Užtvanka buvo pastatyta ant nestabilaus pagrindo. Jos irimo procesą dar labiau paspartino erozija ir 2014 metais laikinai užtvankos kontrolę perėmusios „Islamo valstybės“ padaryta žala.
„Per praėjusius metus gauta informacija rodo, kad Mosulo užtvanka kelia didesnę grėsmę, nei manyta. Jos griuvimo galimybė yra žymiai didesnė nei prieš metus“, – pažymima JAV armijos inžinierių korpuso ataskaitoje.
1984 metais užbaigtą užtvanką Irako valdžia bandydavo sutvirtinti užpildama atsiradusias skyles ir įtrūkimus cementu. Šis procesas tęsėsi iki tol, kol užtvankos kontrolę perėmė džihadistai. Jie nustojo tvirtinti užtvanką ir tai atvėrė dar didesnes skyles.
Šiuo metu užtvankos tvirtinimo darbus stabdo ir tai, kad netoli jos esančios statybinių medžiagų gamyklos kontrolė vis dar priklauso „Islamo valstybei“.
Irako valdžia pabandė spręsti užtvankos problemą pasamdydama Italijos įmonę „Trevi“, kuri turėjo rūpinti užtvankos remonto ir atnaujinimo darbais. Italijos premjeras Matteo Renzi pažadėjo atsiųsti net 450 karių, kurie padėtų apsaugoti teritoriją.
JAV pareigūnai nuo pat 2007 metų siuntė įspėjimo signalus Irako valdžios atstovams, kad už užtvankos esantis milžiniškas ežeras gali bet kada užlieti aplinkines gyvenvietes ir net pati Mosulo miestą.
Pralaužta užtvanka užlietų miestą beveik 20 metrų aukščio banga, o užtvankos griuvimo sukeltas Tigro upės potvynis paveiktų net ir sostinę Bagdadą.
Tokia milžiniška banga galėtų pražudyti beveik visus 700 000 gyventojų turinčio Mosulo žmones. Dar milijoną ji priverstų trauktis iš gyvenamų vietų ir ieškoti prieglobsčio.
JAV karinių pajėgų leitenantas Seanas MacFarlandas sausio mėnesį Irako žurnalistams teigė, kad užtvanka gali griūti bet kurią akimirką.
„Viskas, ką mes žinome, tai, kad kai ji grius, ji grius labai greitai ir padariniai bus labai blogi“, – sakė karys.