Septintajame ir aštuntajame dešimtmečiuose O.Gordijevskis 15 metų prižiūrėjo Didžiąją Britaniją ir Skandinaviją KGB Pirmojoje pagrindinėje valdyboje.
Apsigyvenęs Jungtinėje Karalystėje, jis netrukus pradėjo bendradarbiauti su britų kontržvalgyba MI6 slapyvardžiu OVATION, o vėliau – su britų žvalgyba MI5.
Šis bendradarbiavimas truko 11 metų, kol Maskvos vadovybė pradėjo įtarti, kad kažkas negerai, ir 1985 m. jis buvo atšauktas atgal į Rusiją.
Tačiau tų metų vasarą britams pavyko surengti slaptą operaciją ir išgabenti O.Gordijevskį atgal į Didžiąją Britaniją, kur jis toliau konsultavo Vakarų žvalgybos tarnybas.
SSRS pulkininkas O.Gordijevskis buvo nuteistas sušaudyti už akių, o šiuolaikinėje Rusijoje jis buvo paskelbtas išdaviku už tai, kad perdavė britams daug slaptos informacijos. Buvę kolegos jį vadino „bjauriu tipu“ ir „talentingu niekšu“.
Vakaruose jis buvo vertinamas visai kitaip. Manoma, kad jis padėjo pakeisti Šaltojo karo eigą, nes paaiškino Vakarų institucijoms, kaip iš tikrųjų mąsto SSRS vadovai ir kaip geriausia bendrauti su sovietų režimu.
2007 m. O.Gordijevskis už nuopelnus Didžiosios Britanijos nacionaliniam saugumui buvo apdovanotas vienu aukščiausių Jungtinės Karalystės apdovanojimų – Švento Mykolo ir švento Jurgio ordinu.
Pasak paties O.Gordijevskio, tapti perbėgėliu jį paskatino 1968 m. įvykiai Čekoslovakijoje.
„Tai neabejotinai buvo Sovietų Sąjungos ir kitų komunistinių šalių invazija į Čekoslovakiją, – prisiminė jis 2008 m. – Tai buvo toks piktinantis atvejis, kad nusprendžiau, jog tai – pabaiga, kad nebedirbsiu šiam nusikalstamam, siaubingam režimui“.
Galėjo kilti Trečiasis pasaulinis karas
Kaip pažymi BBC saugumo korespondentas Frankas Gardneris, nebūtų perdėta sakyti, kad O.Gordijevskis galėjo užkirsti kelią Trečiajam pasauliniam karui.
1983 m., pačiame Šaltojo karo įkarštyje, O.Gordijevskis, būdamas Londone, įspėjo britų žvalgybos tarnybas, kad Maskvos vadovybė taip baiminasi netikėto Vakarų puolimo, kad, apimta paranojos, ruošiasi suduoti prevencinį smūgį.
Atsižvelgdamos į šią informaciją, NATO pajėgos atšaukė Vakarų Europoje vykusias didelio masto karines pratybas ir krizės buvo išvengta.
Bijojo dėl savo gyvybės
Nuo 1985 m. O.Gordijevskio adresas buvo kruopščiai slepiamas, o jis pats dažnai naudojo grimą, ypač kai atvykdavo į BBC Rusijos tarnybą duoti interviu.
Tačiau labiausiai pradėta baimintis dėl jo gyvybės po kito buvusio KGB pareigūno Aleksandro Litvinenkos mirties. Jis buvo nunuodytas radioaktyviuoju poloniu, kurį jam pakišo iš Rusijos atvykę du KGB agentai.
„Jaučiu, kad vieną dieną jie ras būdą, kaip man pakenkti, – sakė O.Gordijevskis. – Dabar gyvenimas nėra pernelyg saugus. Jei jie bandys mane nužudyti, tai bus čia, Didžiojoje Britanijoje“.
O.Gordijevskis nebuvo nužudytas. Nors koroneriui tiriant jo mirties priežastį padeda kovos su terorizmu pareigūnai, pagrindo įtarti smurtinę mirtį nėra.
Tačiau O.Gordijevskis puikiai žinojo, kad šiandieninė Rusija neatleidžia tiems, kurie kadaise išdavė jos paslaptis.