„Naujojoje Zelandijoje nėra plačiai paplitusio, nepastebimo viruso perdavimo bendruomenėse. Mes laimėjome tą kovą“, – pirmadienį paskelbė šalies ministrė pirmininkė Jacinda Ardern.
Tiesa, ji įspėjo, kad nėra aišku, kada bus įmanoma užkirsti kelią visam užkrato plitimui ir tokiu būdu sugrąžinti gyvenimą į įprastas vėžes.
Sėkmė – dėl testų ir karantino?
Pastarąsias kelias dienas buvo skelbiama tik po kelis naujus užsikrėtimo atvejus, pirmadienį – vos apie vieną.
5 mln. gyventojų turinčioje Naujojoje Zelandijoje iš viso užfiksuoti 1 474 užsikrėtimo COVID-19 atvejai, 19 su virusu siejamų mirčių. Šis skaičius – toks mažas, kad apie kiekvieną mirusįjį J.Ardern buvo informuojama telefono skambučiu, skelbia „The Washington Post“.
Pranešama, kad 1 229 užsikrėtusieji pasveiko.
9news.com rašo, kad Naujoji Zelandija, pirmąjį užsikrėtimo atvejį nustačiusi vasario 28 dieną, turi privalumų kovoje su COVID-19.
Tai – pakankamai nuošali sala, kurią kerta pakankamai mažai tranzitinių skrydžių. Šalis valdoma centralizuotai – neturi valstijų ar teritorijų.
Tačiau sėkmė priskiriama Naujosios Zelandijos atsakui, kuris, pasak 9news.com, galėjo būti pritaikytas ir kitose pasaulio šalyse: greita reakcija, platus testavimas ir mokslo pasitelkimas.
Kai J.Ardern kovo 14 dieną paskelbė, kad visi į šalį atvykstantys asmenys turės dviem savaitėms izoliuotis, tai buvo vieni griežčiausių sienų ribojimų pasaulyje. Tuo metu Naujojoje Zelandijoje buvo nustatyti šeši užsikrėtimo atvejai.
Kovo 19 dieną, uždraudus į šalį patekti užsieniečiams, užsikrėtusiųjų skaičius siekė 28. Kovo 23 dieną, paskelbus karantiną, Naujojoje Zelandijoje buvo 102 patvirtinti užsikrėtimo atvejai, nė vienos mirties, rašo 9news.com.
Palyginus su kitomis šalimis, Naujojoje Zelandijoje trūksta intensyvios terapijos pajėgumų. Todėl didelis protrūkis būtų galėjęs lemti didelį mirčių skaičių.
Naujoji Zelandija taip pat sustiprino testavimą – šiuo metu per dieną jų gali atlikti iki 8 tūkst. Nuo pandemijos pradžios šalyje atlikti 126 066 testai.
Portalas rašo, kad tikrasis ženklas, jog šalies testavimo sistema veikia – teigiamų testų proporcija. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) gydytojas neseniai teigė, kad geras rodiklis, kai kiekvienam teigiamam testui tenka mažiausiai 10 neigiamų.
Vadinasi, jei iš šalyje atliekamų testų 9 proc. ar mažiau yra teigiami, greičiausiai testavimas yra pakankamas. Naujojoje Zelandijoje teigiami testai sudaro apie 1 proc. Tai sufleruoja, kad nėra plataus viruso paplitimo visuomenėje.
Motu ekonomikos ir viešosios politikos instituto, kuriančio viruso plitimo modelius, vykdantysis direktorius Johnas McDermottas tikina, kad prieš paskelbiant karantiną Naujojoje Zelandijoje buvo matoma panaši į Italijos trajektorija.
„Manau, kad Naujoji Zelandija susitvarkė neįtikėtinai gerai“, – sakė jis „The Washington Post“ ir pridūrė, kad pasiektas lygis, kai galima greitai atsekti ligą.
Gaivinama ekonomika
Praėjus beveik penkioms savaitėms po to, kai šalyje buvo įvesti 4-ojo (maksimalaus) lygio suvaržymai, draudžiantys visų, išskyrus būtiniausias, įmonių ir tarnybų veiklą, antradienį Naujoji Zelandija perėjo prie 3-ojo lygio apribojimų.
J.Ardern paskelbė, kad perėjus prie 3-ojo lygio ribojimų, dirba maždaug milijonas žmonių, 75 proc. ekonomikos vėl veikia.
Pasak J.McDermotto, Naujosios Zelandijos ekonomikos variklis – pieno ir mėsos produktų, vilnos bei vyno sektoriai – turėtų greitai atsigauti. Esą šioms pramonės šakoms pakankamai lengva atkurti veiklą laikantis fizinio atstumo nurodymų, o pagrindinės rinkos Azijoje jau atsidaro.
Tačiau itin svarbus turizmo sektorius, kaip ir sienos, lieka uždarytas. Tikimasi, kad išaugs nedarbo lygis. Nedingsta ir antros infekcijų bangos grėsmė, kaip nutiko Singapūre, rašo „The Washington Post“.
Oklando universiteto mikrobiologė Siouxsie Wiles baiminasi, kad Naujosios Zelandijos gyventojai pernelyg greitai atsipalaiduos.
„Šiek tiek nerimauju, nes į tai turime žiūrėti labai rimtai ir toliau iki minimumo sumažinti kontaktus su aplinkiniais. Visi turime laikytis taisyklių. Tai – ne apie buvimą socialiu, o apie ekonomikos stimuliavimą“, – laikraščiui sakė S.Wiles.
Nuo antradienio tam tikroms kompanijoms, maistą išsinešti klientams siūlantiems restoranams ir mokykloms buvo leista atverti savo duris.
Naujosios Zelandijos gyventojai vis dar prašomi likti savo „burbuluose“ – palaikyti kontaktą tik su nedidele grupe žmonių. Mokyklos lieka uždarytos, išskyrus vaikus, kurių tėvai – būtini darbuotojai, pavyzdžiui, dirba sveikatos apsaugos srityje ar prekybos centruose.
Šalyje vis dar draudžiami religiniai susirinkimai, vestuvių ceremonijos, plaukų kirpimas.
„The Washington Post“ rašo, kad, panašu, jog šalies gyventojai labiausiai pasiilgo greito maisto. Antradienį auštant prie „McDonald's“ ir KFC užkandinių nusidriekė ilgos eilės.
„Mano vaikai neleis man važiuoti namo be to. Paprastai ir aiškiai – jie tiesiog maldauja mėsainių su sūriu“, – sakė drive-in eilėje laukiantis Aaronas Pace'as.
Kraistčerče eilė susidarė tokia ilga, kad atvyko policija kontroliuoti eismo.