Šie teiginiai – ne mokslinio tyrimo rezultatų apibendrinimas. Tai pokalbių įvairiose musulmonų valstybėse su įvairiais žmonėmis rezultatas. Nesvarbu, ar kalbini ką nors prekybos centre Dubajuje, ar parke Alžyre, ar kurioje nors Rijado arba Kairo kavinėje, žmonės vieningai tvirtina: rugsėjo 11-ąją surežisavo Jungtinės Valstijos, ieškodamos dingsties įsiveržti į Iraką.
„Tikrai netikiu tuo, ką pasakoja jūsų valdžia ar žiniasklaida. Tai tiesiog negali būti tiesa“, – dienraščiui tvirtino 26 metų Ahmedas Issabas – Sirijos inžinierius, gyvenantis ir dirbantis Jungtiniuose Arabų Emyratuose. „Kodėl jie turėtų sakyti tiesą? Manau, kad išpuolius suplanavo JAV, ieškodamos priežasties įsiveržti į Iraką. Ši šalis Amerikai reikalinga dėl naftos“.
Musulmonai mano, kad 2001-ųjų rugsėjo 11-oji – išpuolis prieš juos.
Vakarų pasaulio atstovams paprasta negirdomis nuleisti tokias kalbas, teigiant, kad jos mažų mažiausiai keistos. Tačiau Vakarų valstybių lyderiai, ypatingai Vašingtone, turi suprasti: tai, kad tokie įsitikinimai egzistuoja, yra pirmasis nesėkmės kovoje su terorizmu, įrodymas. T. y. nesugebėjimas įtikinti žmonių musulmoniškose šalyse, kad Jungtinės Valstijos kovoja su terorizmu, o ne skelbia kryžiaus žygius prieš musulmonus.
„Jungtinės Valstijos turi suprasti: tam, kad jos galėtų sakyti, jog egzistuoja blogis, žmonės turi įtikėti to blogio egzistavimu“, – įsitikinęs vieno Saudo Arabijos laikraščio žurnalistas. „Jei Amerikai nepavyks to padaryti, jos galimybės kovoti su terorizmu akivaizdžiai sumažės. Kovoti su terorizmu vienam neįmanoma. Tai kova, kurioje dalyvauti privalo visi“.
Buvo daug priežasčių, dėl kurių žmonės iš musulmoniškų kraštų tikėjo, kad rugsėjo 11-osios išpuoliai buvo dalis prieš juos nukreiptos sąmokslo teorijos. Kai kurios iš šių priežasčių buvo visiškai nesusijusios su Vakarų valstybių veiksmais, kai kurių pagrindu tapo būtent Vakarų valstybių vykdyta politika.
Dažniausiai musulmonai pabrėžią netikį, kad grupė arabų – lygiai tokių pat kaip jie – kokiu nors būdu galėjo įgyvendinti tokį sėkmingą išpuolį prieš tokią supervalstybę kaip Jungtinės Valstijos. Tačiau jie taip pat sutartinai kartoja, kad tai, jog už minėtų išpuolių suplanavimo slepiasi ir JAV su Izraeliu, puikiausiai parodė Jungtinių Valstijų užsienio politika po 2001-ųjų ir ypač – įsiveržimas į Iraką.
„Galbūt žmonės, įvykdę šią operaciją ir buvo arabai. Tačiau tikrai netikiu, kad išpuolio sumanytojai taip pat buvo jie“, – „The New York Times“ teigė 36 metų Mohammedas Ibrahimas – drabužių parduotuvės savininkas Egipte. „Išpuoliai buvo suplanuoti Jungtinių Valstijų ir Izraelio“.
Iš karto po rugsėjo 11-osios pasklidę gandai buvo perduodami iš lūpų į lūpas taip greitai, kad žmonės jau nebeprisimena nei kur, nei kada jie juos pirmiausiai išgirdo. Dabar šiuos gandus žmonės girdėjo tiek daug kartų ir per tiek daug skirtingų žiniasklaidos priemonių, kad tapo nebeįmanoma netikėti tų gandų teisingumu.
Vienas iš gandų – išpuolio dieną žydai nėjo dirbti į Pasaulio prekybos centrą. Klausimų, kas galėjo įspėti žydus pasilikti namuose arba kaip jiems pavyko neišsiduoti savo bendradarbiams, šiuos gandus skleidžiantys asmenys kratosi. Priežastis labai paprasta: šie klausimai kertasi su principiniu įsitikinimu, kad žydai yra jų bėdų šaltinis ir kad Vakarų valstybėse gyvenantys žydai pasiryžę bet kokiems veiksmams, kad apgintų Izraelį.
„Kaip atsitiko, kad rugsėjo 11 dieną žydai, dirbę Pasaulio prekybos centre, nepasirodė darbe?, – retoriškai teiravosi 25-etis Ahmedas Saiedas, Kaire dirbantis advokato vairuotoju. „Visi tai žino. Mačiau tai per televiziją ir labai daug žmonių kalba apie šį faktą“.
„Mes manome, kad rugsėjo 11-osios įvykiai – išpuolis prieš arabus“, – įsitikinęs 42 metų elektrikas Zein al-Abdin. „Kaip atsitiko, kad niekas taip ir nepagavo O.Bin Ladeno? Kaip jie neva nežino, kur jis yra, jeigu šiaip jau jie žino viską? Jie jo negaudo, nes jis nieko nepadarė. Įvykiai Irake rodo, kad rugsėjo 11-oji visiškai nesusijusi su O.Bin Ladenu ar „Al Qaeda“. Tai buvo išpuolis prieš arabus ir prieš Islamą. Išpuoliu siekta padėti Izraeliui“, – įsitikinęs elektrikas.
Keistai atrodo faktas, kad rugsėjo 11 dieną žydai, dirbę Pasaulio prekybos centre, nepasirodė darbe.
Yra priežastis, kodėl tiek daug žmonių arabiškuose kraštuose užtikrintai ir be jokios gėdos tvirtina, esą Jungtinės Valstijos užpuolė pačios save tam, kad turėtų pasiteisinimą arabų persekiojimui ir pagalbai Izraeliui. Tai žmonių požiūrio į valdžios lyderius – ne tik Vašingtone, bet ir visuose Artimuosiuose bei Vidurio Rytuose – atspindys. Žmonės netiki jais. Nepasitikima ir vasltybės kontroliuojama žiniasklaida. Todėl jie mano, kad jei valdžia primygtinai tvirtina, esą O.Bin Ladenas kaltas dėl minėtų išpuolių, iš tiesų jis yra nekaltas.
„Egipto prezidentas Hosni Mubarakas sako viską, ką amerikiečiai jam liepia pasakyti. Jis, žinoma, jiems meluoja“, – dienraščiui tvirtino M.Ibrahimas.
Tarptautinės politikos ekspertai ne kartą teigė, kad amerikiečiai geriau suprastų regioną, jeigu jie paprasčiausiai įsiklausytų į tai, ką čia kalba paprasti žmonės ir bandytų suprasti, kodėl jie taip kalba, vietoj to, kad iš karto įsižeistų. O žmonės čia kalba, kad dar prieš 2001 m. rugsėjo 11-ąją Jungtinės Valstijos nebuvo sąžiningas arabų–žydų konflikto tarpininkas ir kad išpuoliai buvo sumąstyti Izraeliui paremti ir musulmonų pasaulio galiai sumažinti.
Visų išvardintų gandų ir įsitikinimų įrodymas daugeliui yra JAV invazija į Iraką. Bandymas įrodyti tuo tikintiems žmonėms, kad minėto karo priežastis nebuvo nafta ar siekis paskelbti karą musulmonams yra toks pat beviltiškas kaip bandymas įtikinti amerikiečius, neva Amerika iš tiesų siekė šių tikslų ir kad rugsėjo 11-oji buvo pirmasis žingsnis.
„Šie įsitikinimai – tarp arabų ir musulmonų plačiai paplitusio nepasitikėjimo ir manymo, kad Jungtinės Valstijos yra prieš juos nusistačiusios, rezultatas. Arabai netiki, kad Amerika turi gerų ketinimų ir yra įsitikinę, kad ir ką ši valstybė bedarytų, už to kas nors slypi“, – savo nuomone dalinosi dar vienas egiptietis.
22 metų Kairo universitete turizmą studijuojantis Hishamas Abbasas tikisi vieną dieną dirbti su užseniečiais. Tačiau paklaustas apie rugsėjo 11-osios išpuolius, jis nė sekundei nesuabejoja. Anot jo, neįmanoma, kad O.Bin Ladenas galėjo įgyvendinti šiuos išpuolius. Kaip ir visi kiti, su kuriais bendravo „The New York Times“ žurnalistas, studentas pastarųjų septynerių metų tarptautinius įvykius traktuoja kaip puikiu įrodymu, jog išpuoliai tebuvo Jungtinių Valstijų plano sutriuškinti musulmonus, dalis.