Nelegalūs Irano vakarėliai, kuriuose išgėrus gresia nuplakimas

Vos keliasdešimt metrų skiria vakaro vakarėlio vietą nuo pagrindinės Irano žvalgybos tarnybos būstinės. 43-erių Sobnamas, vairuojantis vakarėlių dalyvių pilną automobilį, pastato jį be menkiausio baimės ženklo veide. „Ar jau girdi muziką?“, – klausia jis besišypsodamas, ibtimes.co.uk rašo žurnalistas iš Teherano.
Vakarėlių dalyvių sulaikymas
Vakarėlių dalyvių sulaikymas / facebook.com/Iran-Gathering nuotr.

Nepaisant griežtų Irano įstatymų – vyrų ir moterų bendravimas yra uždraustas ir baudžiamas kalėjimu arba nuplakimu; moterims neleidžiama šokti vyrų akivaizdoje; repo muzika nėra uždrausta, tačiau valdžia mano, kad ji veda į nekontroliuojamą elgesį – Teherano naktys nėra tylios. Rengiami slapti pasilinksminimai namuose ir techno vakarėliai.

Už uždarų durų Irano jaunimas mato save pakilusiais virš įstatymo. Merginos nusiima hidžabus prieš įžengdamos pro duris. Kitas stabtelėjimas – miegamajame, kur jos nusivelka laisvus drabužius ir vakarėlyje tuomet pasirodo su mini sijonais ir aukštakulniais.

Svetainėje iš butelių pradeda lietis viskis ir degtinė, uždegamos pirmosios marihuanos suktinės. Nors dalyviai ir visiškai laisvai jaučiasi pažeidinėdami griežtus Irano įsakymus, kaskart suskambėjus durų skambučiui akivaizdžiai daugumos veiduose pasirodo lengvos panikos ženklai. Visada išlieka galimybė, kad vienas iš pakviestųjų į vakarėlį arba kuris nors kaimynas pranešė policijai.

„Sunkiausias dalykas Irane – kuo nors pasitikėti“, – net keli vakarėlio dalyviai prisipažino žurnalistui. Daugelis jų jau yra bent kartą suimti ir laikyti areštinėje už dalyvavimą nelegaliame vakarėlyje.

Tačiau rizika būti suimtam jų neatbaido nuo linksminimosi. „Gali būti tikras, kad vieną dieną būsi suimtas, jeigu nuspręsi linksmintis, – sako dvidešimtkelerių metų meno studentė Gazella. – Dažniausiai galima papirkti pareigūną prie durų. Net yra ir neoficialus tarifas – 50 tūks. tomanų (apie 12 eurų).“

„Pastarąjį kartą pareigūnas su šypsena priėmė pinigus ir pasakė toliau džiaugtis vakarėliu. O jeigu negali jų papirkti, tuomet daugiausiai vieną naktį praleisi kalėjimą. Nėra taip jau blogai“, – sakė ji.

Pakalbėjus su dalyviais, atrodo, kad sulaikymai vakarėliuose vyksta nuolat, bet yra simboliai. „Viskas yra įmanoma Teherane, – priduria Sohrabas, 35-erių juvelyrikos dizaineris. – Tačiau viskas vyksta su valdžios palaiminimu. Labai dideliuose techno vakarėliuose ar roko koncertuose bus sulaikymų. Tai yra valdžios būdas pasakyti mums – neturėkite jokių iliuzijų, mes visada esame čia pat. Tai yra nerašytas susitarimas tarp mūsų ir jų.“

Živilės Necejauskaitės nuotr./Nuogą kūną demonstruoti Irane yra tabu, net jei tai būtų apatinio trikotažo reklama
Živilės Necejauskaitės nuotr./Nuogą kūną demonstruoti Irane yra tabu, net jei tai būtų apatinio trikotažo reklama

Teherano jaunimo gyvenimas yra gerokai paėjęs pirmyn nuo Islamo Revoliucijos. Dabar galima daryti daug dalykų, kurie dar prieš dešimtmetį buvo draudžiami, tad iraniečiai gerbia šį nerašytą susitarimą.

Kai Teherano jaunimas kalba apie valdžią, paprastai jie neturi omenyje reformisto prezidento Hassano Rouhani, kuris ne kartą yra pasisakęs už žmonių privatumo gerbimą ir prieš itin griežtas moters aprangos taisykles. Dažniausiai jie kalba apie policiją ir teisėsaugą, kurios yra nepriklausomos nuo H.Rouhani administracijos ir yra tiesiogiai pavaldžios aukščiausiam dvasiniam lyderiui ajatolai Khamenei.

Nors jaunimas mėgsta kalbėti apie šį susitarimą tarp valstybės ir besilinksminančiųjų, yra daug priežasčių abejoti valdžia.

Šią vasarą teisėsauga pradėjo masinius susidorojimus su vakarėlių dalyviais. Širaze rugpjūčio mėnesį per du reidus buvo sulaikyti 65 jauni vyrai ir moterys, kurie apkaltini įstatymų nesilaikymu. Amolio mieste sulaikyti 20 studentų, parke netoli Teherano – dar 60. Jaunuoliai buvo sugauti šokantys ir besilinksminantys, o moterys, Irano valstybinės naujienų agentūros teigimu, nepakluso islamo aprangos kodui.

Reidų sąrašas ilgėja, suimtų skaičius auga. Nors Teherano jaunimas šiuos sulaikymus vadina įprastais ir nedarančiais žalos, pastaraisiais mėnesiais valdžios elgesys keičiasi. Nuo šios vasaros Irano teisėsauga jaunimo vakarėlius pradėjo vadinti „užsienio diplomatinių misijų, ambasadų ir konsulatų“ darbu.

„Scanpix“/AP nuotr./Iraniečiai švenčia priimtą sankcijas naikinantį susitarimą
„Scanpix“/AP nuotr./Iraniečiai švenčia priimtą sankcijas naikinantį susitarimą

Spaudos konferencijoje vasaros pradžioje teisėsaugos atstovas aiškino, kad yra „ženklų ir įrodymų“, rodančių, jog nelegalūs vakarėliai yra „organizuojami esant bendram tikslui“, ir kad visus juos organizuoja tie patys žmonės. To pasekmė – sulaikytas jaunimas susilaukia griežtesnių baudų nei anksčiau.

Mašhado mieste Irano šiaurės rytuose mažiausiai du vakarėlio organizatoriai laikomi arešte nepateikus jiems kaltinimų nuo birželio pabaigos. Kazvine 35 studentai buvo sulaikyti per mokslų baigimo vakarėlį ir kiekvienas jų gavo po 99 kirčius.

Šalies reformistams įgyjant vis daugiau populiarumo, konservatyvioji valdžios pusė pasirengusi kompensuoti politinės galios netekimą griežtesniais nurodymas laikytis islamo moralumo kodo.

Po reformistų ir nuosaikiųjų koalicijos pergalės parlamento rinkimuose vasario mėnesį, prezidentas H.Rouhani išreiškė viltį, kad ir kitos jėgos parlamente leis valdžiai priimti sprendimus, suteikiančius gyventojams daugiau asmens laisvių.

„Štai toks dabar rezultatas, – sako 32-ejų anglų kalbos mokytojas privačioje mokykloje Mohsenas. – H.Rouhani dėka mes esame laisvesni nei kada nors anksčiau, bet tuo pačiu metu ir labiau bijome nei bet kada. Nesaugumas ir baimė yra geriausi būdai, kaip drausminti žmones.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai