu buvo minioje ir tikėjosi atsakymų į klausimus. Vietoj to jie įsiutino M.Tysoną. Šis atsisakė su jais bendrauti ir net piktai rėžė: „Dinkite iš Ukrainos!“

2022 m. birželį „Kyiv Post“ savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo trumpu vaizdo klipu, kuriame legendinis boksininkas sako „Ukrainos žmonės, aš su jumis“.

„Scanpix“ nuotr./Mike'as Tysonas sugrįžo į ringą po 15 metų pertraukos.
„Scanpix“ nuotr./Mike'as Tysonas sugrįžo į ringą po 15 metų pertraukos.

Tais pačiais metais „YouTube“ paskelbtame vaizdo įraše M.Tysonas darsyk išreiškė paramą Ukrainai. Nuo 2 min. 48 sek. galima girdėti, kaip buvęs sportininkas pasveikina su pergale ukrainiečių boksininką Oleksandrą Usyką, paskatina aukoti užpultai šaliai ir teigia esantis „už Ukrainą“.

Pernai spalį interviu Piersui Morganui metu boksininkas prisipažino tiksliai net nežinantis, dėl ko konfliktas prasidėjo.

„Nežinau, ką padarė Vladimiras Putinas, bet nemanau, kad toliau turėtų būti kovojama”, – laidos metu sakė jis.

Tačiau, kaip pažymėjo vienas sporto portalas, M.Tysonas galimai vengė atskleisti tikrąsias savo pažiūras, nes nenorėjo, kad jos būtų aptarinėjamos viešai.

Kitame interviu buvęs sportininkas nesiryžo kalbėti apie politiką, teigdamas, kad jo žmona ir draugai gali jį už tai teisti.

„Klausyk, jei pradėsiu kalbėti apie politiką, mano draugai manęs nemėgs. Tiesiog to nedarykime, gerai? Tiesiog to nedarykime. Mano šeima pyksta, mano draugai pyksta, kai kalbame apie politiką“, – sakė jis.

15min verdiktas: iš dalies melas. M.Tysono nuotrauka daryta 2005 m., ne Rusijos plataus masto invazijos į Ukrainą metu. Jis nieko panašaus nesakė, priešingai, ne sykį išreiškė paramą Ukrainai.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau