Siužete rodomi kadrai su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, V.Zalužnu ir Ch.Grozevu. Taip pat pateikiamas komentaras, kuriame pranešama, neva V.Zalužnas pasižadėjo palikti šalį ir pasitraukti iš politikos, o už tai esą gavo 53 mln. dolerių „kompensaciją“.
Visas suklastotas siužetas vyksta anglų kalba, jame matyti BBC logotipas, taip pat firminį žiniasklaidos milžinės stilių imituojantys ženklai.
Vaizdo įrašas pirmą kartą parodytas beveik 200 tūkst. sekėjų turinčiame „Telegram“ kanale „Military columnist“ (rus. Военный обозреватель).
Tai – vienas iš karo pradžioje įkurtų taip vadinamų karo korespondentų kanalų, kuriame nuolat platinama dezinformacija apie Ukrainos karo veiksmus, taip pat kitos melagienos.
Netrukus po to, Rusijos žiniasklaidoje ėmė plisti publikacijos, paremtos išplatinta klastote.
„Buvęs Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadas V.Zalužnas, be ambasadoriaus Jungtinėje Karalystėje posto, gavo 53 mln. dolerių už tai, kad atsisakė kovoti dėl Ukrainos prezidento posto. Apie tai skelbė BBC“, – cituojama išgalvota, neva britų visuomeninio transliuotojo platinta melagiena.
Taip pat ši informacija pradėjo plisti „Facebook“ tinkle.
Išgalvota naujiena
Iš tiesų BBC niekada neskelbė tokių pranešimų.
Straipsnyje apie V.Zalužno paskyrimą ambasadoriumi Jungtinėje Karalystėje, paskelbtame BBC interneto svetainėje, nėra jokios informacijos apie daugiamilijoninius „atlygius“, kuriuos tariamai gavo buvęs Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas.
Reiktų atkreipti dėmesį ir į tai, kad išplatintas vaizdo įrašas neatitinka BBC grafinio identiteto taisyklių sąvade (angl. brandbook) nurodytų taisyklių – naudojamas ne tas šriftas, nėra grafinių elementų, kurie yra privaloma šio transliuotojo įrašų dalis socialinėje medijoje, nenurodyti vaizdo įrašų šaltiniai.
Tai – ne pirmas kartas, kuomet bandoma imituoti britų nacionalinio transliuotojo naujienų įrašą.
Plačiau skaitykite: Kai kurie rusai vis dar tiki, kad J.Prigožinas – gyvas ir netrukus pasirodys
Melagieną paneigė
Tiriamosios žurnalistikos ekspertas Ch.Grozevas savo socialinio tinklo X (buv. „Twitter“) paskyroje išplatino šios klastotės paneigimą:
„Rusijos žvalgyba ir toliau gamina pigias klastotes (be giluminių deepfake), imituodama tikrąją žiniasklaidą.
Šį kartą – prastai surašytas BBC vaizdo siužetas kremliška kalba, kuriame teigiama, kad, aš neva sužinojau, jog V.Zalužnas gavo kyšį. Nežinau, kam tai skirta, juk tai taip prastai padaryta“.
Kala pleištą tarp V.Zelenskio ir V.Zalužno
Šios klastotės kūrėjų motyvai nežinomi. Tačiau logiška manyti, kad ją sukūrė Rusijos propaganda, siekdama pakurstyti prieštaravimus Ukrainos visuomenėje ir suformuoti neigiamą tiek V.Zelenskio, tiek V.Zalužno įvaizdį.
V.Zalužnas yra labai populiarus Ukrainoje. Jo atsistatydinimo metu pasitikėjimo reitingas Ukrainos visuomenėje, vienos iš apklausų duomenimis, buvo 94 proc. (palyginimui, V.Zelenskio reitingas buvo 64 proc.).
Toks didelis palaikymas siutina rusus, kurie nuolat bando diskredituoti Ukrainos vadovybę.
Plačiau skaitykite: V.Zelenskio ir V.Zalužno konfliktas sprogo: kuo tai gali baigtis Ukrainai?
Akivaizdu, kad vaizdo įrašas, kuriuo remdamasi Rusijos žiniasklaida ir jos propagandininkai bei šalininkai socialiniuose tinkluose paskelbė visą srautą naujienų, yra sąmoningai sumontuota klastotė.
15min verdiktas: melas. BBC reportažas apie tariamai V.Zalužno gautą kyšį yra klastotė.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.