Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 08 08 /2018 08 09

Naujos JAV sankcijos Rusijai: šįkart – už „Novičiok“ panaudojimą Britanijoje

Jungtinės Valstijos trečiadienį pranešė skelbiančios naujas sankcijas Rusijai, kaltindamos Maskvą anksčiau šiais metais Didžiojoje Britanijoje panaudojus „letalinę“ nervus paralyžiuojančią medžiagą.
Julija ir Sergejus Skripaliai
Julija ir Sergejus Skripaliai / „Facebook“ nuotr.

Valstybės departamentas nurodė, kad šios sankcijos yra atsakas į nervus paralyžiuojančios kovinės medžiagos „Novičiok“ panaudojimą prieš Britanijos pilietį, buvusį Rusijos šnipą Sergejų Skripalį ir jo dukrą Juliją.

„Rusijos Federacijos vyriausybė panaudojo cheminius ar biologinius ginklus pažeisdama tarptautinę teisę“, – pranešime pažymėjo Valstybės departamento atstovė Heather Nauert.

Naujos sankcijos įsigalios po 15 dienų Kongreso notifikavimo laikotarpio, pridūrė ji.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Skripalis teisme Rusijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Skripalis teisme Rusijoje

Kitas Valstybės departamento aukšto rango pareigūnas žurnalistams sakė, kad administracija nusprendė įvesti „draudimo prezumpciją“ parduoti Rusijai „nacionalinio saugumo požiūriu jautrias“ JAV technologijas, kurių pardavimui reikalingas federalinės vyriausybės pritarimas.

Tokios technologijos dažnai naudojamos tokiuose gaminiuose kaip elektroniniai prietaisai ar kalibravimo įranga. Anksčiau jų eksportas buvo leidžiamas priimant sprendimą dėl kiekvieno konkretaus atvejo.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Donaldas Trumpas

Dėl šio žingsnio eksportas į Rusiją gali sumažėti šimtais milijonų JAV dolerių, sakė pareigūnais, pageidavęs neviešinti savo pavardės.

JAV Atstovų Rūmų Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Edas Royce'as, seniai raginęs prezidentą Donaldą Trumpą imtis veiksmų prieš Maskvą dėl draudžiamų ginklų naudojimo, sveikino šį žingsnį ir sakė, kad jis „labai svarbus siekiant padidinti spaudimą Rusijai.

„(Rusijos prezidentas) Vladimiras Putinas privalo žinoti, kad mes netoleruosime jo mirtinų veiksmų ar nesiliaujančių atakų prieš mūsų demokratinį procesą“, – pažymėjo jis.

E. Royce'as: „(Rusijos prezidentas) Vladimiras Putinas privalo žinoti, kad mes netoleruosime jo mirtinų veiksmų ar nesiliaujančių atakų prieš mūsų demokratinį procesą.“

Tam tikriems svarbiems sektoriams, įskaitant kosminių skrydžių veiklą ir komercinės aviacijos saugumą, yra numatytos sankcijų išimtys, nurodė minėtas pareigūnas.

Kovą JAV Iždo departamentas įvedė sankcijas 19 Rusijos piliečių ir penkiems juridiniams asmenims už kišimąsi į 2016 metų Amerikos prezidento rinkimus. Tai buvo griežčiausios priemonės Maskvos atžvilgiu nuo tada, kai D.Trumpas pradėjo eiti prezidento pareigas.

Tą patį mėnesį Vašingtonas išsiuntė iš šalies 60 rusų diplomatų ir uždarė Rusijos generalinį konsulatą Siatle.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Julija Skripal
AFP/„Scanpix“ nuotr./Julija Skripal

Maskva ėmėsi atsakomųjų žingsnių ir nurodė išvykti 60 Amerikos diplomatų.

Sergejus ir Julija Skripaliai buvo rasti be sąmonės ant suoliuko šalia vieno prekybos centro Anglijos pietiniame Solsberio mieste kovo 4 dieną. Nustatyta, kad jie buvo apnuodyti kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“, Šaltojo karo metais sukurta Sovietų Sąjungoje.

Skripalių gyvybė kelias savaites kabėjo ant plauko, tačiau galiausiai jie atsigavo ir buvo išrašyti iš ligoninės.

Rusija kategoriškai neigia prisidėjusi prie šio išpuolio.

Birželio 30 dieną netoliese esančiame mieste ta pačia chemine medžiaga buvo paveikta britų pora. Trijų vaikų motina 44 metų Dawn Sturgess neišgyveno.

Britanija ir jo sąjungininkės kaltina Maskvą bandžius nužudyti Skripalius. Londono teigimu, panašu, kad abu šie atvejai susiję.

„Facebook“ nuotr./Charlie Rowley ir Dawn Sturgess
„Facebook“ nuotr./Charlie Rowley ir Dawn Sturgess

Gresia dar griežtesnės sankcijos

Žinia apie naujas sankcijas gali būti traktuojama kaip faktas, patvirtinantis D. Trumpo tvirtinimą, esą jo administracija laikosi griežtos pozicijos Maskvos atžvilgiu, nors prezidentas smerkia specialiojo prokuroro Roberto Muellerio atliekamą tyrimą dėl Rusijos ir vadina jį „raganų medžiokle“, kurią būtina nedelsiant nutraukti.

D.Trumpas sulaukė griežtos tiek opozicijoje esančių demokratų, tiek nemažos dalies jo paties Respublikonų partijos narių kritikos, kai praėjusį mėnesį Helsinkyje vykusiame susitikime su V.Putinu, regis, atmetė Amerikos žvalgybos bendruomenės išvadą, kad Maskva kišosi į rinkimus, sutikdamas su Rusijos lyderio išsakytu paneigimu.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Buvęs FTB direktorius Robertas Muelleris
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Buvęs FTB direktorius Robertas Muelleris

Tiesa, po užgriuvusius kritikos bangos D.Trumpas atsitraukė nuo savo ankstesnių komentarų pareiškęs, jog paprasčiausiai netiksliai išreiškė savo mintį.

Naujos sankcijos įvedamos augant nepasitenkinimui dėl D.Trumpo pozicijos Maskvos atžvilgiu. Reikėjo griežto Kongreso paraginimo prezidentui, kad prieš Rusiją būtų imtasi naujų baudžiamųjų priemonių.

Sankcijos įvedamos remiantis 1991 metų Cheminių ir biologinių ginklų kontrolės ir nuodingųjų medžiagų eliminavimo įstatymu. Jis numato, kad prezidentas per 90 dienų sugriežtins sankcijas, jeigu Maskva nepateiks „patikimų garantijų“, kad nebeužsiima tokia veikla, ir nesutiks su Jungtinių Tautų stebėtojų patikra vietoje.

Tarp papildomų baudžiamųjų priemonių, be kita ko, gali būti draudimas Amerikos bankams teikti bet kokias paskolas Rusijos juridiniams asmenims, JAV eksporto į Rusiją draudimas ir diplomatinių santykių suspendavimas.

Po pastarųjų naujienų rublio patiriami sunkumai greičiausiai dar padidės, nes vien gandai apie atskiras naujas griežtas JAV sankcijas dėl kišimosi į rinkimus trečiadienį išprovokavo jo kurso ir taip pat akcijų rinkos smukimą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vietos Solsberyje, kur lankėsi Skripaliai, buvo atitvertos
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vietos Solsberyje, kur lankėsi Skripaliai, buvo atitvertos

Tačiau Rusijos finansų ministerija stengėsi išsklaidyti būgštavimus ir sakė, kad priemonės visgi gali būti neįvestos, nors pripažino, kad rinkos „vėl patiria spaudimą“.

Kontroversiją dėl Rusijos dar pakurstė žinia apie tai, kad respublikonų senatorius Randas Paulas šią savaitę per vizitą Maskvoje perdavė V.Putinui Amerikos lyderio laišką.

R.Paulas sakė, kad laiške „pabrėžiama, jog labai svarbu toliau palaikyti ryšius įvairiose srityse, įskaitant kovą su terorizmu, teisėkūros institucijų dialogo stiprinimą ir kultūrinių mainų atnaujinimą“.

Baltieji rūmai nurodė, kad D. Trumpas senatoriaus prašymu parengė „pristatymo laišką“, o prezidentas „paminėjo temas, kurias senatorius R.Paulas norėtų aptarti su prezidentu V.Putinu“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos