Namo grįžtantys Beiruto pietinių priemiesčių gyventojai kalba apie „Hezbollah“ pergalę

Dėl du mėnesius trukusių Izraelio reidų iš smarkiai nuniokotų Beiruto pietinių priemiesčių iškeldinti gyventojai trečiadienį pagaliau galėjo grįžti namo.
Beiruto pietinių priemiesčių grįžta namo / - / AFP
Beiruto pietinių priemiesčių grįžta namo / - / AFP

Daugelis šių perkeltųjų asmenų gyrė Libano grupuotę „Hezbollah“ ir šventė, jų manymu, jos pergalę. 

Tūkstančiams žmonių plūstant į „Hezbollah“ bastioną – tankiai gyvenamą rajoną, iš kurio dėl pastarosiomis savaitėmis Izraelio vykdyto intensyvaus apšaudymo pasitraukė beveik visi gyventojai, susidarė transporto priemonių spūstys. 

Naujienų agentūros AFP žurnalistai matė, kad kai kurie iš jų verkė, išvydę, kas liko iš jų sugriautų namų ir įmonių, o kiti laukė, kol ekskavatoriai pašalins nuolaužas iš gatvių, kad galėtų patekti ten, kur jiems reikia.

„Grįžtame į šiuos didvyriškus priemiesčius, į (nužudyto „Hezbollah“ lyderio) Sayyedo Hassano Nasrallah (Sajedo Hasano Nasralos) priemiestį (...) Grįžome jų dėka“, – važiuodamas namo AFP sakė inžinierius Nizamas Hamade (Nizamas Hamadė). 

„Pasipriešinimas nugalėjo“, – sakė jis, turėdamas omenyje „Hezbollah“.

Ragina grįžti namo

Trečiadienį įsigaliojus paliauboms įtakingas Libano parlamento pirmininkas Nabihas Berri (Nabihas Beris) paragino tuos, kurie buvo perkelti dėl Izraelio karo su „Hezbollah“, grįžti namo, ir artimiausiu metu išsirinkti naują prezidentą.

„Kviečiu jus grįžti į savo namus (...) sugrįžti į savo žemę“, – sakė N. Berri, nepaisydamas priešingų įspėjimų iš Libano ir Izraelio kariuomenės. Jis taip pat paragino šalį „greitai išrinkti prezidentą“, Libanui dėl politinių ginčų ilgiau nei dvejus metus neturint valstybės vadovo. 

Izraelis antradienį pietiniame Beiruto priemiestyje esančiame Dahijės rajone sudavė bene stipriausius smūgius per visą šį karą.

„Grįžome namo 4 val. (vietos ir LIetuvos laiku), kaip tik tuo metu, kai įsigaliojo paliaubos“, – AFP pasakojo gyventoja Fatima, nurodžiusi tik savo vardą.

Trečiadienio rytą įsigaliojus paliauboms, Irano remiama grupuotė rengė ekskursijas žiniasklaidos atstovams Pietų Beirute bei savo tvirtovėse šalies pietuose ir rytuose. 

Rugsėjo 23 dieną Izraelis suintensyvino oro kampaniją prieš Libaną, o po savaitės pasiuntė į šią šalį sausumos pajėgas.

Eskalacija prasidėjo po beveik metus trukusių nedidelio intensyvumo susišaudymų su „Hezbollah“ per Izraelio ir Libano sieną. „Hezbollah“ sako taip remianti palestiniečių organizaciją „Hamas“ – savo sąjungininkę – kare Gazos Ruože.

Lyderio žūties vieta

Rugsėjo 27 dieną per masinį Izraelio smūgį Pietų Beirute žuvo „Hezbollah“ lyderis H. Nasrallah.

Kai kurie gyventojai naujienų agentūrai AFP sakė, kad pirmiausiai skubėjo aplankyti jų mylimo lyderio žūties vietą. 

H. Nasrallah kol kas palaidotas laikinoje vietoje. Po karo planuojama surengti viešas jo laidotuves. 

„Ieškojau vietos, kur praradome savo sielas“, – AFP sakė vietos gyventoja Diala, turėdama omenyje šio mirtino smūgio vietą.

„Nuvykau ten ir į nieką daugiau nežiūrėjau“, – pridūrė ji. 

„Hezbollah“ šalininkai dalijo H. Nasrallah ir Hashemo Safieddine'o (Hašemo Safidino) nuotraukas. 

H. Safieddine'as, greičiausiai būtų tapęs H. Nasrallah įpėdiniu, jei nebūtų žuvęs per Izraelio smūgį spalio pradžioje.

AFP žurnalistas ankstų trečiadienio rytą girdėjo šūvius, paleistus„Hezbollah“ šalininkams švenčiant ir mojuojant geltonomis grupuotės vėliavomis.

Vienas vyras virš pastato griuvėsių mojavo „Hezbollah“ vėliava.

Libano sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, nuo 2023 metų spalio Libane žuvo daugiau nei 3,8 tūkst. žmonių, dauguma jų – nuo rugsėjo. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai