J.R.Videla mirė sulaukęs 87 metų.
Kaip sakoma pranešimuose, jis mirė sava mirtimi, atlikdamas laisvės atėmimo bausmę. Ši bausmė jam buvo skirta už nusikaltimus žmogiškumui.
J.R.Videla šalies prezidento pareigas ėjo nuo 1976-ųjų, kai kariškiai nuvertė šalies prezidentę Isabelą Peron, trečiąją prezidento Juano Perono žmoną. I.Peron prezidentės postą užėmė po vyro mirties. Prieš tai ji ėjo šalies viceprezidentės pareigas.
J.R.Videlos valdymo metais per „purvinąjį karą“ su vidaus opozicija be žinios dingo nuo 9 tūkst. iki 30 tūkst. žmonių. Šių žmonių grobimu ir žudymu kaltinami vadinamieji „mirties eskadronai“, be gailesčio susidorodavę su politiniais chuntos oponentais ir disidentais
Aukščiausio šalies vadovo poste J.R.Videlą 1981 metų pavasarį pakeitė kitas kariškis. Kai Argentina grįžo į demokratijos kelią, J.R.Videla 1985-aisis buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos. Vėliau jam buvo suteikta malonė, tačiau po naujų teismo procesų J.R.Videla ir vėl atsidūrė už grotų.
J.R.Videla niekada nepripažino pažeidęs žmogaus teises. „Kaip ir anksčiau, noriu pasakyti, kad šis teismas neturi teisės mane teisti už atvejus, su kuriais yra susijusi kariuomenė, kovojusi su ardomąja veikla“, – sakė jis antradienį duodamas parodymus kitame teisme, kuris taip pat susijęs su chuntos valdymo laikmečio nusikaltimais.
J.Videla mirė Buenos Airių pietvakarinėje dalyje esančiame Markos Paso kalėjime.
„Vakar vakare jis jautėsi negerai. Jis nenorėjo valgyti ir šį rytą buvo rastas negyvas savo kameroje“, – Politinių kalinių šeimos ir draugų asociacijos vadovė Cecilia Pando sakė žurnalistams.
Jorge Rafaelį Videlą veda Argentinos policininkai. (2012 m. nuotr.) |