Tūkstančiai migrantų, daugiausia iš Artimųjų Rytų, yra įstrigę palei abiejų šalių sieną. Vakarų šalys sako, kad šią krizę sąmoningai organizavo Baltarusijos autoritarinio prezidento A.Lukašenkos režimas, siekdamas supriešinti ES ir atkeršyti už Bendrijos įvestas sankcijas.
„Europos Sąjunga kuria humanitarinį koridorių 2 tūkst. stovykloje esančių pabėgėlių. Prisiimame atsakomybę grąžinti likusius 5 tūkst. žmonių namo – kiek tai įmanoma ir jeigu jie to pageidauja“, – pareiškė A.Lukašenkos atstovė Natalia Eismant.
Pasak jos, Vokietijos kanclerė Angela Merkel derėsis su ES dėl „humanitarinio koridoriaus į Vokietiją“ atvėrimo.
Berlynas savo ruožtu paneigė, kad esama bet kokio susitarimo su A.Lukašenka dėl galimo humanitarinio koridoriaus.
„Vokietija dėl to nesutiko. Tai – Europos problema ir Vokietija to nesiima viena“, – naujienų agentūrai AFP sakė šaltinis vyriausybėje.
Tuo metu Varšuvoje viešintis Vokietijos vidaus reikalų ministras Horstas Seehoferis ketvirtadienį irgi atmetė kalbas, kad jo šalis yra pasirengusi priimti apie 2 tūkst. migrantų, įstrigusių Baltarusijos ir Lenkijos pasienyje ir norinčių patekti į ES teritoriją.
„Tai neteisinga informacija“, – pareiškė jis žurnalistams per bendrą spaudos konferenciją su lenkų kolega Mariuszu Kaminskiu.
Pasak H.Seehoferio, vos išgirdęs apie tokį pareiškimą, jis paskambino Vokietijos kanclerei, kuri išvakarėse kalbėjosi su A.Lukašenka.
„Susisiekiau su ja ir gavau aiškią žinią, kad kalbama apie neteisingą informaciją“, – nurodė vokiečių ministras.
A.Lukašenka atmeta kaltinimus, kad jis yra surežisavęs šią krizę, taip pat kritikuoja ES valstybes nares dėl migrantų neįsileidimo.
Šią savaitę jis du kartus telefonu kalbėjosi su A.Merkel – tai buvo pirmieji jo pokalbiai su kuriuo nors Vakarų lyderiu nuo praėjusių metų.
Trečiadienį baltarusių autoritarinio lyderio biuras pareiškė, kad tiesioginės Minsko ir Briuselio derybos yra neišvengiamos, kaip esą buvo sutarta per pokalbius su A.Merkel.
Tačiau Vokietija tokių derybų dar nepatvirtino.
Europos Komisija savo ruožtu patvirtino surengsianti „technines derybas“ su Baltarusija, kaip galėtų būti repatrijuoti migrantai, besistengiantys patekti į Bendrijos teritoriją per Lenkijos sieną.