Nėra įrodymų, kad Londono užpuolikas būtų susijęs su džihadistų grupuotėmis

Didžiosios Britanijos policija pranešė neradę jokių sąsajų tarp praėjusią savaitę Londone prie parlamento rūmų teroro išpuolį surengusio vyro ir džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ (IS), nors ši tvirtino, kad jis yra vienas jos „karių“.
Užpuolikas Khalidas Masoodas
Užpuolikas Khalidas Masoodas / „Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr.

Be to, 52 metų į islamą atsivertusio Khalido Masoodo motina pirmą kartą prakalbo viešai ir pareiškė, kad buvo „smarkiai sukrėsta, nuliūdinta ir netekusi žado“, o žuvusio amerikiečio artimieji išreiškė savo sielvartą.

„Neradau jokių bendradarbiavimo su IS ar AQ (teroristų grupuote „al Qaeda“) įrodymų, bet yra aiškus susidomėjimas džihadu“, – pranešime sakė policijos komisaro pavaduotojo padėjėjas Neilas Basu.

„Scanpix“/AP nuotr./Khalidas Masoodas
„Scanpix“/AP nuotr./Khalidas Masoodas

Kh.Masoodas trečiadienį po pietų nukreipė savo automobilį į pėsčiuosius ant Vestminsterio tilto, o vėliau prie parlamento mirtinai subadė vieną policininką. Tada užpuoliką nušovė policija. Ši žaibiška ataka truko vos 82 sekundes.

Per šį išpuolį žuvo keturi žmonės, dar kelios dešimtys buvo sužeisti.

N.Basu sakė, kad Kh.Masoodo metodai veikiausiai buvo „nukopijuoti nuo kitų atakų ir atkartojo IS lyderių pareiškimus, susijusius su išpuolių prieš policiją ir civilius metodais. Vis dėlto šiame etape neturiu įrodymų, kad jis aptarinėjo tai su kitais“ žmonėmis.

Pareigūnas taip pat sakė, kad „nėra įrodymų, jog Kh.Masoodas, kuris anksčiau vadinosi Adrianu Elmsu, radikalizavosi kalėjime 2003-aisiais“, kaip kad buvo pranešama kai kuriuose žiniasklaidos pranešimuose.

15min nuotr./Kaip buvo surengta ataka Londone
15min nuotr./Kaip buvo surengta ataka Londone

N.Basu teigimu, šis vyras pasikeitė vardą 2005 metais.

Kh.Masoodas dukart kalėjo: 2000-aisiais – už užpuolimą peiliu, o 2003-aisiais – už peilio nešiojimąsi.

Pasak N.Basu, Kh.Masoodo „vėliausias baudžiamasis nusikaltimas užfiksuotas 2003 metais“, bet pastaruoju metu šis vyras nebuvo siejamas su kokia nors vidaus arba tarptautine grėsme.

VIDEO: Londoną sukrėtęs išpuolis: svarbiausia informacija

Pasak pareigūno, išpuolio dieną Kh.Masoodo palaikyti kontaktai yra „pagrindinė tyrimo linija“. Be to, jis paprašė visų, pažinojusių užpuoliką, suteikti informacijos policijai, kad būtų išsiaiškinta jo „proto būsena“.

Vyriausybė patvirtino, kad Kh.Masoodas prieš pat išpuolį naudojosi susirašinėjimo programėle „WhatsApp“, ir nurodė, kad yra būtina saugumo tarnyboms atverti galimybę prieiti prie šia programėle siunčiamų sudėtingai užšifruojamų žinučių.

Po atakos Londone buvo sulaikyti 12 žmonių. Devyni jų vėliau buvo paleisti, viena moteris – paleista už užstatą, o dar du vyrai tebėra arešte.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų