Musulmonų pasaulyje ramadano pabaigą aptemdė JAV dvasininko grasinimai sudeginti Koraną

Tūkstančiai afganų penktadienį apmėtė akmenimis vieną NATO vadovaujamų pajėgų bazę, reikšdami musulmonų pasaulį apėmusį įtūžį dėl vieno JAV pastoriaus grasinimų sudeginti Koraną, minint rugsėjo 11-osios teroro atakų metines.
Koranas
Koranas. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Musulmonams neramiai pradedant švęsti Id al Fitrą, arba Atsigavėjimo šventę, užbaigiantį pasninko ir maldos mėnesį ramadaną, kai kurių šalių, tarp jų Afganistano ir Indonezijos lyderiai griežtai pasmerkė provokuojančius vienos Floridos evangelikų bažnyčios planus.

 Radikalių pažiūrų pastorius Terry Jonesas iškėlė sudėtingas sąlygas, kurias patenkinus jis sutiktų atšaukti šeštadienį planuojamą Korano deginimo ceremoniją, minint rugsėjo 11-osios atakų devintąsias metines ir protestuojant prieš „islamo blogį“.

„Girdėjome, kad Jungtinėse Valstijose vienas pastorius nusprendė išniekinti Koranus. Nors dabar išgirdome, kad jie nebeketina to daryti, pasakysime jiems, kad apie tai nederėtų nė galvoti“, – pareiškė Afganistano prezidentas H.Karzai.

„Sudegindami Koraną jie negali jam pakenkti. Koranas yra pusantro milijardo žmonių širdyse ir protuose. (Tačiau) įžeidimas Koranui yra įžeidimas šalims“, – prezidentas sakė kreipimesi Id al Fitro proga.

Afganistane dislokuotų NATO vadovaujamų pajėgų vyriausiasis vadas JAV generolas Davidas Petraeusas, Jungtinių Tautų (JT) misija šioje šalyje ir kai kurios tarptautinės humanitarinės pagalbos organizacijos pareiškė, kad Floridos pastoriaus planai kelia pavojų afganų ir užsieniečių gyvybėms.

Tūkstančiai protestuotojų po tradicinių Id al Fitro pamaldų apmėtė akmenimis nedidelę NATO pajėgų bazę atokiame Faizabado miste, kuris yra Afganistano šiaurės rytinės provincijos Badachšano sostinė, pranešė policija.

„Jų buvo tūkstančiai; didžiulė minia“, – provincijos policijos vado pavaduotojas Sayedas Hassanas Jafary sakė naujienų agentūrai AFP.

„Susirinko žmonės beveik iš visų miesto mečečių“, – pridūrė pareigūnas.

Pasak jo, minia skandavo „mirtis Amerikai“ ir mėtė akmenis į bazę, kurioje įsikūrę Vokietijos kariai.

Minia reikalavo, kad pareigūnai duotų JAV vėliavą, „kad ją galėtų sudeginti ir baigti demonstraciją“, pasakojo S.H.Jafary.

„Tačiau mes neturime Amerikos vėliavos“, – pridūrė jis.

Kaimyniniame Pakistane šimtai tūkstančių protestuotojų centriniame Multano mieste susirinko deginti JAV vėliavų.

„Girdėjome, kad jie atidėjo planus sudeginti šventąjį Koraną, tačiau to negana. Mes toliau kelsime balsą, kad taip niekada nebenutiktų“, – muftijus Hidayatullah Pasroori pabrėžė pranešime protestuotojams.

T.Jonesas ketvirtadienį pareiškė stabdantis savo planus sudeginti šimtus Korano knygų. Jis taip pat sakė visiškai atsisakysiantis šio sumanymo, jeigu bus sutikta perkelti į kitą vietą mečetę, kurią planuojama pastatyti netoli 2001 metų rugsėjo 11 dieną Niujorke įvykdytų teroro atakų epicentro.

Indonezijoje, kuri yra daugiausiai gyventojų turinti musulmoniška šalis, islamistai taip pat surengė kelis protestus.

Indonezijos prezidentas Susilo Bambangas Yudhoyono penktadienį dar kartą pasmerkė T.Jonesą ir Floridos mieste Geinsvilyje veikiančią jo vadovaujamą bažnyčią. Anksčiau jis prašė, kad į šį konfliktą įsikištų JAV prezidentas Barackas Obama.

Pakistano ir Indijos, kurių musulmonų bendruomenės yra didžiausios po Indonezijos, vyriausybės taip pat prisidėjo prie visuotinio pasmerkimo choro prieš T.Jonesą.

Malaizijos premjeras Najibas Razakas penktadienį perspėjo, kad įtempti santykiai tarp musulmonų ir nemusulmonų pereis į „labai pavojingą skyrių“, jeigu bus sudegintas Koranas.

„Tikiuosi, kad pastorius persigalvos, nes šis vienintelis papiktinimo veiksmas... uždegs musulmonų jausmus visame pasaulyje, o pasekmės, bijau, kainuos labai, labai brangiai“, –žurnalistams sakė jis. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai