„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Mineapolyje neramumus iš arti matęs žurnalistas: „Žmonės pyksta, bet atsirado proga policijos reformai“

Čilietis žurnalistas Felipe Herrera Aguire, į JAV Mineapolio miestą gyventi atsikraustęs prieš dvejus metus, ten rado ramią ir taikią bendruomenę. „Bet netrukus įsitikinau, kad nelygybės ir skurdo čia labai daug – tik niekas apie tai nekalba. Dabar ši įtampa prasiveržė į paviršių“, – 15min teigė vyras, gyvenantis visiškai netoli rajono, kuriame areštuojamas policijos mirė juodaodis George'as Floydas. Iš labai arti F.Herrera Aguire matė ir audringus protestus.
Felipe Herrera Aguire per protestą Mineapolyje
Felipe Herrera Aguire per protestą Mineapolyje / Asmeninio albumo nuotr.

„Tai, kas čia vyko, buvo neįtikėtina, – portalui teigė 31 metų vyras, G.Floydo mirtį gegužės 25-ąją drąsiai vadinantis nužudymu. – Gatvėse būnu kasdien, tik protestuose nedalyvauju – juos fiksuoju ir daug kalbuosi su žmonėmis.“

Čilietis sako suprantantis amerikiečių, šiuo atveju – Mineapolio gyventojų, pyktį, kurį, beje, paliudija ir apklausos, rodančios, kad 78 proc. JAV gyventojų supranta neviltį, privedusią prie protestų prieš policijos brutalumą.

„Aš ir pats, nors JAV gyvenu visiškai legaliai, stengiuosi vengti policininkų, nes jais labai sunku pasitikėti. Nežinai, ką jie sugalvos“, – 15min tvirtino F.Herrera Aguire, kalbantis apie sisteminę problemą.

Kita vertus, jis ir pats pažymėjo, kad tie žmonės, kurie dienos metu taikiai protestuoja, vakarais, sutemus, plėšimuose nedalyvauja.

Anot žurnalisto, kalbos, kad praėjusią savaitę Mineapolyje siautėjo kairiųjų pažiūrų ekstremistai, vis dėlto nėra pagrįstos – parduotuves ir verslus siaubė jokių ideologinių paskatų neturintys vandalai.

Šokiravo socialinė nelygybė

Šiandien, trečiadienį, tiek Mineapolis, tiek greta esantis Sent Paulas jau ramūs. Čia jau kelios dienos iš eilės vakarais skelbiama komendanto valanda, tad neramumai nuslopo.

Protestai, tiesa, tęsiasi, bet vyksta taikiai, miestuose budint keliems šimtams Minesotos nacionalinės gvardijos karių. „Ir pats vis matau, kaip danguje praskrenda Gvardijos sraigtasparnis, šalia gatve vis pravažiuoja kariniai visureigiai“, – teigė F.Herrera Aguira.

Valstijos gubernatorius Timas Walzas ir kiti vietos politikai tuo tarpu jau kalba apie Mineapolio policijos departamento laukiantį tyrimą – bus aiškinamasi, kiek juodaodžių diskriminacija buvo paplitusi.

T.Walzas pabrėžia, jog tyrimo išvados nebus nukištos giliai į stalčių – esą kaip tik pribrendo galimybė policininkų darbą reformuoti taip, kad tokios kaip G.Floydo mirtys daugiau nepasikartotų.

„Atsivėrė langas šiai progai. Atviras šis langas ilgai nebus“, – teigė Minesotos valstijos gubernatorius.

Tačiau vos prieš kelias dienas situacija buvo kur kas labiau įtempta. Po G.Floydo mirties prasidėję protestai netrukus virto riaušėmis ir plėšimais – degė daugybė parduotuvių, mašinų, net policijos nuovada.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Protestai Mineapolyje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Protestai Mineapolyje

„Šiaip Mineapolis labai tylus, jaukus, netgi dažniausiai tuščias. Gyvenimo kokybė iš tiesų čia labai gera – daug parkų, sutvarkyta viešojo transporto sistema.

Bet ilgainiui pamačiau, kokie skirtingi miesto gyventojai. Čia labai daug socialinės, rasinės nelygybės – ypač skursta afroamerikiečiai, net gūdžią žiemą miegantys gatvėse, geriantys. Ir niekas apie problemas nekalba.

Baltieji gyvena amerikietišką gyvenimą, dirba, linksminasi. Bet kiti vargsta. Mane tai šokiravo, ypač aplinkinių nereagavimas į tai, kas vyksta šalia jų. O dabar visi skauduliai prasiveržė į paviršių“, – 15min teigė F.Herrera Aguire.

Asmeninio albumo nuotr./Felipe Herrera Aguire
Asmeninio albumo nuotr./Felipe Herrera Aguire

Protestuotojai bandė tramdyti vandalus

Gegužės 25-osios mirtinas incidentas, po kurio kilę protestai dabar drebina visą Ameriką, čilietį palietė kone tiesiogiai. Jis gyvena visiškai šalia Ežero gatvės, kurioje vyko pagrindiniai neramumai.

„Sakyčiau taip: čia gyvena daugiausia darbininkai – ir baltieji, ir afroamerikiečiai, ir ispanakalbiai. Kiek toliau, ten, kur nužudė G.Floydą, spalvų daugiau, bet irgi gyvena daugiausia darbininkai“, – pasakojo F.Herrera Aguire.

Jo teigimu, G.Floydas buvo geras parduotuvės, į kurią užėjo nusipirkti cigarečių ir netrukus buvo sulaikytas, vadybininko pažįstamas. Bet šis vadybininkas tądien nedirbo, o „naujokas, toks vaikinukas, iškvietė policiją“.

Nuovada – labai netoli tos parduotuvės, tad pareigūnai atvyko greitai. „Vaizdo įrašo nežiūrėjau, nes man tai per žiauru, bet visi žino, kas nutiko – tas vyras buvo nužudytas“, – 15min teigė žurnalistas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./D.Chauvinas keliu spaudžia G.Floydo kaklą prie žemės
AFP/„Scanpix“ nuotr./D.Chauvinas keliu spaudžia G.Floydo kaklą prie žemės

Pirmoji demonstracija įvyko jau kitą dieną, antradienį. Viskas, pasak F.Herreros Aguire, vyko taikiai – jaunimas, seni žmonės nužygiavo nuo sankryžos, kur nužudė George'ą Floydą, iki policijos nuovados.

F.Herrera Aguire: „Vienas mano kaimynas veikia su „Antifa“. Jis su bendražygiais kaip tik kelis vakarus budėjo mašinose ir ieškojo provokatorių. O tokių baltųjų nacionalistų buvo – skelbiama, kad jie vyko į miestą paslėpę automobilių numerius“.

„O susirėmimai prasidėjo trečiadienį. Buvo plėšimų, gaisrų – dirbti ten buvo sunku, – pasakojo čilietis. – Dieniniuose protestuose tikrai dalyvavo vietos žmonės, bet vakarais veikė jau kiti.“

JAV prezidentas Donaldas Trumpas jau spėjo apkaltinti dėl smurto Mineapolyje ir kituose miestuose kairiųjų pažiūrų ekstremistus ar judėjimą „Antifa“. Bet F.Herrera Aguire 15min tvirtino, kad tokie aktyvistai kaip tik stengėsi raminti aistras.

„Vienas mano kaimynas veikia su „Antifa“. Jis su bendražygiais kaip tik kelis vakarus budėjo mašinose ir ieškojo provokatorių. O tokių baltųjų nacionalistų buvo – skelbiama, kad jie vyko į miestą paslėpę automobilių numerius.

Taikūs protestuotojai čia netrukus ėmė konfliktuoti su vandalais, kuriuos ragino liautis viską deginti. Šių dviejų grupių konfrontacija tikrai buvo pastebima.

Dabar situacija jau nurimusi: daug kas persimetė į didžiuosius miestus – Čikagą, Niujorką, Vašingtoną“, – sakė žurnalistas.

VIDEO: Žiaurumu pratrūkę protestai JAV toliau kelia chaosą: kas įžiebė visuomenės pyktį – priežastys ir pasekmės

F.Herrerą Aguire labai maloniai nustebino miestiečių reakcija į neramumus. Kadangi centre daug kas tiesiog nuniokota ir neveikia, daug žmonių aukojo maistą, drabužius, vandenį, o šimtai tvarkė gatves, šlavė šiukšles.

Yra gerų policininkų, bet problema struktūrinė

Kita vertus, įtampos dar yra. Kaip sako F.Herrera Aguira, „įtampa visada jaučiama“, ir būtent dėl policijos veiksmų, bet „dabar gubernatorius ir Mineapolio meras bando suvaldyti pareigūnus“.

Anot žurnalisto, Mineapolio žmonės dabar vieningai prašo policijos reformos. Jis kalbėjosi ir su protestuotojais, ir su tais, kurie valė gatves po neramumų, ir esą visų jų reikalavimas – išnaikinti rasizmą policijoje.

„Taip, manau, kad JAV policija turi rasizmo problemą. Pats dar nesu susidūręs su policija, bet visada bijau, kad jei man kažkas nutiks, negalėsiu pasitikėti pareigūnais. Kaip jie mane vertins, kai išgirs mano akcentą?

Asmeninio albumo nuotr./Felipe Herrera Aguire prie parduotuvės, kur prieš mirtį apsilankė ir buvo sulaikytas G.Floydas
Asmeninio albumo nuotr./Felipe Herrera Aguire prie parduotuvės, kur prieš mirtį apsilankė ir buvo sulaikytas G.Floydas

Jei mano butą kas nors apvogs, ar policija man padės? Kaip padės? Aš – ispanakalbis, aš nesu baltasis, nesu anglakalbis. Šališkumo tikrai yra, ir mes policijos tikrai vengiame“, – 15min tvirtino F.Herrera Aguire.

Jis sutiko, kad tikrai yra gerų pareigūnų, kurie stengiasi ne „dominuoti“, o kalbėtis su žmonėmis, „laimėti jų širdis ir protus“.

„Tačiau problema yra struktūrinė, rasizmas JAV institucionalizuotas – jo daug ir policijoje, ir kitur. Tikrai nemanau, kad visi policininkai yra rasistai, nors man lygiai taip pat keista, kai jie įvairiuose miestuose klaupiasi ir taip rodo solidarumą.

Pasak F.Herreros Aguire, rasizmo, pavyzdžiui, Europoje net daugiau, nes kiekvienas tamsesnio gymio žmogus automatiškai laikomas svetimu.

Būtų daug geriau, jei pats požiūris būtų kitoks jau kilus įtampai. Jie turi kalbėtis su žmonėmis, juos girdėti. O dabar niekas nežino, kaip pareigūnai elgsis, ir jais nepasitiki“, – aiškino čilietis.

Kita vertus, jam liūdną šypseną kelia europiečiai ar žmonės Pietų Amerikoje, dabar smerkiantys rasizmą JAV – pasak F.Herreros Aguire, rasizmo, pavyzdžiui, Europoje net daugiau, nes kiekvienas tamsesnio gymio žmogus automatiškai laikomas svetimu.

„Scanpix“/AP nuotr./JAV tęsiasi protestai dėl George'o Floydo nužudymo
„Scanpix“/AP nuotr./JAV tęsiasi protestai dėl George'o Floydo nužudymo

„Be to, JAV matomas rasizmas yra europietiško rasizmo subproduktas. Juk būtent europiečiai čia atsivežė savo pasaulėžiūrą, politines struktūras.

Užsienyje dabar visi tvirtina, kokie amerikiečiai rasistai, bet visada lengviau pamatyti kieno nors kito problemą nei pažvelgti į save ir išvysti, kad problema irgi yra.

Tiesa, apie Ameriką labai daug kalbama ir dėl to, kad iš Amerikos labai daug tikimasi. Lūkesčiai dideli. Tačiau ir mane, nors tikėjausi empatijos, draugystės, gerumo, šokiravo realybė – taip tikrai nėra.

Amerikos kultūra super kvaila – Kardashianai ir visa kita. Tai pribloškia. Yra mokslininkų, yra protingų žmonių, bet jų nematyti. Jei Amerika nori būti didinga, ji negali būti šiknė“, – tvirtino F.Herrera Aguire.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“