Musulmoniškos šalys smerkia Indiją dėl pareigūnų pareiškimų apie islamą

Indija išprovokavo musulmoniškų šalių įtūžį ir kaltinimus šventvagyste, kai keli jos aukšto rango pareigūnai paniekinamai pasisakė apie islamą.
Narendra Modi
Narendra Modi / „Scanpix“/AP nuotr.

Reaguodamos į Indijos premjero Narendros Modi valdančiosios partijos „Bharatiya Janata“ (BJP) dviejų svarbių atstovų pasisakymus oficialų protestą Naujajam Deliui pareiškė mažiausiai penkios šalys, prie kurių pirmadienį prisidėjo Pakistanas ir Afganistanas. Įtūžis taip pat buvo liejamas socialiniuose tinkluose, o kai kuriose arabų šalyse buvo raginama boikotuoti indiškas prekes.

Kontroversiški pasisakymai nuskambėjo Indijoje padažnėjus smurto išpuoliams prieš musulmonų mažumą, rengiamiems hinduistų nacionalistų, padrąsintų N.Modi vengimo pasmerkti tokias atakas.

Nuo N.Modi atėjimo į valdžią 2014 metais Indijos musulmonai tapdavo išpuolių taikiniais dėl įvairiausių priežasčių, pradedant maistu ir apranga, baigiant santuokomis tarp skirtingo tikėjimo asmenų. Žmogaus teisių grupės „Human Rights Watch“ ir „Amnesty International“ perspėja, kad tokios atakos gali eskaluotis.

Teisių grupės taip pat kaltina BJP ignoruojant neapykantos musulmonams pareiškimus ar netgi juos kurstant. Musulmonai 1,4 mlrd. gyventojų turinčioje Indijoje sudaro 14 proc. ir yra antra pagal dydį šio tikėjimo bendruomenė pasaulyje.

N.Modi partija kaltinimus neigia, bet Indijos musulmonai skundžiasi, kad išpuoliai prieš juos arba jų tikėjimą tapo nepaliaujami.

Pyktis dar labiau padidėjo nuo praeitos savaitės, kai BJP atstovai Nupur Sharma ir Naveenas Jindalas savo pasisakymais, daugelio musulmonų nuomone, įžeidė islamo pranašą Muhammadą ir jo žmoną Aishą.

BJP nesiėmė prieš juos jokių veiksmų iki sekmadienio, kai Kataras ir Kuveitas pirmieji iškvietė Indijos ambasadorius ir pareiškė protestą.

Tuomet partija sustabdė N.Sharmos narystę ir pašalino N.Jindalą, taip pat paskelbė retą pareiškimą, kuriame sakoma, kad BJP „griežtai smerkia bet kokių religinių asmenybių įžeidinėjimą“. Kataras ir Kuveitas šį žingsnį pasveikino.

Vėliau skundus Indijai pateikė Saudo Arabija ir Iranas, taip pat Džidoje įsikūrusi Islamo bendradarbiavimo organizacija (OIC). Pastaroji pareiškė, kad BJP atstovų pasisakymai nuskambėjo „Indijoje suintensyvėjus neapykantai ir išpuoliams prieš islamą, sistemingos prieš musulmonus nukreiptos praktikos kontekstu“.

Naujasis Delis kol kas nekomentavo musulmoniškų šalių protestų, bet Indijos užsienio reikalų ministerija pirmadienį atmetė OIC priekaištus kaip „nepagrįstus“ ir „siauraprotiškus“. Sekmadienį Indijos ambasados Kuveite ir Dohoje paskelbė pareiškimą, kuriame sakoma, kad pasisakymai prieš Muhammadą ir islamą neatspindi Indijos vyriausybės pozicijos ir kad juos paskelbė „kraštutiniai elementai“. Abiejuose pranešimuose teigiama, kad Indija jau ėmėsi griežtų veiksmų prieš kontroversiškų pasisakymų autorius.

Indija palaiko glaudžius ryšius su Kataru ir Kuveitu, o šios šalys yra smarkiai priklausomos nuo milijonų migrantų darbininkų iš Indijos ir kitų Pietų Azijos šalių. Indija taip pat yra priklausoma nuo naftos turtingų Persijos įlankos arabų valstybių, aprūpinančių jos ekonomiką energijos šaltiniais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų