Su tarptautiniu teroristų tinklu „al Qaeda“ ryšius palaikanti kovotojų grupuotė „al Shebab“ prisiėmė atsakomybę dėl išpuolio prieš teismo rūmus, per kurį Somalio vyriausiasis teisėjas liko nesužeistas.
Šis smurto proveržis buvo didžiausias Somalio sostinėje per kelis pastaruosius mėnesius..
„Afrikos Sąjungos (AS) pajėgos, Somalio nacionalinė armija ir vietos policija išvalė pastatą. Naujausi duomenys rodo, kad žuvo 29 civiliai, devyni al „Shebab“ kovotojai, o dar 58 žmonės buvo sužeisti“, – vienas saugumo pareigūnas, prašęs neviešinti jo vardo, sakė naujienų agentūrai AFP.
Vidaus reikalų ministras Abdikarinas Husseinas Guledas sakė, kad visi užpuolikai žuvo teismo rūmuose.
„Šeši susisprogdino, o trys buvo nušauti saugumo pajėgų“, – jis nurodė žurnalistams, pridūręs, kad vyriausybė vėl kontroliuoja padėtį.
Jungtinių Tautų (JT) specialusis atstovas Somaliui Augustine'as Mahiga sakė esantis „sukrėstas ir įtūžęs“ dėl šių kruvinų atakų.
„Prisidedu prie vyriausybės ir Somalio žmonių, smerkdamas šiuos beprasmius teroro aktus“, – pažymėjo A.Mahiga.
Diplomatas pridūrė, kad Somalio kelio į stabilizaciją „neaptemdys šie desperatiški bailių teroristų veiksmai“.
„Al Shebab“ atstovas šeichas Ali Mohamedas Rage pareiškė, kad tik penki užpuolikai mirtininkai žuvo per susirėmimą teismo komplekse, taip pat žadėjo, kad atakų bus daugiau.
„Tai buvo šventas veiksmas, nutaikytas prieš klaidatikius, dalyvavusius susitikime teismo komplekse. Mes tęsime (atakas) kol Somalis bus išvaduotas nuo įsibrovėlių“, – jis sakė naujienų agentūrai AFP.
Vystantis dramai teismo komplekse, dar penki žmonės žuvo, kai sprogmenų prikrautas automobilis buvo detonuotas netoli oro uosto, pro šalį važiuojant automobilių kolonai, gabenusiais humanitarinės pagalbos siuntą iš Turkijos.
„Penki žmonės, iš jų dvi moterys, ėjo pro tą vietą ir žuvo per automobilio sprogdinimą“, – to incidento liudininkas Hassanas Moalimas sakė AFP.
Vienas Turkijos Raudonojo Pusmėnulio pareigūnas sakė Turkijos naujienų televizijai NTV, kad vienas jų vairuotojas somalietis žuvo, o keli kiti darbuotojai buvo lengvai sužeisti.
Dar vienas užminuotas automobilis sprogo prie teismo komplekso per mirtininkų ataką, paskleisdamas paniką.
Kai Somalio pajėgos galiausiai likvidavo užpuolikus teismo rūmuose, aplinkinį rajoną tebebuvo apėmusi sumaištis, o vienas AFP žurnalistas matė medikus, evakuojančius sužeistuosius per išdaužytus komplekso langus.
„Al Shebaba“ kovotojai islamistai anksčiau kontroliavo beveik visą pajūryje esantį Mogadišą, kol paliko savo nuolatines pozicijas 2011-ųjų rugpjūtį. Tačiau nuo to laiko šis judėjimas surengė daug atakų prieš JT palaikomą vyriausybę.
Per regiono jungtinių pajėgų puolimą daug „al Shebab“ kovotojų atsitraukė į kalnus šiaurės Somalyje, tačiau sukilėliai perėjo prie partizaninės taktikos ir įvykdė kelis sprogdinimus Mogadiše.
Naujausio reido taikiniu tapo teismo rūmai budriai saugomame sostinės administraciniame rajone, o per šią sumaištį buvo įstrigę keli aukšti pareigūnai.
„Vyriausiasis teisėjas ir kiti aukšti teismų pareigūnai visi saugūs ir sveiki – jie buvo išgelbėti nenukentėję. Deja, per šią ataką žuvo civilių ir saugumo pareigūnų“, – sakė policijos vadas Mohamedas Yusufas (Mohamedas Jusufas).
Tarp žuvusiųjų per puolimą teismo rūmuose buvo du iškilūs teisininkai – Mohamedas Mohamudas Afrah ir Abdikarinas Hassanas, kurie neseniai gynė žurnalistus, teistus už tai, jog paėmė vienos išžaginimo aukos interviu.
„Ši ataka yra ne kas kita, o teroristų, praradusių visas savo tvirtoves ir šiuo metu silpstančius visame Somalyje, nevilties ženklas“, – sakoma Somalio prezidento Hassano Sheikho Mohamudo (Hasano Šeicho Mohamudo) pranešime.
Šias atakas pasmerkė Didžioji Britanija, pareiškusi, kad „al Shebab“ veiksmai „pailgino Somalio žmonių kančias“, taip pat paraginusi patraukti atsakomybėn kaltininkus.