Pavojingų gaisrų pašonėje JAV gyvenanti lietuvė: „Atsikeli ir nežinai, ar šiąnakt nakvosi namuose“

Studijuoti JAV nusprendusi lietuvė Ieva Galkytė Montanos valstiją pasirinko ne tik dėl galimybės pažinti tikrąją amerikietišką kultūrą ir šalies žmones, bet ir dėl kerinčios gamtos. Vis dėlto kol kas nuotraukose regėto grožio savo akimis I.Galkytei neteko pamatyti. To priežastis – jau keletą mėnesių keturiolikos JAV valstijų teritorijose siaučiantys miškų gaisrai.
Miško gaisro dūmai Montanoje
Miško gaisro dūmai Montanoje / Asmeninė nuotr.

I.Galkytė pasakoja, kad šiuo metu Montana – labiausiai gaisrų apimta JAV valstija.

Pašnekovės teigimu, dabar čia liepsnoja 45 aktyvūs gaisrai, neskaitant tų, kurie jau buvo užgesinti. Du didžiausius aktyvius gaisrus ir Misulos miestą, kuriame gyvena I.Galkytė, skiria vos 20 km.

„Teritorijos aplink šiuos gaisrus yra evakuotos, o tie, kuriems teko palikti namus, yra laukiami prieglaudose. Prieš keletą dienų buvo pranešta, kad jau sudegė daugiau nei 1 mln. akrų miškų – į tokią teritoriją tilptų dešimt Vilniaus dydžio miestų“, – 15min pasakojo I.Galkytė.

Pašnekovė sako, kad šiuo metu didžiausias iššūkis – ugniagesių stygius. Montana – viena didžiausių JAV valstijų, didesnė už Vokietiją, tačiau čia gyvena vos 1 mln. žmonių. Todėl gelbėti Montanos miškų atvyksta pajėgos iš tolimiausių JAV vietovių. „Kitos išeities nėra“, – pridūrė JAV gyvenanti lietuvė.

Asmeninė nuotr./Ieva Galkytė
Asmeninė nuotr./Ieva Galkytė

Keičiasi kasdienybė

I.Galkytė pasakoja, kad didžiulis visai šalia gresiantis pavojus pakeitė jos ir kitų vietos gyventojų kasdienybę.

„Šį savaitgalį planavau vykti į Ledyno nacionalinį parką, tačiau teko kelionę atšaukti, nes dalis nacionalinio parko uždaryta ir evakuota dėl neseniai kilusių gaisrų.

Asmeninė nuotr./Miško gaisro dūmais padengtas Montanas dangus
Asmeninė nuotr./Miško gaisro dūmais padengtas Montanas dangus

Misula ir Montana apskritai – nuostabi vieta mėgstantiems aktyvų poilsį gamtoje, tačiau šiuo metu rekomenduojama vengti visų įmanomų sporto užsiėmimų. To priežastis – itin bloga oro kokybė, ypač dėl tirštų dūmų, kurie nusileidžia ant slėniuose įsikūrusių miestų ir stabdo mūsų kasdienį gyvenimą“, – teigė pašnekovė.

I.Galkytė: „Turiu pripažinti, kad įdomu taip gyventi – atsikeli ryte ir nežinai, ar šią naktį nakvosi namuose, ar vienoje iš prieglaudų.“

Anot I.Galkytės, siekiant sumažinti diskomfortą, įvairūs renginiai perkeliami į patalpas ar net kitus miestus. Be to, rekomenduojama turėti sukrautą lagaminą su reikalingiausiais daiktais. Jis būtų reikalingas tuo atveju, jei pasikeistų oro sąlygos ar kiltų nauji gaisrai ir tektų evakuotis.

„Turiu pripažinti, kad įdomu taip gyventi – atsikeli ryte ir nežinai, ar šią naktį nakvosi namuose, ar vienoje iš prieglaudų“, – 15min įspūdžiais dalijosi lietuvė.

I.Galkytė teigia, kad vietiniai išlieka optimistiški – jie yra pratę prie gaisrų, kurie čia siaučia kiekvieną vasarą.

„Žinoma, ši vasara yra sausiausia per kelis dešimtmečius, todėl tenka apriboti tam tikras veiklas. Vis dėlto manau, kad sunkiausia yra iš kitų valstijų ar valstybių atvykusiems studentams, kurie nėra pratę prie gaisrų. Juos nuolatiniai dūmai paveikia labiausiai.

O vietiniai labai myli Montaną, ypač Misulą, tad apie gyvenimą kitoje vietovėje net negalėtų pagalvoti – net jei tenka kęsti 3 ar 4 mėnesius be lietaus. Be to, kiekviena valstija turi savo stichijų – jei ne gaisrai, tai potvyniai ar uraganai. Lietuviai turėtų būti labai laimingi, kad mūsų valstybėje tokie reiškiniai ypač reti“, – apie stichijų lydimą JAV kasdienybę pasakoja I.Galkytė.

Asmeninė nuotr./Miško gaisro dūmais padengtas Montanos dangus
Asmeninė nuotr./Miško gaisro dūmais padengtas Montanos dangus

Pavojus sveikatai

Pašnekovė tikina, kad gaisrai ne tik pakeitė Misulos gyventojų kasdienybę, bet ir kelia grėsmę sveikatai.

I.Galkytė: „Kiek žinau, rimtų sveikatos sutrikimų gali atsirasti tuo atveju, jei gaisrų sezonas tęstųsi pusę metų ar ilgiau. Žinoma, visi tikisi, kad per artimiausią mėnesį gaisrai baigsis.“

„Pasportavus lauke jaučiasi stiprus gerklės perštėjimas. Dūmai taip pat daro įtaką nuotaikos kaitai, dėl jų atsiranda galvos svaigulys ar skausmas. Turintiems kvėpavimo takų sutrikimų rekomenduojama išvykti iš valstijos.

Kiek žinau, rimtų sveikatos sutrikimų gali atsirasti tuo atveju, jei gaisrų sezonas tęstųsi pusę metų ar ilgiau. Žinoma, visi tikisi, kad per artimiausią mėnesį gaisrai nurims.

Tačiau niekas nežino, kokio masto gaisrai bus kitą sezoną ar po penkerių metų. Keičiantis klimatui tikėtina, kad kiekvienais metais situacija tik blogės ir gaisrų sezonas ilgės. Sakyčiau, kad klimatas JAV yra taip pat sunkiai prognozuojamas kaip ir politinė situacija“, – 15min pasakojo I.Galkytė.

Pašnekovė teigia kalbėjusi su Montanos universitete dirbančia gydytoja, anot kurios, taip ilgai besitęsiantys gaisrai stipriai paveikia žmonių emocinę būseną – jie pasidaro irzlūs, pradeda kamuoti depresyvi nuotaika.

„Visos dienos atrodo tarsi apsiniaukusios, tačiau tai – ne debesys, o dūmai. Tuo tarpu temperatūra siekia apie 35°C. Lietaus čia nebuvo nuo vasaros pradžios, todėl atvykusi į Montaną negalėjau patikėti, kad tai – ta pati valstija, apie kurią skaičiau internete.

Nuotraukose Montana gali didžiuotis savo žaluma, tačiau dabar nelaistoma žolė yra visiškai išdžiūvusi. Jei nežinočiau, kad esu JAV šiaurėje, pagalvočiau, kad atkeliavau į Teksaso valstiją, kurioje visai neseniai pasibaigė tragiški potvyniai“, – JAV klimato paradoksus apibūdino I.Galkytė.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Miško gaisro dūmų padengtas Montanos dangus
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Miško gaisro dūmų padengtas Montanos dangus

Planų keisti neketina

Nors šiuo metu situacija Montanoje – ekstremali, I.Galkytė sako neketinanti keisti planų ir išvykti iš JAV.

„Galimybė studijuoti JAV yra unikali, tad savo noru nepabaigusi mokslų išvykti neplanuoju. Žinoma, jei tektų evakuotis ir situacija taptų nebevaldoma, tada tektų keisti planus ir galbūt grįžti į Lietuvą.

Tačiau, kaip ir visi Montanos gyventojai, tikiuosi, kad lietus ir sniegas jau ne už kalnų, kad Montana pagaliau parodys, koks grožis slėpėsi po tirštu dūmų sluoksniu visus šiuos mėnesius“, – vilties nepraranda JAV gyvenanti lietuvė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų