Antradienį Chabarovsko gubernatoriumi paskirtas Michailas Degtiariovas, neturįs jokių akivaizdžių ryšių su šiuo kraštu. Liberaldemokratų partijai (LDPR) priklausantis M.Degtiariovas prieš paskyrimą buvo deputatas Valstybės Dūmoje.
39 metų inžinieriaus išsilavinimą įgijęs ir iš Samaros kilęs M.Degtiariovas antradienį pats atvyko į Chabarovską. Tą dieną suplanuota spaudos konferencija paskutinę akimirką buvo atšaukta dėl „sudėtingos epidemiologinės padėties“.
Vienuolika naktų iš eilės į Chabarovsko gatves ėję protestuotojai antradienį vakare susirinko prie regiono vyriausybės pastato, praneša „Laisvosios Europos radijas“. Jie skandavo „Degtiariovai, išeik“. Naujasis gubernatorius nesusitiko su protestuotojais, bet paviešino kreipimąsi socialiniame tinkle „Instagram“.
„Tiems, kurie šaukia „Degtiariovai, išeik“, aš neišeisiu. Yra darbo, kurį reikia nudirbti, suprantate? Jei pasitrauksiu, ateis kas nors kitas“, – kalbėjo naujasis gubernatorius ir pridūrė pasitrauksiantis iš posto tuo atveju, jei S.Furgalas bus išteisintas.
Savo ruožtu protestuotojai reikalavo grąžinti S.Furgalą.
„Man nėra kitos vadovybės. Tegu grąžina mums Sergejų Ivanovičių, tegu jis tęsia darbą. Aš už jį nebalsavau, šimtą metų į rinkimus nevaikštau. Tačiau dabar už jį išėjau ir toliau eisiu“, – „Laisvosios Europos radijui“ sakė vietos gyventojas Artemas Demčenko.
Aistras kurstantis gubernatorius
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų (VU TSPMI) lektorius bei „Freedom House“ Vilniaus biuro vadovas Vytis Jurkonis 15min teigė, kad naujo Chabarovsko gubernatoriaus paskyrimas aistras ne malšina, o kursto.
Pasak V.Jurkonio, viena pagrindinių protestų priežasčių buvo jausmas, kad Maskva su regionu elgiasi nepagarbiai, tarsi su kolonija, o grubus S.Furgalo suėmimas ir sprendimas teisti jį Maskvoje buvo provokuojantis veiksnys.
LDPR narys S.Furgalas gubernatoriumi 2018 metų rinkimuose buvo išrinktas didele balsų persvara. Režimo kritikai jo sulaikymą vertina kaip bausmę už pergalę prieš valdančiosios partijos kandidatą. S.Furgalui pateikti kaltinimai įsakius įvykdyti žmogžudystes prieš 15 metų.
V.Jurkonio teigimu, Chabarovsko gyventojai nepagarbą įžvelgia ir M.Degtiariovo paskyrime.
„Vietos gyventojai vėl jaučiasi, tarsi su jais elgiamasi kaip su kolonija, tarsi Maskva nusiuntė savo vietininką. Jau nekalbant apie paskirto gubernatoriaus asmenybę. Tiesiog centras nusprendė, kad ne žmonės renka [gubernatorių], o Kremlius paskiria žmogų pagal partinę liniją“, – sakė politologas.
Maskvos apskrities tarybos narys Ilja Azaras pasidalijo M.Degtiariovo kabineto Dūmoje nuotrauka. Joje matyti didžiulė LDRP lyderio Vladimiro Žirinovskio nuotrauka, taip pat durų kilimėlis su buvusio JAV prezidento Baracko Obamos nuotrauka.
Į Dūmą išrinktas 2011 metais, M.Degtiariovas siūlė keletą neįprastų iniciatyvų, pavyzdžiui, perdažyti Kremliaus sienas, neleisti JAV doleriams cirkuliuoti Rusijoje, menstruacijų metu moterims suteikti du apmokamus laisvadienius, neleisti homoseksualiems vyrams aukoti kraujo, rašo „Laisvosios Europos radijas“.
V.Jurkonis tikina, kad iš socialinių tinklų ir opozicijos atstovų pranešamų žinių matyti, jog pyktis Chabarovske vis dar verda, ir naujo gubernatoriaus paskyrimas jo nenumalšins.
Į didžiausias demonstracijas pastaruosius du šeštadienius susirinko dešimtys tūkstančių žmonių; kai kuriais vertinimais jų buvo per 50 tūkst.
Kremliaus nerimas
Pasak V.Jurkonio, pastaruoju metu parama prezidentui Vladimirui Putinui yra sumažėjusi, tuo iš dalies galima paaiškinti balsavimą dėl Konstitucijos pataisų.
„Chabarovskas gali atrodyti šiek tiek netikėta [vieta protestuoti], nes yra regioninis miestas Tolimuosiuose Rytuose. Bet protestų ne tik Sankt Peterburge ir Maskvoje tendencija matoma jau keletą pastarųjų metų“, – 15min sakė V.Jurkonis.
Pernai Jekaterinburge vyko masiniai protestai prieš planus viename populiariame parke pastatyti ortodoksų katedrą. Galiausiai tokio ketinimo buvo atsisakyta.
Tais pačiais metais keli tūkstančiai žmonių Archangelske protestavo prieš sąvartyno, kuriame turėjo būti apdorojamos iš Maskvos atvežtos atliekos, statybas. 2019 metais tūkstančiai protestuotojų Ingušijos sostinėje Magase pasisakė prieš planus perbraižyti respublikos sienas su Čečėnija.
Trečiadienį protestuotojai vėl išėjo į Chabarovsko gatves. Šįkart – su tokiais šūkiais kaip „Mišanią į vonią“, „Lagaminas, bilietas, Samara“, „Putinai, atsistatydink“. Jie taip skandavo „Rusija be Putino“.
Anot V.Jurkonio, „bruzdesys“ Chabarovske yra „gana didelė problema Kremliui“, jis suvokia, kad suvaldyti didelę federaciją nėra labai paprasta.
„Suprantama, kad prasta socioekonominė situacija ir pandemijos kontekstas tam irgi nepadeda. Ir didžiausia baimė, kad tai neįgautų tam tikro domino efekto. Juolab kad rugsėjo mėnesį vyks eilinis vietos rinkimų maratonas, opozicija tam ruošiasi, ji neabejotinai bandys pasinaudoti visuomenėje esančiu nepasitenkinimu“, – teigė V.Jurkonis.
Savo ruožtu politikos konsultantas Stanislavas Belkovskis „Laisvosios Europos radijui“ sakė, kad greičiausiai V.Putinas neteisingai suvokia situacijos Tolimuosiuose Rytuose rimtumą, kadangi jį sumenkina prezidento patarėjai.
„Neturėtumėme pamiršti, kad kiekvieno prezidento perspektyvą formuoja patarėjai. Kiekvienas biurokratas žino, kad svarbu parodyti, jog nieko rimto nevyksta, nes, kaip ir senais laikais, blogas žinias pranešęs asmuo yra dėl jų kaltinamas ir pirmasis netenka galvos“, – sakė S.Belkovskis.