Apie tokį valdžios sprendimą mokyklų ir valstybės įstaigų darbuotojai buvo informuoti savo darbovietėse vykusių susirinkimų metu. Tiesa, jokia oficiali šių taisyklių įvedimo priežastis susirinkimuose nebūdavo nurodoma. Apie tai „Radio Free Europe“ korespondentą informavo tokiose įstaigose dirbančios moterys.
Jos teigė, kad nors daugelis tokiems draudimams nepritaria, niekas nedrįsta savo nepasitenkinimo išreikšti.
Turkmėnijos valdžia valdo visą žiniasklaidą ir kontroliuoja šalies ekonomiką, taip pat yra nustačiusi aibę socialinių taisyklių valstybės gyventojams. Šalies valdžia yra laikoma viena labiausiai varžančių žmogaus teises bei žodžio laisvę visame pasaulyje bei netoleruoja jokios viešos kritikos.
Panašų neformalų grožio produktų draudimą valstybės tarnyboje dirbančioms moterims jau buvo mėginta įvesti 2018 metų balandį, tačiau ilgainiui nustatyti apribojimai atsilaisvino.
„Žilų plaukų nedažymo“ politika buvo susijusi su šalies prezidento Gurbangulio Berdymuchamedovo įvaizdžio pokyčiais.
Apie naująsias taisykles taip pat buvo informuoti kirpyklų ir grožio salonų savininkai.
Darbovietėse vykusių susirinkimų metu valdžiai pavaldūs pareigūnai aiškino, kad lakuoti draudžiama tiek rankų, tiek kojų nagus. Tačiau jie nepaaiškino, ar moterims galima darytis įprastą manikiūrą ar pedikiūrą nespalvinant nagų arba naudojant bespalvį laką.
Vietinės žiniasklaidos priemonės apie šiuos draudimus nieko nerašė.
Aprangos kodas
Naujosios taisyklės atsirado praėjus vos keliems mėnesiams po to, kai viename šalies regione vyresniems nei 40 metų amžiaus vyrams buvo uždrausta dažyti žilus plaukus.
Tuo tarpu valstybinėse įstaigose dirbančioms moterims jau anksčiau buvo nustatytas aprangos kodas, tai yra ilgos, tradicinės, ties kulnais palenktos siuvinėtos suknelės.
Galvos apdangalas prie suknelės – arba skarelė, arba tradicinė kepurė – yra pasirinkimo reikalas.
Pro akis nepraleista net suknelių puošyba. Moterims liepta susilaikyti nuo ekstravagantiškų siuvinių raštų viršutinėje suknelės dalyje. Joms prisakyta dėvėti sukneles, išsiuvinėtas „siaurais, paprastais ir kukliais raštais“.
Apie draudimą pirmiausiai buvo pranešta Geok Depės rajono gyventojams. Turkmėnijos sostinėje, Ašchabade, analogiškos instrukcijos buvo duotos visai netrukus.
Į žurnalistų klausimus apie draudimus Ašchabado miesto valdžia ir valstybės valdoma Centrinė Turkmėnijos moterų sąjungos taryba neatsakė.
Kaip minėta, griežtos taisyklės neaplenkė ir Turkmėnijos vyrų. Vasario mėnesį valdžia Lebapo velajate visiems vyresniems nei 40 metų vyrams dažyti savo žilus plaukus. Tačiau „žilų plaukų nedažymo“ politika prasidėjo šiek tiek anksčiau, prieš porą metų. Ji buvo susijusi su šalies prezidento Gurbangulio Berdymuchamedovo įvaizdžio pokyčiais.
Anksčiau visad savo plaukus juoda spalva dažydavęs prezidentais 2018-ųjų vasarą kelioms savaitėms pasitraukė iš viešumos ir grįžo pakeitęs įvaizdį – su žilų plaukų sruogomis.
Valstybiniame Turkmėnijos sektoriuje dirbantys vyrai taip pat negali nešioti ilgų plaukų bei užsiauginti barzdos.
Šie draudimai Turkmėnijoje pasirodė tuo metu, kai visas likęs pasaulis yra itin susitelkęs ties kova su koronavirusu. Turkmėnija, kartu su kaimynine Tadžikija ir Šiaurės Korėja, vis dar nepranešė apie nei vieną susirgimą COVID-19.