Praėjus trejiems metams po Vladimiro ir Liudmilos Putinų skyrybų, buvusi pirmoji ponia dar kartą ištekėjo – šįkart už su ja susijusio nekomercinio fondo direktoriaus Arturo Očeretnio. Tuomet Liudmila pasikeitė ir pavardę.
Prabangus kompleksas
Kotedžų kompleksas „Millennium Park“, įsikūręs maždaug 20 km nuo Maskvos, neoficialiai vadinamas „Pamaskvės Venecija“. Apskritai šiame Odincovskio rajone netrūksta prabangių „liuks“ ir „premium“ klasės vilų.
„Pamaskvės Venecija“ išsiskiria jos teritoriją išraižiusiais kanalais, nedideliais tvenkiniais, pėsčiųjų takais ir bulvarais. Kaip tikina reklama, jie „primena tvarkingas Europos gatves“.
„Pamaskvės Venecija“ išsiskiria jos teritoriją išraižiusiais kanalais, nedideliais tvenkiniais, pėsčiųjų takais ir bulvarais. Kaip tikina reklama, jie „primena tvarkingas Europos gatves“.
„Teritorija – labai graži. 40 proc. komplekso – parko zonos ir zonos prie vandens. Yra ir paplūdimys. Iš kiekvieno kvartalo – atskiras išėjimas į parką. Tai – uždaro tipo kompleksas, jo perimetras saugomas, pašaliniai žmonės į jį nepatenka.
Nenorėtumėme minėti konkrečių vardų, tačiau kiekviename mūsų komplekso rajone gyvena garsūs žmonės: nuo menininkų iki ministrų“, – telefonu pasakojo kompanijos „Villagio Estate“, pardavinėjančios nuosavybę „Pamaskvės Venecijoje“, darbuotojas.
Organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos paskelbimo projekto (OCCRP) žurnalistai negavo informacijos apie ministrus, turinčius turto „Millennium Park“ komplekse. Vis dėlto čia netrūksta įtakingų rusų verslininkų ir pareigūnų giminaičių: prestižiniame komplekse nuosavybės turi kompanijos „Mercury“ bendraturčio Leonido Strunino mama bei „Sovcombank“ banko bendraturčio Levo Kučmento močiutė.
Aktyvios komplekso statybos prasidėjo 2010 m. Šiuo metu nekilnojamojo turto skelbimams skirtame tinklalapyje „Cian“ galima rasti pranešimų apie parduodamus nedidelius žemės sklypus „Millennium Park“.
Vidutinė aro kaina – beveik 1,6 mln. rublių (21 985 eurai).
Registrų centro duomenimis, 2016 m. beveik 2,5 ha žemės „Millenium Park“ komplekse nusipirko buvusi V.Putino žmona, dabar besivadinanti Liudmila Aleksandrovna Očeretniaja.
Ji įsigijo aštuonis sklypus, išsidėsčiusius palei vieną iš kanalų. Tai galėjo atsieiti apie 384–432 mln. rublių (5,27–5,93 mln. eurų).
Kaip teigė „Villagio Estate“ darbuotojas, arčiau vandens ar miško esančių pastatų kaina išauga.
„Siuzana“ ir jos šeimininkas
V.Putinas visada mėgo pabrėžti, kad yra kilęs iš paprastos, neturtingos šeimos.
„Aš gyvenau kaip eilinis normalus žmogus, išsaugojau šį ryšį“, – rašė jis vienoje biografijų.
Kai amerikiečių režisierius Oliveris Stone'as prezidento paklausė apie jam priskiriamus turtus, V.Putinas atsakė: „Visa tai – nesąmonė. Jeigu tai būtų tiesa, tai būtų seniai išaiškėję.“
Prieš skyrybas tokį įvaizdį bandė išlaikyti ir jo žmona Liudmila. Kol vyras valdė šalį, ji, turimais duomenimis, buvo namų šeimininkė. Prieš 2012-ųjų rinkimus V.Putino pateiktoje deklaracijoje nurodoma, kad jo žmonai pajamų atnešė tik jos banko indėlis – 146 tūkst. rublių (apie 2 000 eurų) per metus.
Visą tą laiką, kai jai tekdavo atsiskaityti už savo finansus, didžiausią sumą pavyko uždirbti 2011 m. – 443 tūkst. rublių (6 089 eurų). Vadinasi, 36 tūkst. rublių (494 eurų) per mėnesį.
Visą tą laiką, kai jai tekdavo atsiskaityti už savo finansus, didžiausią sumą pavyko uždirbti 2011 m. – 443 tūkst. rublių (6 089 eurų). Vadinasi, 36 tūkst. rublių (apie 500 eurų) per mėnesį.
Abiem sutuoktiniams priklausę žemės sklypai ir butai po skyrybų liko V.Putinui.
Vis dėlto ima aiškėti, kad buvusi prezidento žmona turi nuosavo turto.
2016 m. sausį laikraštis „Sobesednik“ paskelbė, kad jai priklauso 139 kvadratinių metrų dydžio butas Vasilevskio saloje Sankt Peterburge. Jį V.Putino šeima valdo nuo 1995 m.
Iš leidinio gautų dokumentų paaiškėjo, kad L.Putina ištekėjo už nekomercinio fondo „Tarpasmeninių komunikacijų plėtros centras“ direktoriaus A.Očeretnio. Buvusi pirmoji ponia pasiėmė jo pavardę.
OCCRP 2017-ųjų balandį išsiaiškino, kad A.Očeretniui Prancūzijos Bjarico kurorte priklauso 6 milijonų eurų vertės vila. Jis prabangaus nekilnojamojo turto nusipirko 2013 m. gruodį – praėjus pusmečiui po Vladimiro ir Liudmilos Putinų skyrybų.
Vietos gyventojai šią vilą vadina „Siuzana“.
Artimi ryšiai su fondu
„Tarpasmeninių komunikacijų plėtros centras“ (TKPC), kuriam nuo 2010-ųjų vadovavo A.Očeretnis, siejamas su buvusia V.Putino žmona Liudmila. Eidama pirmosios ponios pareigas ji ne itin mėgo rodytis viešumoje, tačiau keletą kartų atvyko į fondo organizuojamus renginius.
Valstybinis kanalas „Kultūra“ ją pavadino „organizacijos kuratore“ – iš pradžių fondas vadinosi „Rusų kalbos plėtros centras“.
Tarp fondo steigėjų – daug žmonių, artimų V.Putinui. Po skyrybų fondas tapo L.Očeretnajos pajamų šaltiniu.
Pastaruosius 13 metų centrui priklausė pastatas, įsikūręs vos du žingsniai nuo Kremliaus – XIX a. pabaigoje pastatyti rūmai.
Pastato plotas – 7,5 tūkst. kvadratinių metrų, jo vertė siekia beveik 2,5 mlrd. rublių (34,35 mln. eurų). Iki 2005-ųjų pastatą naudojo prezidento administracija, tačiau vėliau nuosavybės teisės buvo perleistos L.Očeretnajos kuruojamam fondui.
Aplinkybės, kuriomis tai įvyko, dokumente nenurodomos: eilutė „teisių perleidimo priežastis“ tiesiog neužpildyta.
Aplinkybės, kuriomis tai įvyko, dokumente nenurodomos: eilutė „teisių perleidimo priežastis“ tiesiog neužpildyta.
Registrų centras OCCRP paaiškino, kad pastato savininkas pasikeitė prezidento administracijai sudarius investicinę sutartį su TKPC.
Prezidento administracija publikuojant šį straipsnį dar nebuvo pateikusi atsakymų žurnalistams.
2010 m., kai TKPC ėmė vadovauti A.Očeretnis, šalia išdygo dar vienas pastatas – tokio pat stiliaus keturaukštis.
Didžioji dalis abiejų pastatų yra ilgam laikui išnuomuota kompanijai „Meridian“. Pastaroji jas nuomoja valstybiniams bankams „Sberbank“ ir „VTB“, restoranų tinkams „Babi-sabi“ bei „Burger King“ ir t.t.
„Meridian“ valdo Liudmila Aleksandrovna Škrebneva. Tai – mergautinė L.Očeretnajos pavardė.
Įmonė tokiu pavadinimu jai atiteko po skyrybų – 2014 metais.
„Meridian“ neša neblogas pajamas – pastaruosius keletą metų grynasis pelnas matuojamas dešimtimis milijonų rublių. Vis dėlto L.Očeretnajai šių pinigų nebūtų užtekę nusipirkti žemės sklypus „Millennium park“ komplekse.
„Meridian“ neša neblogas pajamas – pastaruosius keletą metų grynasis pelnas matuojamas dešimtimis milijonų rublių. Vis dėlto L.Očeretnajai šių pinigų nebūtų užtekę nusipirkti žemės sklypus „Millennium park“ komplekse.
Iki 2016-ųjų sausio, kuomet buvo užbaigtas beveik 2,5 ha žemės pirkimas, dvejų metų grynasis pelnas siekė 77,5 mln. rublių (per milijoną eurų) – penktadaliu mažiau nei įsigytos žemės vertė.
Buvusiai prezidento žmonai per kompaniją „Interjero paslaugos“ priklauso 99 proc. „Meridian“ akcijų. Dar 1 proc. priklauso Tatjanai Šestakovai – ankstesnei vienintelei „Interjero paslaugos“ ir „Meridian“ savininkei.
T.Šestakova taip pat buvo viena iš TKPC steigėjų. Be to, iš T.Šestakovos L.Očeretnaja 2016 m. nupirko 2 hektarus „Millennium Park“ komplekse.
T.Šestakova nėra prezidento šeimai svetimas žmogus. Jos vyras Vasilijus Šestakovas – senas V.Putino draugas ir dziudo sparingo partneris, 2006–2016 m. – Valstybės Dūmos deputatas. Dabar jis vadovauja Rusijos sambo federacijai.
Šiuo metu šeimyninis T.Šestakovos statusas nėra aiškus: iš V.Šestakovo deklaracijų sutuoktinė pradingo 2013 m. – tais pačiais metais, kai išsiskyrė Putinai.
Patvirtino žemės pardavimą
Savo sklypus „Pamaskvės Venecijoje“ Liudmila valdė neilgai – 2017 m. lapkritį visą žemę pardavė Irinai Pujinai. Pastaroji – Vikramo Pujino, vienos didžiausių Rusijos farmacijos kompanijų „Farmsintez“, savininko žmona.
Telefonu kalbėdama su OCCRP žurnaliste I.Pujina patvirtino žemės pirkimo faktą, tačiau tikino nieko nežinanti apie buvusius sklypų valdytojus – esą pirkimas įvykdytas per nekilnojamojo turto agentūrą.
Ji atsisakė įvardinti įsigyto turto vertę.
Vila „Siuzana“, apie kurią 2017 m. rašė OCCRP, taip pat nebesulaukia šeimininkų dėmesio: panašu, kad jos rekonstrukcija sustabdyta.
Paskutinį kartą OCCRP korespondentė vilą aplankė praėjusį rudenį: reljefą dengianti medžiaga atrodė nusidėvėjusi, nebuvo langų rėmų ir kai kurių sienų.
Vilos valdytoju išlieka A.Očeretnis. Tiesa, Prancūzijos registrų centre kaip savininkas įrašytas ne jis asmeniškai, o jam priklausanti įmonė, registruota „Siuzanos“ adresu.