Per pirmadienio išpuolį žuvo dvi devynerių metų mergaitės, devynerių metų berniukas, du mokytojai ir mokyklos prižiūrėtojas. Išpuolis vėl įžiebė aršias diskusijas dėl teisių į ginklus Jungtinėse Valstijose.
Prie improvizuoto memorialo, skirto žudynių mokykloje „The Covenant School“ aukoms, antradienį nusileidus saulei prie nuolatinio gedinčiųjų srauto prisijungė tėvai su vaikais. Daug kas verkė.
„Tiesiog neįsivaizduojama, kad šie nuostabūs vaikai nebegrįš namo“, – naujienų agentūrai AFP sakė Lisbeth Melgar, kuri prie paminklo atsivedė du savo vaikus.
Anksčiau Našvilio policijos viršininkas Johnas Drake'as žurnalistams sakė, kad šaulė Audrey Hale gydėsi dėl „emocinio sutrikimo“. Pasak pareigūno, moters tėvai manė, kad jų vaikas, kuris gyveno kartu su jais, nusipirko ir vėliau perpardavė vieną ginklą.
Tačiau per išpuolį žuvusi A.Hale buvo ginkluota dviem automatiniais šautuvais ir pistoletu, kai įžengė į nedidelę krikščionišką mokyklą, kurioje mokosi apie 200 mokinių ir kurią šaulė kadaise lankė pati.
Policija nustatė, kad šaulys yra moteris, socialinėje žiniasklaidoje naudojusi vyriškus įvardžius, kad turėjo mokyklos planus ir paliko manifestą, rodantį, kad ji planavo daugiau išpuolių.
„Audrey iš penkių skirtingų vietos ginklų parduotuvių teisėtai nusipirko septynis šaunamuosius ginklus“, – sakė J.Drake'as.
„Ji buvo prižiūrima gydytojų dėl emocinio sutrikimo... Jos tėvai manė, kad ji neturėtų turėti ginklų, – sakė jis. – Paaiškėjo, kad ji namuose slėpė kelis ginklus.“
J.Drake'as pridūrė, kad nebuvo taikytasi į konkrečius mokinius ir darbuotojus, ir kad motyvas vis dar nežinomas.
Policijos vaizdo įrašas
Apsaugos kamerų įrašuose matyti, kaip A.Hale šaudo pro duris prieš įeidama į mokyklą, o po to, mirksint avarinėms šviesoms, vaikšto tuščiais koridoriais.
Juodą karinę liemenę, kamufliažines kelnes dėvėjusi, raudoną beisbolo kepuraitę užsidėjusi A.Hale ėjo per pastatą, šaudydama į vaikus ir darbuotojus.
Pareigūnai į įvykio vietą atvyko maždaug per 15 minučių nuo pirmojo pagalbos skambučio.
Nešiojamų vaizdo registratorių įrašuose matyti, kaip policininkai juda per klases, pilnas mažų rašomųjų stalų ir darbelių iš popieriaus.
Pasigirsta keli šūviai, pareigūnams artėjant prie saulės nutviekstos patalpos su stoglangiais, kur buvo nukauta ginkluota užpuolikė.
Buvusi bendraklasė Averianna Patton televizijai CNN pasakojo, kad A.Hale šaudynių rytą išsiuntė „Instagram“ žinutę.
„Vieną dieną tai įgaus daugiau prasmės, – rašė A.Hale. – Aš palikau daugiau nei pakankamai įrodymų. Tačiau netrukus įvyks kažkas bloga.“
A.Patton sakė, kad maždaug tuo metu, kai prasidėjo išpuolis, ji paskambino policijai ir apie tai pranešė.
Komentuodamas dėl galimo motyvo, J.Drake'as televizijai „NBC News“ sakė, jog galėjo būti „kažkokio apmaudo dėl to, kad reikėjo eiti į tą mokyklą“.
Vienas iš nužudytų mažamečių vaikų yra bažnyčios pastoriaus Chado Scruggso dukra Hallie Scruggs.
Teisė įsigyti ir turėti ginklus
Paklausta, ar A.Hale lytinė tapatybė galėjo turėti įtakos, policija atsakė, kad tiria visas versijas.
Našvilyje penktadienį suplanuotas homoseksualių ir translyčių jaunuolių palaikymo mitingas buvo atšauktas „dėl jaunimo saugumo ir siekiant sutelkti dėmesį į Našvilio bendruomenės sveikimą“, rašoma organizatorių atsiųstame elektroniniame laiške.
Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas įspėjo, kad smurtas panaudojant šaunamuosius ginklus „drasko tautos sielą“, ir paragino Kongresą sugrąžinti 1994–2004 metais galiojusį nacionalinį automatų draudimą.
Pastangos uždrausti galingus ginklus susidūrė su respublikonų, tvirtai ginančių konstitucinę teisę nešiotis ginklą, pasipriešinimu.
Politinė aklavietė tęsiasi, nepaisant nerimo dėl pasikartojančių šaudynių mokyklose, įskaitant praėjusių metų incidentą, kai šaulys Juvaldyje Teksaso valstijoje, nužudė 19 mokinių ir du mokytojus.
Kol pažangos ginklų kontrolės klausimu nėra, daugelis mokyklų pačios imasi tokių saugumo priemonių kaip metalo detektoriai ir elgesio per šaudymo išpuolius pratybos.