Mirusį Uzbekistano prezidentą I.Karimovą pagerbė ir V.Putinas

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį Samarkande padėjo rožių prie velionio Islamo Karimovo kapo, kai Uzbekistano lyderio mirtis kelia nerimą dėl galimo nestabilumo šalyje.
V.Putinas padėjo gėlių ant I.Karimovo kapo
V.Putinas padėjo gėlių ant I.Karimovo kapo / „Scanpix“ nuotr.

Rusijos valstybinė televizija parodė vaizdo reportažą, kuriame V.Putinas priklaupia prie gėlėmis padengto 27 metus šaliai vadovavusio I.Karimovo kapo istoriniame Samarkando mieste, į kurį Rusijos lyderis užsuko grįždamas iš Didžiojo dvidešimtuko viršūnių susitikimo Kinijoje.

V.Putinas taip pat susitiko su Uzbekistano premjeru Šavkatu Mirzijojevu. Tai galima laikyti dar vienu ženklu, kad būtent jis pakeis aiškaus įpėdinio neturėjusį I.Karimovą, apie kurio mirtį po insulto buvo pranešta praėjusį penktadienį.

Daugelį metų žmogaus teisių gynėjų kritikuotas už žiaurų susidorojimą su disidentas I.Karimovas save vaizdavo esantį stabilumo garantu bei gynėju nuo radikalaus Afganistane paplitusio islamo ir triuškinantį fundamentalistų grupes savo valstybėje, kurioje gyventojų daugumą sudaro musulmonai.

Tačiau Rusijos lyderis gyrė I.Karimovą už „stabilumo“ išsaugojimą ir pažadėjo, kad Rusija „darys viską, kad palaikytų uzbekų tautą ir Uzbekistano vadovybę“.

Daugelį metų žmogaus teisių gynėjų kritikuotas už žiaurų susidorojimą su disidentas I.Karimovas save vaizdavo esantį stabilumo garantu.

„Galite visiškai mumis pasikliauti, kaip galite pasikliauti savo ištikimiausiais draugais“, – sakė V.Putinas, kurį citavo naujienų agentūra „Interfax“.

Š.Mirzijojevas, buvęs ištikimas I.Karimovo bendražygis, V.Putinui atsakė, kad Uzbekistano ryšiai su Rusija yra „visai strateginiai“ ir Taškentas sieks „toliau juos plėtoti“, nurodė „Interfax“.

„Jūsų šiandieninis apsilankymas daug pasako, ir mes esame jums labai dėkingi“, – sakė Š.Mirzijojevas V.Putinui, palygindamas Rusijos vadovo vizitą su „tikro draugo pečiu“ tokiu „sunkiu metu“.

Vaizdo reportaže taip pat parodyta, kaip V.Putinas sveikinasi su I.Karimovo juodai apsirengusia našle Tatjana ir jaunesniąja dukra Lola marmuru išklotoje salėje priešais didžiulį velionio šalies prezidento portretą.

Džihadistų baimė

I.Karimovas buvo vienas iš kelių sovietinių lyderių, išsilaikiusių valdžioje ir po jų respublikų paskelbimo nepriklausomomis nuo Maskvos 1991 metais; valdydamas jis savo geležiniu kumščiu traiškė islamistines grupuotes šalyje.

Būdamas valdžioje jis sugebėjo laviruoti tarp Maskvos ir Vakarų, vienu metu šioje medvilnę auginančioje 32 milijonų gyventojų šalyje buvo įsikūrusi JAV bazė, iš kurios buvo vykdomos operacijos gretimame Afganistane.

Pasak apžvalgininkų, Maskva yra suinteresuota tvarkingu valdžios pasikeitimu šioje nuskurdusioje šalyje, baimindamasi dėl džihadistų grėsmės pietiniuose savo pakraščiuose ir, galbūt, tikėdamasi įgyti daugiau įtakos Uzbekistane.

„Stabilumas prie pietinių sienų Rusijai visada buvo vienas prioritetų, ypač šiomis dienomis, baiminantis, kad „Islamo valstybės“ grupuotė gali pasinaudoti valdžios vakuumu“, sakė naujienų agentūrai AFP Vašingtono universiteto regiono politikos ekspertas Scottas Radnitzas.

Kremlius gali bandyti labiau palenkti Uzbekistaną į savo pusę, pasiūlydamas Taškentui geresnį sandorį dėl beveik 2 mln. Rusijoje dirbančių uzbekų migrantų, arba dosnią paskolą, sakė S.Radnitzas. Tačiau naujoji šalies vadovybė greičiausiai ir toliau laikysis savo senojo kurso, pridūrė jis.

„Kaip ir anksčiau, ji nesudės visų kiaušinių į Rusijos krepšį“, – sakė ekspertas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų