Apie I.Dodono sulaikymą paskelbta antradienį, karui kaimyninėje Ukrainoje labai padidinus įtampą narystės Europos Sąjungoje siekiančioje šalyje.
Ketvirtadienį prokurorai, kurie prašė skirti I. Dodonui kardomąjį kalinimą, pareiškė, kad ketina apskųsti teismo sprendimą.
I.Dodonas „planavo pabėgti iš šalies, radome bilietą gegužės 26 dienai 9 valandai“, sakė prokuroras Petras Yarmalyukas ir pridūrė, kad per kratą rasta „didelė užsienio valiutos suma“.
Po teismo posėdžio kalbėdamas su žurnalistais I.Dodonas atmetė bylą kaip „politinę“ ir apkaltino dabartinę prezidentę Maią Sandu dėl jo suėmimo.
„Manau, kad tai politinė byla. Ji buvo pradėta prezidentės Maios Sandu, kuri reikalavo, kad iš karto po jos išrinkimo mane pasodintų į kalėjimą, nurodymu“, – tvirtino I.Dodonas.
Nuo 2016 iki 2020 metų prezidentavusį I.Dodoną atvirai palaikė Maskva.
Prieš I.Dodoną pradėtas tyrimas dėl keturių atskirų nusikaltimų: valstybės išdavystės, politinių lėšų gavimo iš nusikalstamos organizacijos, neteisėto praturtėjimo ir „pasyvios korupcijos“.
Dauguma Moldovos gyventojų kalba rumuniškai, tačiau ji taip pat turi didelę rusakalbių mažumą ir separatistinį Uždniestrės regioną, kurį kontroliuoja prorusiški separatistai, ginkluojami ir remiami Maskvos. Per dažnas politines krizes reguliariai pasikeičianti valdžia kaitalioja šalies kursą, siekdama suartėjimo su Maskva arba su Vakarais.
Į keletą korupcijos skandalų įsivėlęs I.Dodonas pralaimėjo prezidento rinkimuose M.Sandu. Jos proeuropietiška partija iškovojo užtikrintą pergalę 2021 metų parlamento rinkimuose.
Rusijos pajėgoms įsiveržus į Ukrainą Kišiniovas oficialiai išreiškė paramą Kyjivui. Jis priėmė ukrainiečių pabėgėlių, pateikė narystės ES prašymą ir gavo pažadą iš Europos dėl karinės pagalbos didinimo.
Rusija griežtai kritikuoja Moldovą, kuri bijo tapti kitu Rusijos pajėgų taikiniu.
Uždniestrės separatistai balandį pranešė apie virtinę išpuolių, dėl kurių apkaltino Ukrainą.