Panašu, kad Ch. Hipkinsas turi ruoštis sunkiai rinkimų kovai, nes nors daugelį žavi jo politinė nuovoka ir saviironiškas humoras, to gali nepakakti.
Apklausos rodo, kad parama Ch. Hipkinso Leiboristų partijai sumažėjo dėl sunkios pragyvenimo išlaidų krizės ir virtinės ministrų kabineto skandalų.
Praėjus devyniems mėnesiams po to, kai J. Ardern atsistatydino sakydama, kad nebeturi pakankamai jėgų, šią savaitę „Guardian Essential“ atlikta apklausa parodė, kad konservatyvi opozicinė Nacionalinė partija pirmauja prieš leiboristus maždaug 34 proc. prieš 30 procentų.
Tačiau jos 45-erių įpėdinis rinkimų išvakarėse per kampaniją Oklande dalyvavo senjorų „Zumbos“ šokių pamokoje ir atrodė puikiai nusiteikęs.
„Klausykite, aš net negalvoju apie planą „B“, tikrai stengsiuosi, kad rytoj laimėtume“, – žurnalistams sakė ministras pirmininkas.
Vis dėlto pagrindinis Ch. Hipkinso varžovas, 53-ejų opozicinės Nacionalinės partijos lyderis ir buvęs oro linijų vadovas Christopheris Luxonas (Kristoferis Liuksonas) pasiryžęs įtikinti sunkiai besiverčiančius rinkėjus balsuoti už jį, žadėdamas sumažinti mokesčius.
Jo Nacionalinė partija gali laimėti pakankamai mandatų, kad galėtų sudaryti koalicinę vyriausybę su ACT partija, nors naujausios apklausos rodo, kad jiems gali prireikti ir populistinės partijos „Naujoji Zelandija pirmiausia“ paramos.
„Jums reikia pokyčių“
„Noriu užtikrinti, kad šioje šalyje sukurtume vyriausybę ir užtikrintume pokyčius, kad kiekvienas Naujosios Zelandijos gyventojas galėtų klestėti ir eiti į priekį“, – į pietus nuo Oklando esančiame Vaikate sakė Ch. Luxonas.
„Jei susiduriate su sunkumais dėl nekilnojamojo turto, nuomos, maisto ir kuro sąskaitų, jei nesijaučiate saugūs savo bendruomenėje (...) tuomet raginu pripažinti, kad jums reikia pokyčių“, – pridūrė jis.
Ketvirtadienį vykusiuose paskutiniuose televizijos debatuose, kuriuose Ch. Hipkinsas Nacionalinės partijos pažadą sumažinti mokesčius pavadino apgaudinėjimu, abu varžovai vienas kitą apkaltino neigiamos kampanijos vykdymu.
Ch. Luxonas kritikuoja Ch. Hipkinso vadovavimą po to, kai ministras pirmininkas pripažino, kad keli mėnesiai vyriausybėje buvo chaotiški, per juos atsistatydino arba buvo atleistas ketvertas ministrų.
Tačiau abu bando pritraukti rinkėjus žadėdami mažesnes sąskaitas.
Ch. Hipkinsas pasiūlė 10 punktų planą, apimantį nemokamus receptinius vaistus ir pagrindinę dantų priežiūrą jaunesniems nei 30 metų žmonėms, taip pat šviežių vaisių ir daržovių mokesčio panaikinimą.
Ch. Luxonas žada vidutines pajamas gaunančiai šeimai iki 125 Naujosios Zelandijos dolerių (apie 70 eurų) per savaitę sumažinti mokesčius, kurie iš dalies pasidengtų pagal prieštaringai vertinamą planą apmokestinti užsieniečių įsigyjamus aukščiausios klasės prabangius būstus.
Balsuoti už tai, kuo tiki
J. Ardern, Jungtinėse Valstijose pradėjusi stažuotę Harvarde, šią savaitę paragino Naujosios Zelandijos gyventojus balsuoti už tai, kuo jie tiki.
„Leiboristai turėjo dvi kadencijas valdžioje. Pakankamai ilgai, kad būtų padaryta pažanga, bet nepakankamai ilgai, kad darbas būtų baigtas, o mūsų šaliai reikia, kad jie baigtų darbą“, – teigė buvusi premjerė.
J. Ardern tapo jauniausia vyriausybės vadove moterimi pasaulyje, kuri prie Naujosios Zelandijos vairo stovėjo per stichines nelaimes, COVID-19 pandemiją ir 2019-aisiais įvykusias Kraistčerčo mečetės žudynes, per kurias baltųjų viršenybės šalininkas nužudė 51 musulmoną maldininką.
Būdama premjere ji tapo internetinio užgauliojimo centriniu taikiniu – socialiniuose tinkluose nuolat buvo puolama žiauriais ir seksistiniais išsireiškimais.
Naujojoje Zelandijoje rinkimų dieną teisiškai draudžiama rinkimų agitacija ir naujienų pranešimai, kurie gali paveikti rinkėjus.