„Mūsų geriausiam draugui J.Prigožinui“: kodėl ši šalis džiaugiasi „Wagner“ smogikais

Maloni atmosfera pasitinka tikinčiuosius, užsukusius į rusų stačiatikių cerkvę, pasislėpusią neįmantrioje, bet smarkiai duobėtoje Centrinės Afrikos Respublikos (CAR) sostinės šalutinėje gatvėje.
Bangyje gedima "Wagner" vadovo Jevgenijaus Prigožino
Bangyje gedima „Wagner“ vadovo Jevgenijaus Prigožino / BBC nuotr.

Iš pirmo žvilgsnio ši sekmadienio ryto scena šioje daugiausia krikščioniškoje šalyje nėra niekuo neįprasta.

Tačiau švento Andriejaus cerkvė, esanti maždaug už 20 minučių kelio automobiliu nuo Bangio centro, kai kuriems simbolizuoja draugiškus Rusijos ir CAR ryšius, pasakoja BBC.

Tėvas Serguei Voyemawa, vadovaujantis vienintelei šalyje rusų stačiatikių cerkvei, vilki baltą, iki žemės siekiantį apdarą, kurį dengia puošnus auksinis apsiaustas. Jis vaikšto aplink ir skaito maldas, mosuoja smilkalų degikliu, o susirinkusieji stebi kiekvieną jo žingsnį.

Kuklaus pastato su betoninėmis grindimis ir aliuminio stogu, kurį laiko medinės sijos, sienas puošia rankomis tapyti šventųjų atvaizdai, o ant medinio altoriaus dega pusė tuzino žvakių.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jevgenijus Prigožinas Afrikoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jevgenijus Prigožinas Afrikoje

Iš pradžių tėvas S.Voyemawa dvejojo dėl BBC žurnalistų apsilankymo. Tai įvyko praėjus keliems mėnesiams po privačios kariuomenės „Wagner“ vadovo Jevgenijaus Prigožino mirties rugpjūtį, dėl kurios padidėjo dėmesys ir susirūpinimas didėjančia Rusijos įtaka CAR ir ypač dėl samdinių grupės buvimo.

Beveik 200 Rusijos karinių instruktorių atvyko į CAR po to, kai 2018 m. prezidentas Faustinas-Archange'as Touadéra paprašė pagalbos kovojant su sukilėlių grupuotėmis.

Tačiau, kaip teigiama tyrimų grupės „The Sentry“ ataskaitoje, per tą laiką „Wagner“ pasinaudojo silpnomis institucijomis ir silpna kariuomene, kad ištobulintų „valstybės užgrobimo planą“.

„Jie infiltruojasi į šiuos sektorius ir juos kompromituoja“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Wagner“ samdiniai Centrinėje Afrikos Respublikoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Wagner“ samdiniai Centrinėje Afrikos Respublikoje

„Pastebėjome, kad jie daugiausia dėmesio skiria keturiems ramsčiams: politiniam, ekonominiam, informaciniam, dezinformacijos ir propagandos – ir kariniam“, – BBC pasakojo „The Sentry“ vyresnioji tyrėja Nathalia Dukhan, daugelį metų rengianti reportažus apie šią šalį.

„Jie infiltruojasi į šiuos sektorius ir juos kompromituoja, siekdami įgyvendinti savo finansinius ir ekonominius interesus. Kalnakasybos sektoriuje „Wagner“ naudojosi nacionaline kariuomene, kad pasistūmėtų į priekį ir neutralizuotų kai kurias ginkluotas grupuotes, kurios kontroliavo dominančias teritorijas“, – sakė ji.

N.Dukhan teigė, kad samdiniai vykdo „teroro kampaniją“ ir yra atsakingi už plačiai paplitusius žmogaus teisių pažeidimus, įskaitant neteismines egzekucijas, kankinimus ir prievartavimus.

Šių metų pradžioje Jungtinė Karalystė paskelbė šį tinklą teroristine grupe, o JAV – „svarbia tarptautine nusikalstama organizacija“.

Tačiau daugelio Centrinės Afrikos gyventojų padėtis po dešimtmetį trukusio pilietinio karo yra sudėtingesnė.

S.Voyemawa nori pabrėžti, kad jo santykiai su Rusija buvo užmegzti dar iki „Wagner“ pajėgų atvykimo. Lėšas cerkvei jis pradėjo rinkti 2010 m., o statyba pradėta 2015 m.

Jo nenoras diskutuoti apie politiką yra aiškus: „Mūsų santykiai su Maskva yra religiniai.“

Nepaisant to, jis BBC žurnalistui pasakojo, kaip stipriai viskas pasikeitė nuo karių atvykimo: „Mes, Centrinės Afrikos gyventojai, esame labai laimingi, nes rusai šiandien yra čia, o saugumo srityje – taika. Centrinės Afrikos Respublikoje yra taika. Jau penkerius metus gyvename taikoje, be karo.“

Puokštės su užrašais „mūsų geriausiam draugui Jevgenijui Prigožinui“

BBC nuotr./Bangyje gedima „Wagner“ vadovo Jevgenijaus Prigožino
BBC nuotr./Bangyje gedima „Wagner“ vadovo Jevgenijaus Prigožino

Ši nuotaika dabar įamžinta Bangio centre, kur stovi skulptūra, vaizduojanti Rusijos karius, saugančius moterį ir jos vaikus.

Prie jų kojų liko nuvytusios rugpjūčio mėnesio puokštės su užrašais „mūsų geriausiam draugui Jevgenijui Prigožinui“.

Prorusiškos nuotaikos pastaruoju metu apėmė visą Vakarų ir Centrinę Afriką, kurioje nuo 2020 m. įvyko aštuoni kariniai perversmai.

Šalys, įskaitant Malį, Nigerį ir Burkina Fasą, atmeta buvusią kolonijinę valstybę Prancūziją, kuri, jų teigimu, nesugebėjo tinkamai padėti spręsti saugumo problemų.

Daugelis Centrinės Afrikos gyventojų teigia išgyvenantys panašius jausmus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Wagner“ samdinys Centrinėje Afrikos Respublikoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Wagner“ samdinys Centrinėje Afrikos Respublikoje

„Mums reikia abiem pusėms naudingos partnerystės. Štai kodėl rusai yra čia... kad ši šalis taip pat galėtų patirti būsimo vystymosi naudą, – sako Centrinės Afrikos verslininkas Emery Brice'as Ganzaléis, neseniai persikėlęs į Bangį po dviejų dešimtmečių gyvenimo Prancūzijoje. – Jei Rusija Afrikoje vykdys tokią pačią politiką kaip Prancūzija, tai nepasiteisins.“

Bambaris, Vakos regiono sostinė, esanti maždaug už 400 km į šiaurės rytus nuo Bangio, buvo didžiausio smurto per konfliktą liudininkas ir rodo, kaip pamažu gerėja saugumo padėtis.

Vienintelis tinkamas būdas patekti į miestą – tris kartus per savaitę vykdomas JT organizuojamas skrydis. Važiuoti automobiliu nepatartina ir tai užtruktų kelias dienas, nes keliai yra labai blogi arba jų iš viso nėra.

Tai akivaizdus priminimas, su kokiais sunkumais susiduria šalis. Apie tai primena ir JT misija su firminiais mėlynais šalmais ir baltais automobiliais, matomais visame mieste.

Nuo 2014 m. JT misija atlieka svarbų vaidmenį saugant civilius gyventojus ir bendradarbiaujant su valdžios institucijomis, tačiau jie nėra įgalioti stoti į kurią nors pusę ar pulti.

Prieš dvejus metus Bambaris vis dar buvo kontroliuojamas sukilėlių, tačiau dabar jis yra pilnas gyvybės ir klegesio, nors mieste tebėra apdegusių pastatų liekanų.

Santykinė taika leido penkiolikmetei Jovanie Renemeya ir tūkstančiams vaikų, kurie buvo užverbuoti į ginkluotas grupuotes, tikėtis geresnės ateities.

Būdama maža mergaitė kartu su močiute buvo paimta į nelaisvę ir išvežta dirbti į sukilėlių stovyklą.

„Ilgą laiką buvau traumuota“, – tyliai pasakoja Jovanie, pasakodama, kaip patyrė siaubingą fizinį smurtą ir vos išvengė prievartos ištekėti už vieno iš sukilėlių.

Po metų jai ir jos močiutei pavyko pabėgti einant parsinešti vandens. Grįžusi pas tėvus, Jovanie pradėjo auginti kiaules, kad sutaupytų pinigų, ir svajoja tapti gydytoja.

Vakos gubernatoriaus Viktoro Bissekoino nuomone, šis grįžimas į normalią padėtį nebūtų buvęs įmanomas be „Wagner“ karių įsikišimo.

„Kai paprašėme ginklų ir paramos iš tarptautinės bendruomenės, ji mums pritaikė sankcijas“, – sakė jis BBC.

„2021 m. [čia] atvyko Rusija ir per dvejus metus padėjo mums kontroliuoti beveik visą šalį, išskyrus keletą mažyčių vietovių palei kai kurias sienas. Kai dega tavo namas ir tu šauki: „Gaisras! Gaisras!“, jums nerūpi, ar vanduo, kurį jums duoda, yra saldus, ar sūrus. Jums rūpi tik tai, kad jis užgesintų liepsnas“, – sakė jis.

Prezidentas gina „Wagner“ buvimą šalyje

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Centrinės Afrikos Respublikos prezidentas Faustin-Archange'as Touadera
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Centrinės Afrikos Respublikos prezidentas Faustin-Archange'as Touadera

Prezidentas F.A.Touadéra pritaria šiai nuomonei ir gina „Wagner“ buvimą šalyje.

„Buvo sakoma, kad 80 proc. teritorijos buvo užėmusios ginkluotos grupuotės. Šiandien dėl šio bendradarbiavimo šie skaičiai visiškai pasikeitė“, – tvirtino jis interviu BBC, duotame po kelias dienas trukusių derybų Bangio prezidento rūmuose.

66-erių metų vyras, kuris metų pradžioje prieštaringai laimėjo referendumą dėl prezidento kadencijos apribojimų panaikinimo, dažnai apsuptas „Wagner“ pajėgų. BBC žurnalistai taip pirmą kartą iš arti pamatė samdinius.

Apsirengę karinėmis uniformomis ir pridengtais veidais, saujelė karių šmėkščioja į rūmus ir iš jų.

Interviu metu prezidentas pripažino, kad dar laukia nemažai iššūkių: „Mes rengiame savo gynybos pajėgas, kad jos taptų profesionaliomis pajėgomis, pasiruošusiomis būti dislokuotomis ir užtikrinti gyventojų saugumą.“

Susidūręs su įtarimais, kad „Wagner“ samdiniai šiurkščiai pažeidė žmogaus teises, įskaitant kankinimus, prievartavimus ir neteisminius nužudymus, jis sakė, kad sudarytas tyrimo komitetas, kuris patikrins šiuos teiginius.

Kritikų tai neįtikina.

„Jie visiškai laisvi daryti, ką nori“

„Wagner“ kariai
„Wagner“ kariai

„Tai labai pavojinga, nes [„Wagner“ grupė] veikia ekonomikos srityje, saugumo srityje, politinėje srityje, o dabar vadovauja šaliai“, – BBC kalbėjo buvęs ministras pirmininkas Martinas Ziguele.

Iš pradžių jis pritarė pagalbos prašymui iš Rusijos, tačiau nusivylė, kai ji atsiuntė „nusikalstamos grupuotės“ „Wagner“ samdinius.

„Jie visiškai laisvi daryti, ką nori, eiti, kur nori, ir spręsti, ką nori“, – sako jis.

Prezidentas F.A.Touadéra atsisakė įvardyti datą, kada galiausiai bus išvesta „Wagner“ kariuomenė, pabrėždamas, kad pirmiausia reikia užtikrinti taiką.

N.Dukhan tvirtino, kad tai yra dalis „Wagner“ infiltracijos strategijos, dėl kurios šalis tampa priklausoma.

Buvo manoma, kad „Wagner“ galia Afrikoje susilpnės po nepavykusio J.Prigožino maišto prieš Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną ir jo mirties. Tačiau grupuotė nebuvo išformuota, o jos kovotojai dar turi būti visiškai įtraukti į Rusijos kariuomenę.

„Jie reorganizuojasi, perskirsto savo vyrus ir įrangą, – sakė N.Dukhan. – Iš pradžių kai kas tai interpretavo kaip pasitraukimą, bet taip nebuvo. Tai buvo tiesiog reorganizacija.“

Rusai pas prezidentą patenka be eilės

AFP/„Scanpix“ nuotr./Dmitrijus Sytyjus
AFP/„Scanpix“ nuotr./Dmitrijus Sytyjus

Ir, be abejo, atrodo, kad CAR tai yra įprasta veikla. Vienas iš aiškių to ženklų – prie prezidento rūmų pastebėti du rusai be kaukių, kurie, BBC laukiant interviu, skubiai įvesti pas prezidentą.

Vienas iš jų – aukščiausio rango „Wagner“ pareigūnas Dmitrijus Sytyjus, kuris paskutiniame prieš mirtį paskelbtame vaizdo įraše buvo pastebėtas šalia J.Prigožino ir, kaip spėjama, yra naujasis grupės lyderis.

Kitas požymis – visame Bangyje iškabinti užrašai, reklamuojantys naują rusišką alų „Africa Ti L'Or“.

Miesto bare „Cave“ akivaizdu, kad agresyvi rinkodaros kampanija jau pritraukė kai kuriuos klientus.

„Norėčiau, kad Centrinės Afrikos Respublikoje jo būtų daugiau“, – sako Maksas Franklinas, ragaudamas „Africa Ti L'Or“, kuris laikomas stipresniu už vietinį alų ir vertingesniu, nes parduodamas didesniuose buteliuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai