NATO nereikėtų žaisti „rusiškos ruletės“ dėl Gruzijos

Svarstant apie „neproporcingą“ Rusijos jėgos panaudojimą Gruzijoje, NATO neturėtų žaisti „rusiškos ruletės“ su Maskva, perspėjo ketvirtadienį tarptautinis strategijų tyrimo centras.
IISS vadovas Johnas Chipmanas.
IISS vadovas Johnas Chipmanas. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Tarptautinių strateginių studijų institutas Londone abejoja, ar Jungtinių Valstijų vadovaujamas Šiaurės Atlanto aljansas turėtų ginčytis su Rusija, kai jam strategiškai reikia Maskvos paramos tokiuose karštuose taškuose kaip Afganistanas ir Iranas.

Pateikdamas instituto metinį pranešimą Londone, kur NATO šalių gynybos ministrai susirinko neformalioje aplinkoje aptarti Rusijos ir Gruzijos konflikto, IISS vadovas Johnas Chipmanas atmetė šaltojo karo grėsmę.

„Rusijos ir Gruzijos krizė neveda į naują šaltąjį karą“, – rašo jis Strateginėje apžvalgoje, kuri yra įtakingojo instituto metinė ataskaita apie globalų geopolitinį saugumą.

„Vakarai turi apsispręsti, atsižvelgdami į globalią darbotvarkę ir specifinę bendradarbiavimo su Rusija būtinybę dėl tokių problemų kaip, pavyzdžiui, Afganistane ir Irane, ar reikia veltis į ginčus su Rusija. NATO neturėtų paversti savo plėtimosi politikos į žaidimą rusiška rulete“, – sakė J.Chipmanas.

2004-aisiais priėmusi į savo gretas septynias pokomunistines šalis, įskaitant tris Baltijos valstybes, NATO po Rusijos ir Gruzijos konflikto pavirtino esanti pasiryžusi priimti ir Gruziją bei Ukrainą.

Tačiau IISS vadovas nurodo, kad Aljanso plėtimosi klausimu NATO rizikuoja susiskaldyti, bei suabejojo Gruzijos prezidento Michailo Saakašvilio atsakingumu, nes pastarasis kritikuojamas visai be reikalo išprovokavęs konfliktą.

„Gruzijos sprendimas atvirai atmesti globėjos JAV patarimą nemėginti atgauti Pietų Osetiją jėga, buvo akivaizdžiai neatsakingas“, – pažymėjo J.Chipmanas.

„Tuomet tesėtai kyla klausimas, ar būdama Vakarų karinio aljanso sistemos narė bus atsakinga narė? – klausia jis. – „Yra didelis pavojus, kad NATO plėtros politikos varomoji jėga padalins Vakarus“.

Pavadinęs Maskvos reakciją „neproporcingai stipria“, J.Chipmanas pridūrė, kad „jos kariuomenės žygis per Gruziją buvo nepateisinamas“, Gruzijos infrastruktūros griovimas buvo „baudžiamasis“, daugybės kontrolės postų steigimas buvo „perdėtas“.

NATO gynybos ministrai, tarp kurių yra ir JAV gynybos sekretorius Robertas Gatesas, vėliau ketvirtadienį Londone kalbėsis apie Gruzijos ir Rusijos krizę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų