Ar žinojote?
Pirmieji Naujuosius metus pasitiks Tongos karalystės ir Samoa, vienos mažiausių pasaulio valstybių, priklausančių Polinezijos salų grupei, gyventojai. Fejerverkai dangų nušvies čia gruodžio 31-osios vidurdienį, 12 val. mūsų laiku.
Tuo tarpu vėliausiai Naujieji ateis kai kurios JAV salose – pavyzdžiui, Bakerio ir Howlando. Tiesa, šios salos negyvenamos. Iš apgyvendintų salų vėliausiai Naujuosius metus pasitiks Amerikos Samoa gyventojai – 13 val. mūsų laiku.
Šešt. 12 val. Tonga, Samoa ir Velykų sala
Šešt. 15 val. Didžioji Australijos dalis
Šešt. 17 val. Japonija, Pietų Korėja, kai kurios Rusijos ir Indonezijos dalys
Šešt. 20.30 val. Indija ir Šri Lanka
Šešt. 22 val. Azerbaidžanas, Armėnija, Jungtiniai Arabų Emiratai, Omanas, Seišelių salos
Šešt. 24 val. Graikija ir 30 kitų šalių, tarp kurių – Pietų Afrikos respublika, Sirija, Suomija, Latvija, Lietuva
Sekm. 1 val. Vokietija ir 43 kitos šalys, tarp kurių Norvegija, Prancūzija, Italija, Tunisas
Sekm. 2 val. Didžioji Britanija ir 26 kitos šalys, tarp kurių Marokas, Gana, Airija
Sekm. 6 val. Kai kurie Kanados regionai ir 29 kitos šalys, tarp kurių Bolivija, Venesuela, Barbadosas
Sekm. 8 val. Didžioji JAV ir Centrinės Amerikos dalis
Sekm. 11 val. Aliaska, kai kurie JAV ir Prancūzijos Polinezijos regionai
Sekm. 13 val. JAV ir kai kurios mažosios salos
Ką reiškia žodis „hogmany“?
„Hogmany“ yra škotų kalbos žodis, kuriuo žymima gruodžio 31-oji pagal Grigaliaus kalendorių. Iš esmės taip vadinama Naujųjų metų išvakarių šventė Škotijoje.
Tikimasi, kad Edinburge, Škotijos sostinėje, įvairiuose naujametiniuose renginiuose dalyvaus apie 150 tūkst. žmonių.
Naujųjų metų sutiktuvės čia prasideda dar gruodžio 30 d. fakelų procesija, keliaujančia miesto gatvėmis. Pernai joje dalyvavo apie 40 tūkst. žmonių. Tuo tarpu pirmąją Naujųjų metų dieną vyksta „Loony Dook“ renginys, kurio metu šimtai žmonių, apsirėdę maskaradiniais drabužiais neria į ledinį Forto upės vandenį.
Keistos Naujųjų metų tradicijos
Raudoni apatiniai, Turkija: Šioje šalyje metų pabaigoje prekystaliai būna nukrauti radonos spalvos apatiniais drabužiais, kadangi tikima, kad šios spalvos apatiniai, jeigu jie dėvimi pasitinkant Naujuosius metus, pritraukia į šeimą sėkmę.
Masinis bučiavimasis, Venecija: Šv. Marko aikštė Venecijoje garsėja ne tik tuo, kad čia galima stebėti nuostabius fejerverkus virš Švento Marko baseino, bet ir tuo, kad Naujieji čia pasitinkami masiškai visiems su visais bučiuojantis.
Lokių šokis, Rumunija: Kai kurie rumunai Naujuosius švenčia apsirėdę lokio kailio kostiumais ir šokdami keliauja nuo namo prie namo. Pagal tradicijas tokiu būdu baidomas blogis.
Oposumų (tai į peles panašūs žinduoliai) lašai, Amerika: Šiaurės Karolinoje, Brasstowno mieste, virš triukšmingos minios nuleidžiami oposumai, patalpinti į permatomas dėžutes. Ši tradicija atspindi Brasstowno norą tapti oposumų pasauline sostine. Gyvūnų teisių gynėjai pateikė ieškinį, kad šventės metu būtų naudojami netikri oposumai, tačiau šiemet vis tik bus galima pamatyti gyvus žinduolius.
Stovyklavimas kapinėse, Čilė: Vietiniai centrinės Čilės dalies gyventojai turi tradiciją Naujuosius metus sutikti mirusių giminaičių draugijoje. Taigi Naujųjų metų naktį kapinių vartai yra atveriami ir tūkstančiai žmonių žvakių šviesoje čia leidžia laiką. Tuo metu groja klasikinė muzika.
Maudynės lediniame vandenyje, Didžioji Britanija: Velse, Saundersfooto mieste, daugiau nei 1500 žmonių, nepabūgę ledinio vandens, dalyvavo labdaringame plaukime, kad surinktų pinigų. Kai kurie iš jų netgi pasakytų, kad šaltis – puikus vaistas nuo Naujųjų metų pagirių. Taip pat panašus renginys vyksta Škotijoje – čia žmonės pirmą Naujųjų metų dieną neria į Forto upę.