Pačiam buvusiam Londono merui pastarosios savaitės turėjo būti iš tiesų keistos. Pirmiausia jis nuvedė stovyklą „Leave“ į pergalę per referendumą, bet tuomet B.Johnsoną išdavė bendražygis Michaelas Gove'as – šansai tapti premjeru žlugo. Naujajai vyriausybei jau vadovauja Theresa May.
Tiesa, B.Johnsonas, regis, vėl sulaukė savo valandos. Th.May trečiadienį paskelbė skirianti jį naujuoju Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretoriumi.
Pasirinkimas tikriausiai logiškas – premjerė tiesiog privalėjo skirti svarbų postą vienam iš kampanijos „Brexit“ lyderių.
Bet tuo pačiu labai įdomu, kaip B.Johnsonui seksis, mat šis buvęs žurnalistas iki šiol garsėjo absoliučiai nediplomatišku elgesiu.
Liaupsino Sirijos prezidentą
Antai vos prieš du mėnesius B.Johnsonas laimėjo žurnalo „Spectator“ surengtą konkursą, kai sukurpė trumpą eilėraštuką apie Turkijos prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą, užsiimantį seksu su ožka. Turkijos lyderis buvo išvadintas „įspūdingu smaukaliumi“.
Borisas Johnsonas yra sakęs, kad Afrikai sektųsi geriau, jei žemyno teritorijas, kaip ir anksčiau, administruotų kolonijinės galios.
Apie Vidurio Rytus B.Johnonas turi ir daugiau nuomonių – priešingai nei daugelis Vakarų lyderių, jis kartą pagyrė Sirijos prezidentą Basharą al Assadą už kovą su „Islamo valstybe“, nors režimo Damaske lyderis žudo ir tūkstančius civilių.
Jis taip pat, regis, neturi jokių problemų su Kremliumi – B.Johnsonas yra pasidžiaugęs „negailestingai aiškia“ Rusijos prezidento Vladimiro Putino parama B.al Assadui.
Praeityje B.Johnsonas taip pat turėjo atsiprašinėti, kai Afrikos žemyno gyventojus pavadino rasistiniu žodžiu „piccaninnies“ ir pridūrė: „Jų šypsenos arbūzinės.“
Be to, jis yra sakęs, kad Afrikai sektųsi geriau, jei žemyno teritorijas, kaip ir anksčiau, administruotų kolonijinės galios.
Įžeidimai H.Clinton adresu
JAV politikos apžvalgininkas Ianas Bremmeris jau kandžiai pastebėjo, kad JAV ir Jungtinę Karalystę nuo šiol gali sieti ne „specialūs santykiai“, o „specialiųjų poreikių santykiai“. Juk B.Johnsonas yra prisikalbėjęs ir apie amerikiečius.
2007 metais, rašydamas apie pirmąjį Hillary Clinton bandymą tapti Demokratų partijos kandidate į prezidentus, jis pastebėjo: „Jos plaukai dažyti šviesiai, lūpos papūstos, o plieninis žvilgsnis – lyg sadistės slaugytojos psichiatrinėje ligoninėje.“
Dar B.Johnsonas pasvarstė, jog amerikiečiai už H.Clinton turėtų balsuoti tik todėl, kad į Baltuosius rūmus grįžtų jos vyras, eksprezidentas Billas Clintonas: „Jei Billas gali susitvarkyti su Hillary, jis susitvarkys ir su bet kokia pasauline krize.“
Kalbant apie Ameriką, pasižymėta ir pastaraisiais mėnesiais. Kai Barackas Obama paragino britus balsuoti už tolesnę narystę ES, B.Johnsonas savo skiltyje „The Daily Telegraph“ prapliupo: „Šis pusiau kenijietis nekenčia Britų imperijos, kurią taip karštai gynė Winstonas Churchillis.“
ES palygino su naciais
Žinoma, daugiausiai nuo B.Johnsono kliuvo Europos Sąjungai. Tiesa, Th.May apdairiai įkūrė naują vyriausiojo šalies derybininko dėl „Brexit“ postą, – juo dirbs patyręs konservatorius Davidas Davisas.
Tad buvęs Londono meras ir kampanijos „Leave“ vėliavnešys nuo diskusijų su Bendrijos vadovybe bus atitrauktas.
Tačiau jo pasisakymai vis tiek glumina. Keli mėnesiai prieš referendumą B.Johnsonas negailestingai pliekė ES nė nesistengdamas kalbėti faktų kalba – pavyzdžiui, Bendriją jis palygino su nacių supervalstybe.
„Sukurti vieningą Europą bandė Napoleonas, Hitleris, įvairūs žmonės, o tai visada baigdavosi tragiškai. Tą patį dabar bando daryti ES“, – gegužę pareiškė B.Johnsonas.
Toks jo komentaras sukėlė tikrą audrą Briuselyje. Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas paskelbė, kad B.Johnsonas „peržengė ribą“.
Vokietijos diplomatai neseniai atvirai pareiškė, kad būtent B.Johnsono „melo dieta“ labiausiai prisidėjo prie „Brexit“.
Buvęs Londono meras paskleidė tiek daug dezinformacijos apie ES, kad Vokietijos diplomatai neseniai atvirai pareiškė, kad būtent B.Johnsono „melo dieta“ labiausiai prisidėjo prie „Brexit“.
O trečiadienio vakarą įtakinga Vokietijos žurnalistė Laura Schneider „Twitter“ pastebėjo, kad šios šalies televizijos žinių vedėjai „sunkiai sulaikė juoką paskelbdami, kad Johnsonas paskiriamas naujuoju užsienio reikalų sekretoriumi“.
„Norėčiau, kad tai būtų pokštas, bet bijau, kad taip nėra“, – taip trumpai žinią apie naują B.Johnsono karjeros posūkį pakomentavo buvęs Švedijos užsienio reikalų ministras Carlas Bildtas.
Kiti merai nemėgo B.Johnsono
Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ketvirtadienį pasveikino naująjį kolegą Jungtinėje Karalystėje ir išreiškė viltį, kad dvišaliai santykiai ir toliau bus stiprinami.
Tačiau su B.Johnsonu, kai jis ėjo Londono mero pareigas, ne kartą susitikęs buvęs Vilniaus meras Artūras Zuokas jau įspėja, kad bendravimas su juo bus komplikuotas.
„Jis yra ekscentrikas, kuris aplinkinius nuteikia nemaloniai. Jo pasisakymai kategoriški. Buvome kelis kartus susitikę, ir jis tiek man, tiek kitiems merams kėlė nemalonų įspūdį. Jo bendravimo forma neatrodė priimtina.
Arogantiškas, atitrūkęs, didelis savimyla, sureikšminantis savo pareigas. Kiti merai jo nemėgo“, – 15min teigė A.Zuokas.
Artūras Zuokas: „Jis man tikrai atrodė kaip juokdarys populistas, kuris klaidino žmones“.
Buvęs Lietuvos sostinės meras vis dėlto pripažino, kad „visi politikai yra geri aktoriai“, todėl „reikės artimiausiu metu įvertinti, kaip jis komunikuos“.
„Tačiau bent jau „Brexit“ kampanijos metu jis man tikrai atrodė kaip juokdarys populistas, kuris klaidino žmones. Juolab kad Londono gyventojai balsavo priešingai nei norėjo Johnsonas. Tai savotiškas fiasko“, – tvirtino A.Zuokas.
Jo nuomone, naujojoje Jungtinės Karalystės vyriausybėje B.Johnsonas turės savo vaidmenį: „Jis labai tinkamas psichologinio spaudimo darymui, visokiems užsipuolimams. Matyti, kad Britanija labai aiškiai ir gana agresyviai eina „Brexit“ link.“
Politinio spaudimo dalis
Tuo metu Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas, politologas Nerijus Maliukevičius, nors ir sutinkantis, kad B.Johnsono paskyrimas stebina, įžvelgia tam tikros logikos.
„Jo pareiškimai įvairių šalių vadovų atžvilgiu aštrūs ir dviprasmiški. Bet naujoji premjerė, manau, neleidžia vienam „Brexit“ lyderiui pabėgti nuo atsakomybės. Johnsonas statomas į konkrečią formalią poziciją.
Peršasi dvi išvados. Pirmoji – kad Th.May nenori paleisti valdžios kontrolės iš savo rankų. Juk akivaizdu, kad dėl tokio užsienio politikos veido daugelis kitų valstybių diplomatų bandys ieškoti tiesioginės prieigos prie pačios premjerės.
Antroji – kad toliau deginama tolesnė Johnsono politinės karjeros perspektyva. Jis nebeturi kur bėgti – jis turi priimti pasiūlymą ir nebegalės išvengti atsakomybės“, – 15min teigė N.Maliukevičius.
Be to, dėl „Brexit“ su Briuseliu derėsis ne B.Johnsonas, o Th.May derybininku paskirtas D.Davisas. Pasaulio žiniasklaidoje jau juokaujama, kad naujasis užsienio reikalų sekretorius „tiesiog skraidys po pasaulį ir kalbės nesąmones“.
„Taip, tos nesąmonės irgi gali būti politinio žaidimo, politinio spaudimo dalis. Derybine prasme sukuriama tam tikra įtampa. Tai yra „gero policininko ir blogo policininko“ situacija. Britai ateina į derybas dėl „Brexit“ turėdami vieną rėksnį ir vieną racionalią vadovę, kuri visada galės laviruoti. Politinė logika yra“, – svarstė ekspertas.