„Būtina surengti tarptautinę konferenciją, kuri nutiestų kelią politiniam konflikto sprendimui. Visapusiškai remiame planus ją suorganizuoti kitą mėnesį“, – trečiadienį Briuselyje po NATO-Rusijos tarybos posėdžio žurnalistams sakė A.F.Rasmussenas.
Pasak jo, tarybos nariai pasveikino JT rezoliuciją dėl cheminių ginklų sunaikinimo ir sutarė siekti, kad rezoliucija būtų įgyvendinama: „Tai yra esminis žingsnis priekin. Gyvybiškai svarbu, kad šis susitarimas būtų įgyvendinamas visapusiškai ir maksimaliai skaidriai.“
nato.int nuotr./Andersas Foghas Rasmussenas |
A.F.Rasmusseno teigimu, sutarta, kad rezoliucijos įgyvendinimui turi vadovauti JT ir Cheminio ginklo draudimo organizacijos (OPCW). Nors JT generalinis sekretorius pakvietė visas JT nares padėti šiai organizacijai, NATO jokio formalaus prašymo esą negavo
„Manyčiau, kad visos NATO-Rusijos tarybos narės yra pasirengusios padėti, jei prireiktų. Šiandien susitikime jokių konkrečių veiksmų neaptarėme“, – teigė Aljanso vadovas.
NATO-Rusijos tarybos posėdyje dalyvavęs pastarosios šalies gynybos ministras Sergejus Šoigu bandė kaltinti Aljansą dėl cheminių ginklų Sirijoje ir aiškino, kad šis ginklas papuolęs į sukilėlių rankas, esą iš ten daugiausia kyla pavojų.
„Faktai yra tokie, kad cheminį ginklą yra panaudojusi dabartinė valdžia. Mūsų tikslas - kad jis nepaplistų pasaulyje ir negrėstų mūsų žmonėms“, - pabrėžė Lietuvos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.
Cheminius ginklus žada sunaikinti mažiau nei per metus
Spalio pradžioje į pilietinio karo draskomą Siriją atvykę OPCW ekspertai pradėjo naikinti šalies cheminių ginklų arsenalą. Ši misija buvo patvirtina JT rezoliucija, priimta Rusijai ir JAV pasiekus susitarimą. Sirija išvengė amerikiečių karinio smūgio ir sutiko su Rusijos kompromisu nusiginkluoti – sunaikinti daugiau kaip tūkstantį tonų chemikalų.
Minėta rezoliucija – kilusio tarptautinio nepasitenkinimo dėl Damaske rugpjūčio pabaigoje įvykdytos cheminės atakos pasekmė.
Sirija pažadėjo ginklus išmontuoti iki kitų metų vidurio. Kai kurias atsargas šalis naikins pati, kitas ekspertai likviduos išgabenę į užsienį. Tačiau toks optimistinis terminas kelia abejonių apžvalgininkams, esą ir amerikiečiai, ir rusai savo cheminį ginklą naikino daug ilgiau.
View Larger Map
Arabų Lygos vadovas Nabilas al Arabi sekmadienį pareiškė, kad taikos derybos Ženevoje, kuriose bus siekiama užbaigti konfliktą Sirijoje, vyks lapkričio 23 dieną.
Vienas Sirijos aukšto rango pareigūnas neseniai sakė, kad ilgai atidėliota konferencija numatyta lapkričio 23–24 dienomis, bet Rusija ir JAV, kurios yra tarp pagrindinių organizatorių, nurodė, kad data dar nepaskirta.
Tarptautinės pastangos nutraukti kraujo liejimą per jau pustrečių metų vykstantį Sirijos konfliktą strigo, bet praėjusį mėnesį pasiektas susitarimas Sirijai likviduoti savo cheminių ginklų arsenalą atnaujino pastangas surengti vadinamąją 2-ąją Ženevos konferenciją.
Itin susiskaldžiusi opozicija nelinkusi joje dalyvauti, o prezidento Basharo al Assado vyriausybė sakė, kad nesvarstys jokio susitarimo, pagal kurį būtų reikalaujama šalies vadovo atsistatydinimo.
Opozicijos koalicijos atstovas Najibas Ghadbianas sakė, kad svarbi koalicijos grupė nusprendė nedalyvauti Ženevos konferencijoje, bet kiti jos nariai dar gali nuspręsti į ją vykti, jei ten nebus B.al Assado.
L.Brahimi, kuris anksčiau sakė, kad išankstinių sąlygų dalyvavimui taikos derybose nebus, sekmadienį kalbėjo, kad konferencijos negalima sušaukti, jeigu nebus „įtikinta opozicija, kuri atstovauja Sirijos opozicinei visuomenei“.