N.Nazarbayevas: Kazachstano autoritariškasis modernizuotojas

Kazachstano prezidentas Nursultanas Nazarbajevas, antradienį paskelbęs apie savo atsistatydinimą, vadovavo šiai Centrinės Azijos šaliai beveik 30 metų ir pavertė ją energijos išteklių galiūne, bet valdydamas nerodė didelės tolerancijos opozicijai.
Atsistatydino Kazachstano prezidentas N. Nazarbajevas
Atsistatydino Kazachstano prezidentas N. Nazarbajevas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Šio 78 metų artimas Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininko vienas iš gerbėjų yra buvęs Didžiosios Britanijos premjeras Tony Blairas.

Dar 1989-aisiais į valdžią atėjęs N.Nazarbajevas, gimęs valstiečių šeimoje, buvo paskutinysis iš buvusių sovietinių respublikų lyderių, pradėjęs vadovauti dar gyvuojant Sovietų Sąjungai.

Tviskanti futuristinė naujoji Kazachstano sostinė Astana, pastatyta šaliai tapus nepriklausoma, simbolizuoja N.Nazarbajevo užmojus suteikti savo šaliai svarbesnį vaidmenį.

Tačiau pastaraisiais metais šios naftos turtingos valstybės visuomenėje didėjo nepasitenkinimas, o ekonomika dar nėra atsigavusi po naftos kainų nuosmukio 2014 metais.

Praeitą mėnesį N.Nazarbaevas paleido savo vyriausybę – esą dėl jos nesugebėjimo gaivinti ekonomiką.

Gyvulių ganytojo sūnus

N.Nazarbajevas, gyvulių ganytojo sūnus, įgijo inžinieriaus išsilavinimą, o vėliau pradėjo kilti Kazachstano komunistų partijos hierarchijoje, kol 1989 metais tapo jos ir visos respublikos vadovu.

Prieš Sovietų Sąjungos subyrėjimą 1991 metais jis buvo išrinktas į naujai įkurtą prezidento postą.

Nuo tada N.Nazarbajevo valdžia tapo absoliuti. Jis buvo triuškinamai perrinktas 1999, 1999, 2005, 2011 ir 2015 metais, nors šiuos rinkimus kritikavo tarptautinė bendruomenė.

Vėliausius rinkimus šioje daugiausiai musulmoniškoje, bet didelę rusų mažumą tebeturinčioje šalyje, prezidentas laimėjo surinkęs daugiau kaip 97 proc. balsų.

Jo kadencija turėjo tęstis iki 2020-ųjų.

Tačiau žmogaus teisių aktyvistai sako, kad N.Nazarbayjevo palaikymas tebuvo propagandos rezultatas, įtvirtintas griežta žiniasklaidos ir interneto kontrole.

Žmogaus teisių aktyvistai sako, kad N.Nazarbayjevo palaikymas tebuvo propagandos rezultatas, įtvirtintas griežta žiniasklaidos ir interneto kontrole.

Putino ir Blairo liaupsės

Ilgametis lyderis stengėsi pabrėžti esąs šalies stabilumo garantas.

Užsienio politikoje jis kūrė panašų įvaizdį: Kazachstanas išlaikė glaudžią partnerystę su Rusiją, bet taip pat suartėjo su vakarais ir taikėsi prie regione stiprėjančių Kinijos ekonominių interesų.

N.Nazarbajevas siūlė savo šalį kaip aikštelę deryboms dėl Ukrainos krizės ir organizavo tarptautines derybas dėl taikos Sirijoje.

V.Putinas vadino N.Nazarbajevą „išmintingiausiu“ posovietinės erdvės lyderiu, o T.Blairas, dirbęs apmokamu šalies vyriausybės patarėju, 2012 metais paskelbtame vaizdo įraše gyrė Kazachstano prezidento „subtilumą ir išradingumą“.

Vis dėlto Kazachstano ekonomikos sėkmės šio amžiaus pradžioje istorija ir N.Nazarbajevo valdymas neapsiėjo be tamsių epizodų.

2015 metais buvęs prezidento žentas Rakhatas Alijevas galimai nusižudė kalėjime Austrijoje.

R.Alijevas iki 2007-ųjų gyveno santuokoje su N.Nazarbayevo vyriausia dukte Dariga, bet tais metais viešai susipyko su Kazachstano lyderiu ir vėliuau parašė atvirą knygą apie valdančiąją šeimą.

Jis buvo rastas negyvas savo kameroje, kai laukė teismo Austrijoje dėl dviejų kazachų bankininkų nužudymo.

R.Alijevas buvo už akių nuteistas Kazachstane pagal daugelį kaltinimų, įskaitant sąmokslą nuversti vyriausybę.

„Tautos lyderis“

N.Nazarbajevas, turintis garbės titulą Elbasi (tautos lyderis), nuolat rodomas per valstybinę televiziją; jo atvaizdų apstu visoje šalyje.

Prezidentas palaikė ambicingus projektus, pavertusius buvusį apsnūdusi provincijos miestą Astaną tviskančiu didmiesčiu, kurio pastatus projektavo pasaulyje garsūs architektai.

Prieš 2015 metų rinkimus N.Nazarbayevas jau buvo užsiminęs, kad svarsto galimybę atsistatydinti.

„Sulaukiau tūkstančių laiškų, kuriuose manęs prašoma kelti savo kandidatūrą“, – sakė jis, bet pridūrė: „Galbūt laikas pakeisti sceną?“

Galiausiai jis paskelbė, kad vėl balotiruosis, siekdamas padėti atremti iššūkius ekonomikai.

Su žmona Sarą N.Nazarbajevas susituokė 7-o dešimtmečio pradžioje.

55 metų Dariga, vyriausia iš jų trijų dukterų, yra parlamento narė ir laikoma politiškai įtakingiausia.

Viduriniosios dukters Dinaros vyras – naftos magnatas – Timuras Kulibayevas – anksčiau buvo minėtas kaip potencialus N.Nazarbajevo įpėdinis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų