Kaip rašo JAV žurnalo „The Atlantic“ interneto svetainė, pasaulyje plinta koronaviruso atmaina.
Pirmiausia ji užfiksuota Jungtinėje Karalystėje, o iš čia pasklido po kitas šalis.
Virusai visą laiką mutuoja dažniausiai nesukeldami poveikio. Tačiau pastaroji COVID-19 atmaina yra gerokai lengviau užkrečiama.
Tai reiškia, kad ji labai lengvai plinta.
Paskelbus apie tai, kad JAV pirmą kartą mutavęs virusas nustatytas niekur nekeliavusiam vyrui iš Kolorado, po dienos pranešta apie dar vieną susirgimą – jau Kalifornijoje.
Daug nežinomųjų
Apie COVID-19 atmainą yra daug nežinomų dalykų.
Tačiau didžiausią susirūpinimą kėlė tai, ar mutavęs virusas nesumažins vakcinos veiksmingumo, ar nesukels sunkesnių ligos formų. Pirminis tyrimas parodė, kad taip nėra.
Nors reikia daugiau duomenų, kad jaustumės tikrai ramūs, daug mokslininkų mano, jog ši koronaviruso atmaina vakcinos veiksmingumo labai nesumažins, jei iš viso kiek nors sumažins.
Sveikatos ekspertai pradėjo pabrėžti, kad trūksta įrodymų, jog mutavusio viruso sukelta liga gali būti sunkesnės formos.
Viskas gerai ir nėra reikalo sunerimti? Netiesa, rašo „The Atlantic“.
Užkrečiamesnė COVID-19 atmaina yra potenciali katastrofa.
Pandemijos stadijoje, kurioje esame, lengviau perduodamas viruso variantas kai kuriuo požiūriu yra gerokai pavojingesnis nei sunkesnė ligos forma.
Didesnis užkrečiamumas kelia grėsmę, kad sergamumas koronavirusu gali pradėti eksponentiškai augti.
Tuo metu sunkesnė ligos forma paliestų tik tuos, kas sirgtų COVID-19.
Turime reaguoti greitai. Laisvinti ribojimus bus lengviau nei taisyti žalą, padarytą nesureagavus laiku.
Tam, kad suprastume skirtumą tarp eksponentinio viruso plitimo bei linijinės rizikos, „The Atlantic“ siūlo Londono Higienos ir tropinės medicinos mokyklos profesoriaus Adamo Kucharskio, daug dėmesio skiriančio matematinei infekcinių ligų protrūkių analizei, pateikiamą pavyzdį.
A.Kucharskis lygina 50 proc. padidėjusi mirštamumą nuo viruso ir 50 proc. padidėjusį užkrečiamumą.
Paimkime apie 1,1 viruso reprodukcijos lygį bei 0,8 procento infekcijos mirtingumo riziką ir įsivaizduokime 10 tūkst. aktyvių infekcijų – tai tikėtinas scenarijus daugeliui Europos miestų.
Su šiais skaičiais per mėnesį tikėtinos 129 mirtys.
Jeigu mirtingumo rodiklis padidėtų 50 proc., tai reikštų 193 mirtis.
Jeigu viruso užkrečiamumas padidėtų 50 proc., tai lemtų 978 mirtis per mėnesį (darant prielaidą, kad abiejų scenarijų metu infekcija susidaro per šešias dienas).
Užkrečiamumo padidėjimas gali labai greitai išplėsti pradinę padėtį: kiekvienas naujas užsikrėstęs asmuo gali užkrėsti daug daugiau žmonių.
O sunkesnė ligos forma paliestų tik užsikrėtusį žmogų.
Ši infekcija tikrai tragiška, bet tai, kad nauja koronaviruso atmaina nerodo ligos sunkumo ar mirtingumo padidėjimo, reiškia, jog ji nėra didesnė grėsmė užsikrėsti galinčiam žmogui.
Vis dėlto tai kelia didesnę grėsmę visuomenei, nes gali dramatiškai pakeisti užkrėstų žmonių skaičių, rašoma „The Atlantic“ publikacijoje.
Paskiepytiems – mažiau rizikų
Tiksliai dar neaišku, kiek mutavęs koronavirusasa yra užkrečiamesnis.
Tačiau pirminiai duomenų vertinimai rodo, kad jis gali būti apie 50–70 proc. užkrečiamesnis nei įprastas COVID-19.
Kol kas tiksliai neaišku ir tai, kodėl jis yra lengviau perduodamas.
Ši COVID-19 atmaina, vadinama B.1.1.7, turi neįprastai daug genetinių pokyčių, ypač smaigalio baltymuose.
Neaiškumas dėl tikslių mutavusio viruso mechanizmų reiškia, kad nežinome, ar dabar naudojamos priemonės – kaukės, atstumų laikymasis ir dezinfekcija – yra tokios pat efektyvios, kaip ir stabdant įprasto COVID-19 plitimą.
Kartu „The Atlantic“ pažymi, kad tai – vis tiek kvėpavimo takų virusas, todėl pagrindinės profilaktinės priemonės lieka tos pačios ir net tampa svarbesnės: geresnės veido kaukės, ventiliacija, daugiau paviršių dezinfekcijos.
Iki kovo mėnesio JAV nuo koronaviruso gali būti paskiepyta nuo 50 iki 100 mln. gyventojų.
Pirmiausia, tikimybė užsikrėsti paskiepytiems žmonėms yra gerokai mažesnė.
100 mln. paskiepytų žmonių reikš 100 mln. žmonių, kuriems yra kur kas mažesnė (arba beveik nėra) rizika susirgti simptominiu COVID-19 ar ypač sunkia šios infekcijos forma.
Vakcinos naudingos ne tik paskiepytiems, bet ir visiems kitiems.
Mažiau sergančių užkrečiamu virusu žmonių reiškia mažiau užkrėstųjų.