Anksčiau „Shell“ buvo uždrausta gręžti Čiukčių jūroje, esančioje tarp Rusijos ir Aliaskos, dėl teisminių ginčų ir nerimo dėl žalos aplinkai. Kompanija šiam klausimui per 6 metus išleido 4,5 mln. JAV dolerių.
Rugpjūčio 30 dieną JAV administracija leido „Shell“ gręžti iki 450 metrų gylio, tačiau kompanijai vis dar bus ribojama teritorija, kurioje gali atsirasti gręžiniai – „Shell“ nesugeba įvykdyti Aplinkos apsaugos agentūros reikalavimų dėl oro kokybės, rašo „Reuters“.
Tačiau „Shell“ atstovai vis tiek džiaugiasi. „Tai pirmas kartas per daugiau nei du dešimtmečius, kai grąžtas palietė Čiukčių jūros JAV dugną“, – žurnalistams sakė kompanijos Aliaskos padalinio vadovas Pete'as Slaiby, pridurdamas, kad artimiausios savaitės pradės naują skyrių Aliaskos naftos ir dujų gavybos istorijoje.
Tačiau tai – skyrius, kurio nenori matyti aplinkos apsaugos aktyvistai. Vietinė organizacija „Wilderness League“ pasmerkė JAV politikų žingsnį ir pareiškė, kad tai yra „dar vienas ženklas iš Baracko Obamos administracijos, kad jie gigantiškų korporacijų užgaidas stato aukščiau už mūsų tautos vienos naudingiausių gamtos išteklių ateitį“. „Greenpeace“ perspėja, kad įvykus nelaimei ir regione išsiliejus naftai būtų pražudyta trapi Aliaskos gamta.
Manoma, kad Čukčių ir Bosforo jūrų gelmėse glūdi apie 26 milijardai barelių naftos ir 130 trilijonų kubinių metrų gamtinių dujų.