Tai naujausia teisinė kova su valstijos apribojimais po to, kai JAV Aukščiausiasis Teismas panaikino sprendimą byloje „Roe prieš Wade'ą“, kuriuo buvo nustatyta federalinė šios procedūros apsauga.
Amandai Zurawski 17 nėštumo savaitę nubėgo vandenys – per anksti, kad vaisius išgyventų, tačiau Teksaso gydytojai iš pradžių atsisakė nutraukti nėštumą, todėl moteris atsidūrė intensyviosios terapijos skyriuje dėl infekcijos ir neteko kiaušintakio.
„Negaliu tinkamai išreikšti žodžiais, kokią traumą ir neviltį sukelia laukimas, kai gali prarasti savo, savo vaiko ar abiejų gyvybę“, – sakė 35 metų moteris.
A.Zurawski ir keturios kitos moterys, padavusios į teismą konservatyvią JAV valstiją, kadangi, nepaisant rimtų sveikatos komplikacijų, joms buvo atsisakyta atlikti abortą, antradienį reiškė sielvartą, siekdamos aiškumo dėl naujų teisės aktų.
Pasak joms atstovaujančio Reprodukcinių teisių centro, pirmadienį vėlai vakare pateiktas ieškinys yra pirmas toks skundas, pateiktas moterų, kurioms buvo atsisakyta nutraukti nėštumą po to, kai JAV Aukščiausiasis Teismas birželio mėnesį priėmė sprendimą panaikinti nutartį byloje „Roe prieš Wade'ą“.
Atšaukus tą sprendimą, valstijose pasipylė daugybė teisės aktų, kurie suskirstė jas į apribojusias ar uždraudusias abortus ir tas, kurie siekė apsaugoti prieinamumą prie procedūros.
Pernelyg neapibrėžtos išimtys
Ieškinyje „pateikiami sukrečiantys pasakojimai iš pirmų lūpų apie moterų gyvenimus, kurie vos nenutrūko po to, kai joms buvo atsisakyta suteikti reikiamą sveikatos priežiūrą“, sakė viceprezidentė Kamala Harris, kuri antradienį savo pareiškime išsakė joms palaikymą.
Moterys norėjo tęsti savo nėštumą, tačiau medicininių tyrimų metu paaiškėjo, kad jų vaisiai nėra gyvybingi.
Savo skunde jos teigia, kad gydytojai atsisakė atlikti abortą, nors buvo iškilęs kraujavimo ir infekcijos pavojus.
A.Zurawski medikai galiausiai atliko abortą po trijų dienų, kai jai išsivystė infekcija ir teko pašalinti vieną iš kiaušintakių.
„Man reikėjo aborto, kad apsaugočiau savo ir savo būsimų kūdikių, apie kuriuos svajoju ir tikiuosi, kad dar galėsiu turėti, gyvybes“, – sakė ji.
Moterys dėl šių atsisakymų kaltina įvairius konservatyvaus Teksaso valstijoje galiojančius abortus draudžiančius įstatymus, kurių vienas numato, kad draudimui nepaklūstantiems gydytojams gresia iki 99 metų kalėjimo.
Šiuose teisės aktuose numatytos ribotos išimtys neatidėliotinais medicininiais atvejais, pavyzdžiui, kai motinai gresia mirtis ar rimta negalia, tačiau ieškovės teigia, kad jie yra pernelyg neapibrėžti, ir prašo teismų „patikslinti išimties taikymo sritį“.
„Nepakeliama situacija“
Kita ieškovė, Lauren Miller, laukėsi dvynukų, kai sužinojo, kad vienas iš dviejų vaisių nėra gyvybingas.
Nepaisant pavojaus jos pačios sveikatai ir kito vaisiaus vystymuisi, medicinos personalas neatliko procedūros, kad pašalintų negyvybingą vaisių.
„Jie tarsi bijojo, kad bus suimti vien už tai, kad garsiai ištarė žodį „abortas“, – sakė moteris spaudos konferencijoje.
Ji turėjo savo lėšomis vykti į Koloradą, kad galėtų atlikti procedūrą.
„Norėjau tiesiog susisukti į kamuoliuką, verkti ir liūdėti, bet negalėjau, nes turėjome skubiai kurti planus, kaip išvykti iš valstijos ir atlikti abortą, kad suteiktume kūdikiui A ir man pačiai geriausią galimybę išgyventi šį nėštumą“, – pasakojo L.Miller, turinti gimdyti mėnesio pabaigoje.
Anna Zargarian teigė, kad jai taip pat buvo pasakyta, jog jos vandenys nubėgo anksčiau.
„Mano širdis sudužo į milijoną gabalėlių“, – spaudos konferencijoje sakė 33 metų moteris.
Jai, kaip ir L.Miller, teko keliauti į Koloradą, kad sulauktų pagalbos. Skrydis, pasak jos, buvo „viena baisiausių patirčių gyvenime“.
„Tai buvo tarsi rusiška ruletė, žinant, kad bet kurią akimirką galiu užsikrėsti infekcija, nukraujuoti arba pradėti gimdyti“, – dalijosi išgyvenimais A.Zargarian.
18 nėštumo savaitę Lauren Hall sužinojo, kad jos vaisius neturi kaukolės ir neišgyvens. Jai teko keliauti į Siatlą, kad nėštumas būtų nutrauktas.
Spaudos konferencijoje ji sakė, kad tą kelionę jai gaubė „visiška migla“.
„Tačiau prisimenu, kaip protestuotojai mus vadino žudikais, mojavo plakatais su negyvų kūdikių nuotraukomis“, – pasakojo moteris.
Ji sakė, kad dabar vėl yra nėščia, bet visko bijo.
„Ankstesnio nėštumo metu buvau rami, o dabar kompulsyviai aiškinuosi kiekvieną skausmą, bijodama, kad atsidursiu tokioje nepakeliamoje situacijoje“, – sakė 28-erių moteris.
„Mane žudo tai, kad mano pačios valstybei, atrodo, nerūpi, ar aš gyvensiu, ar mirsiu“, – kalbėjo ji.
Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karine Jean-Pierre šias detales pavadino gėdingomis ir nepriimtinomis.
„Siaubingos detalės apie nereikalingą skausmą, – sakoma prezidento Joe Bideno atstovės spaudai pareiškime. – Ir visa tai dėl kraštutinių respublikonų pareigūnų pastangų atimti iš moters teisę rinktis.“