Praėjusią savaitę 51-erių teisininko buvo paprašyta suformuoti vyriausybę po kovo 10 dieną įvykusių rinkimų, neišaiškinusių ryškaus nugalėtojo.
Vėlų ketvirtadienio vakarą jis išsiųs siūlomų ministrų sąrašą prezidentui Marcelo Rebelo de Sousai (Marselu Rebelu de Sozai).
Demokratinis aljansas – L. Montenegro centro dešinės Socialdemokratų partijos (PSD) koalicija, kuriai priklauso dvi mažesnės konservatyviosios partijos – surinko 28,8 proc. balsų ir gavo 80 vietų 230 vietų parlamente.
Kadenciją baigiančio ministro pirmininko Antonio Costa (Antoniju Koštos) Socialistų partija gavo 28 proc. balsų ir 78 vietas.
Kitą antradienį L. Montenegro mažumos vyriausybė turėtų perimti valdžią ir užbaigti aštuonerius metus trukusį Socialistų partijos valdymą.
Vietos žiniasklaidos pranešimuose teigiama, kad gynybos ministru taps Nuno Melo (Nunu Melu), vienos iš L. Montenegro koalicijos partnerių CDS-PP pirmininkas.
Spėjama, kad sveikatos apsaugos ministre gali būti paskirta buvusi Lisabonos universitetinės ligoninės vadovė Ana Paula Martins.
Į ministrų kabinetą, ko gero, nebus paskirta atstovų iš kitų koalicijos partijų, pavyzdžiui, iš aštuonias vietas parlamente laimėjusios „Liberalų iniciatyvos“.
Kraštutinių dešiniųjų partija „Chega“ („Gana“) gaus 50 mandatų – ankstesnės sudėties parlamente jų buvo 12, – tačiau L. Montenegro atsisakė sudaryti bet kokius susitarimus su kraštutiniais dešiniaisiais.
Smarkiai susiskaldęs parlamentas kelias dienas negalėjo išrinkti pirmininko.
Galiausiai PSD ir socialistai susitarė pasidalyti šias pareigas: PSD atstovaujantis Jose Pedro Aguiaras-Branco (Žozė Pedras Agijaras Brankas) jas eis iki 2026 metų rugsėjo, o po to jas perduos kažkam iš Socialistų partijos.
Naujosios vyriausybės laukia ramesni finansiniai ir ekonominiai metai, šiuo metu fiksuojant 1,2 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) biudžeto perteklių. Tai tik antras toks metinis perteklius nuo tada, kai Portugalijoje po 1974 metų perversmo buvo atkurta demokratija.
Trečiadienį kadenciją baigiantis premjeras A. Costa susitiko su savo įpėdiniu ir pareiškė, kad palieka postą jausdamas, kad būdamas ministru pirmininku padarė viską, ką galėjo, nors ir norėjo, kad kai kuriais klausimais, pavyzdžiui, sveikatos apsaugos srityje, būtų pasiekta daugiau pažangos.
„Naujajai vyriausybei neabejotinai teks išspręsti daugybę problemų“, – teigė A. Costa.