Rusija pasinaudojo savo veto teise 11 kartų, neleisdama imtis prieš jos sąjungininkę Siriją nekreiptų veiksmų ir apsaugodama prezidento Basharo al Assado vyriausybę nuo sankcijų bei tyrimų dėl karo nusikaltimų ir cheminių ginklų panaudojimo.
Šiuo metu padaugėjus kalbų apie 12-ąjį Rusijos veto, JAV atstovams pristačius rezoliucijos projektą dėl mėnesio trukmės paliaubų Rytų Gutoje ir Damaske.
Tokių veiksmų JAV ėmėsi žlugus JT remtoms paliauboms, nors joms pritarė ir Rusija.
Maskva remia Sirijos režimo pajėgas, puolančius sukilėlius šalia sostinės esančiame Rytų Gutos anklave.
Kiek žinoma, nuo operacijos pradžios vasario vidury žuvo daugiau nei 1,1 tūkst. civilių.
Šiuo metu deramasi dėl atskiro JAV siūlymo pradėti tyrimą dėl cheminių ginklų panaudojimo, tačiau diplomatai sako, kad derybos su Rusija atsidūrė aklavietėje.
Pristačiusi šiuos du planus, JAV ambasadorė Nikki Haley įspėjo, kad „prireikus“ JAV pasiruošusius imtis veiksmų Sirijoje, siekiant užkirsti kelią cheminėms atakoms ir „nežmoniškoms kančioms“.
„Kai tarptautinei bendruomenei nuolat nepavyksta imtis veiksmų, JAV kartais tenka veikti pačioms“, – pirmadienį sakė N.Haley.
„Taip pat įspėjame bet kurią cheminėmis atakomis ir nežmoniškomis kančiomis savo valią primesti pasiryžusią valstybę, ypač nusikalstamą Sirijos režimą: JAV pasiruošusios prireikus imtis veiksmų.“
Kol kas neaišku, kada JAV pateiks savo rezoliucijos projektą balsavimui Saugumo Taryboje, vis labiau nusiviliančioje nesėkmingais bandymais pakeisti Sirijos karo eigą.
Deja-vu
N.Haley jau antrą kartą įspėjo Saugumo Tarybą. Pirmas įspėjimas buvo padarytas praėjusių metų balandį, prieš JAV prezidentui Dolandui Trumpui įsakius raketomis smogti Sirijos oro pajėgų bazei dėl zarino dujų atakos opozicijos pajėgų kontroliuojamame Chan Šeichūno kaime.
JT diplomatai atvirai kalba apie deja-vu, JAV vėl užsiminus, kad jos svarsto karinių veiksmų Sirijoje galimybes.
Tokie grasinimai taip pat didina spaudimą Rusijai.
„Rusai jaučia spaudimą. Jie baiminasi, kad amerikiečiai galėtų imtis naujų karinių veiksmų Sirijoje, šįkart platesnių“, – kalbėjo vienas Saugumo Tarybos diplomatas, pageidavęs likti anonimas.
Kito diplomato nuomone, JAV galėtų pradėti operaciją balandžio 4 dieną, minint Chan Šeichūno atakos metines.
„D.Trumpo administracija Saugumo Taryboje griebiasi „įvardijimo ir sugėdinimo“ strategijos Rusijos atžvilgiu“, – sakė Vašingtone įsikūrusio Naujojo Amerikos saugumo centro ekspertas Sirijos klausimais Nicholas Herasas.
Anot jo, „prasidėjo platesnės diskusijos su Rusija, kas bus su kitais (Sirijos) regionais“, ypač valstybės pietvakariuose, kur JAV, Jordanija ir Rusija sukūrė vadinamąją deeskalacijos zoną.
„D.Trumpo komanda šiuomet užima naujas pozicijas. Ji sako: „Nedarykite bet kur kitur to, ką darote Rytų Gutoje. Jeigu drįsite, bus pasekmių“, – pridūrė N. erasas.
Maskva antradienį griežtai sureagavo į N.Haley įspėjimą.
Pernai JAV smogus Šairato oro pajėgų bazei, Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas įspėjo, kad „įvykus naujam tokio pobūdžio atakai, bus labai rimtų pasekmių.“
Rusijos generalinio štabo viršininkas Valerijus Gerasimovas taip pat teigė, kad Maskva imsis „atsakomųjų priemonių“, jeigu JAV ataka pareikalautų nors vieno Rusijos kario gyvybės.
Rusijos kariuomenė padeda Sirijos vyriausybei vykdyti operaciją netoli sostinės Damasko esančioje Rytų Gutoje.