Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Moterys – nauja galinga protesto jėga Rusijoje?

Moterys dviejuose Rusijos miestuose surengė solidarumo akcijas su opozicionieriaus Aleksejaus Navalno žmona Julija ir šalies politinėmis kalinėmis. Pasak apžvalgininkės, pati valdžia pastūmėjo Rusijos moterų darbotvarkę iš socialinės į politinę, o jų protestas – itin svarbus įvykis šalies politiniame gyvenime.
Moterų solidarumo grandinė Maskvoje
Moterų solidarumo grandinė Maskvoje / „Scanpix“/ITAR-TASS nuotr.

Sekmadienį, per šv. Valentino dieną, Maskvoje ir Sankt Peterburge vyko moterų protesto akcijos, kurių dalyvės reiškė solidarumą su J.Navalnaja ir politinėmis kalinėmis.

Maskvoje keli šimtai moterų susijungė į gyvąją grandinę, o Sankt Peterburge jos susirinko prie vieno iš izoliatorių.

„Formuodamos solidarumo grandinę, norime parodyti, kad esame už meilę ir prieš smurtą. Čia susirinko labai drąsios ir mielos moterys“, – naujienų agentūrai AFP sakė 22 metų studentė Darja Obrazcova.

„Scanpix“/AP nuotr./Moterų solidarumo grandinė Maskvoje
„Scanpix“/AP nuotr./Moterų solidarumo grandinė Maskvoje

Rugpjūtį Baltarusijoje kilus masiniams protestams, kurie buvo brutaliai vaikomi, moterys tapo itin svarbia pasipriešinimo jėga: baltarusės ėmė formuoti solidarumo grandines, rengti šeštadieninius maršus.

Judėjimo prieš ilgametį šalies de facto vadovą Aliaksandrą Lukašenką lydere taip pat tapo moteris – Sviatlana Cichanouskaja. Kai jos sutuoktinis Siarhejus, siekęs tapti kandidatu į prezidentus, buvo įkalintas, ji dalyvavo rinkimuose ir pasiskelbė jų nugalėtoja. Tačiau netrukus S.Cichanouskaja buvo priversta palikti šalį. Šiuo metu ji gyvena Vilniuje.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Sviatlana Cichanouskaja
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Sviatlana Cichanouskaja

Pati valdžia išprovokavo protestą

Apžvalgininkė Lola Tagajeva „Deutsche Welle“ rašo, kad šios akcijos – svarbiausias įvykis šalies politinio gyvenimo vystymesi. Esą visos socialinės problemos tampa politinėmis, o to Kremlius itin bijo.

Ligi šios žiemos, pasak autorės, ryškiausiu moterų solidarumo protrūkiu buvo galima laikyti paramą seserims Chačaturian.

Trys merginos tikina ilgus metus kentusios tėvo seksualinę, emocinę ir fizinę prievartą, todėl 2018-ųjų liepą jį nudūrė. Už tai joms gresia 20 metų kalėjimo. Solidarizuojantis su seserimis Chačaturian, Rusijoje vyko mitingai ir piketai prie teisėsaugos institucijų.

„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Seserys Chačaturian
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Seserys Chačaturian

L.Tagajeva rašo, kad šalyje daugėjant smurto prieš moteris ir apskritai, valdžia pati paskatino moteris priešintis.

Pasak autorės, nuo socialinės prie politinės darbotvarkė pereita dėl dviejų priežasčių. Visų pirma, Rusijos valdžia pažeidė socialinį kontraktą dėl patriarchalinės sistemos pseudo naudos moterims.

Kalbama, kad „dailiąją lytį“ reikia ginti, tačiau kare su kitaminčiais nuolaidų nedaroma – moterys taip pat areštuojamos ir mušamos. Taip atsiranda politinės kalinės, o moterims lengviau su jomis solidarizuotis.

Visų antra, valdžia, būdama visiškai abejinga smurtui lyties pagrindu, pati išstūmė moteris į gatves ir politinę veiklą, rašo L.Tagajeva.

Todėl nenuostabu, kad tie, kurie padeda moterims ištrūkti iš smurtinių santykių ir spręsti fizinio smurto šeimoje problemas, pirmieji paskelbė apie būtinybę padėti ir nukentėjusioms nuo valdžios smurto.

VIDEO: Protestai Rusijoje tęsiasi: sulaikyta tūkstančiai žmonių, policija panaudojo jėgą

Be „nuolaidų“

Nors policija nevaikė moterų solidarumo akcijų dalyvių, jas provokavo nacionalistinio Rusijos išsivadavimo judėjimo SERB nariai. Jie keikė dalyves ir užsiminė, kad jos akcijoje dalyvauja už pinigus, rašo portalas „Meduza“.

Akcijoje dalyvavusi aktyvistė Darja Serenko portalui sakė, kad tą patį vakarą sulaukė beveik 600 grasinimų, daugiausia – iš judėjimo „Vyrų valstybė“ šalininkų.

Šis judėjimas teigia kovojantis už vyrų teises, o jo įkūrėjas Vladislavas Pozdniakovas 2018 metais buvo apkaltintas neapykantos prieš moteris kurstymu. Tiesa, 2019 metais nuosprendis buvo pakeistas.

„Scanpix“/AP nuotr./Liubov Sobol
„Scanpix“/AP nuotr./Liubov Sobol

Tačiau ankstesnėse protesto akcijose, į kurias sukvietė A.Navalnas ir jo šalininkai, fizinio smurto prieš moteris netrūko.

Opozicijos aktyvistės Liubovės Sobol štabo savanorė Aliona Kitajeva buvo sulaikyta vasario 2-ąją. Ji tikina, kad policijos nuovadoje policininkai jai ant galvos užmovė maišą, purtė už plaukų ir grasino panaudoti elektrošoką, jei ji nepasakys telefono slaptažodžio, nurodo „Dožd“.

Į A.Kitajevos sesers Aleksandros klausimus pareigūnai atsakė, kad jie Alioną nužudė ir kad ji „šoka jiems striptizą“. Vidaus reikalų ministerija pradėjo patikrinimą dėl galimai neteisėtų veiksmų prieš seseris Kitajevas.

Rusus šokiravo ir vaizdo įrašas, kai sausio 23-ąją vykusių protestų metu Sankt Peterburge OMON pareigūnas nuspyrė 54 metų moterį, paklaususią, kodėl pareigūnai sulaikė vaikiną. Moteris buvo hospitalizuota.

VIDEO: Užfiksuota, kaip OMON’ininkas moteriai koja spiria į pilvą

Nuolaidos nedaromos ir A.Navalno bendražygėms. Jo Kovos su korupcija fondo teisininkei L.Sobol šiuo metu yra namų areštas. Jai pateikti kaltinimai dėl būsto neliečiamumo pažeidimo.

L.Sobol buvo nuvykusi į butą Maskvoje, kur, kaip manoma, gyvena vienas saugumo pareigūnas, netyčia atskleidęs detalių apie A.Navalno apnuodijimą nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“.

VIDEO: Aleksejus Navalnas paskambino savo nuodytojui

Namų areštas skirtas ir A.Navalno atstovei spaudai Kirai Jarmyš – ji kaltinama raginusi Maskvos gyventojus pažeisti sanitarines ir epidemiologinio saugumo normas, kai kvietė dalyvauti proteste. Jei būtų pripažinta kalta, K.Jarmyš grėstų iki 2 metų kalėjimo.

A.Navalno žmona Julija, kuri praeitą savaitę išvyko iš Rusijos, sausio 23-ąją buvo sulaikyta vos išėjusi iš namų į protestą. Ji socialiniuose tinkluose taip pat skundėsi esanti stebima.

Vos A.Navalnui grįžus į Rusiją ir opozicionierių iškart sulaikius, žiniasklaidoje J.Navalnają pradėta lyginti su S.Cichanouskaja – esą jį galėtų opozicinėje veikloje pakeisti įkalintą sutuoktinį.

Tačiau Julija Taratuta „Wonderzine“ rašo, kad pirmiausia „antį“, jog J.Navalnaja dalyvaus Dūmos rinkimuose, paleido Kremliaus propaganda.

„Scanpix“/AP nuotr./Moterų solidarumo grandinė Maskvoje
„Scanpix“/AP nuotr./Moterų solidarumo grandinė Maskvoje

„Protestą, ypač prieš rinkimus, reikia suklaidinti. Sudaryti melagingo pasirinkimo tarp šeimos narių situaciją: sutikdami, kad Navalnaja dalyvauja rinkimuose, jūs tarsi patvirtinate, kad Navalnas iškrito iš žaidimo“, – rašo ji.

L.Tagajeva „Deutsche Welle“ taip pat rašo, kad J.Navalnaja nevaidins S.Cichanouskajos vaidmens: „Pats Navalnas atsisakė opozicijos lyderio iš užsienio idėjos ir sumokėjo už tai kalėjimu.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?