Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Neramumų Ukrainoje kainoraštis: kiek Kremliaus valdininkai siūlė už ardomąją veiklą kaimynystėje?

Nutekinti ir „The Times“ paviešinti elektroniniai laiškai atskleidžia Rusijos planus sukelti chaosą ir nepasitenkinimą kaimyninėje Ukrainoje, kurios Krymo pusiasalį ji okupavo 2014 m. Elektroniniuose laiškuose nurodytos konkrečios sumos, kurios galimai buvo sumokėtos demonstracijų organizatoriams, programišiams ir propagandistams.
Prezidento rinkimai Rusijoje
Prezidento rinkimai Rusijoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Nutekinti elektroniniai laiškai atskleidžia, kiek Kremlius buvo pasirengęs mokėti už Ukrainoje vykdomą dezinformacijos kampaniją. Panašu, kad šių, nuo 2014-ųjų spalio siųstų laiškų autorius yra prezidentui Vladimirui Putinui artimas politikas Inalas Ardzinba.

Nutekintuose elektroniniuose laiškuose pateikti tokie pasiūlymai:

  • 100–300 JAV dolerių (81–243 eurai) už įsilaužimus į elektroninio pašto dėžutes.
  • 130 500 JAV dolerių (105 856 eurai) už planą „trolinti“ Rusijos oponentus, „demotyvuoti priešus“ socialiniuose tinkluose ir rinkti asmeninius oponentų duomenis Charkove.

Kitos aptartos kainos:

  • 120 460 JAV dolerių (97 692 eurai) už tai, kad 2015-ųjų birželį vykusiuose savivaldybių rinkimuose būtų išrinkta 30 buvusių komunistų.
  • 19 200 JAV dolerių (15 574 eurai) už mėnesį trunkančių demonstracijų antrajame pagal dydį Ukrainos mieste Charkove organizavimą. Šie pinigai turėjo būti skirti 100-ui dalyvių, trims organizatoriams ir dviem teisininkams.
    „Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Prorusiški protestuotojai Charkove
    „Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Prorusiški protestuotojai Charkove

    Buvo reikalaujama, kad organizatoriai rengtų prieš Ukrainą nukreiptas ir Rusiją palaikančias demonstracijas, kuriose dalyvautų kovos menų apmokyti protestuotojai ir policiją papirksiantys teisininkai. Neaišku, ar šis planas buvo įgyvendintas.

Ekspertai įspėja, kad Rusija tuos pačius ginklus gali panaudoti Jungtinėje Karalystėje (JK) ir kitose Europos šalyse, ypač po buvusio rusų šnipo Sergejaus Skripalio apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“ Anglijos Solsberio mieste.

„Yra labai svarbių įrodymų, kad Rusija slaptus konfliktą kurstančius įrankius ir technikas naudoja prieš JK, JAV ir Europos Sąjungą, – teigė JK parlamentaras ir Rusijos ginkluotės ekspertas Bobas Seely, analizavęs nutekintus elektroninius laiškus. – Po Skripalio apnuodijimo suprasti šiuos metodus yra svarbiau nei bet kada anksčiau.“

Anot B.Seely, šie laiškai atspindi „ardomosios veiklos pirkinių sąrašą“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Skripalis teisme Rusijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Skripalis teisme Rusijoje

„Surkov leaks“

Šie laiškai – trečioji „Surkov leaks“, pavadinto artimo V.Putino patarėjo Vladislavo Surkovo pavarde, Rusijos politikų elektroninių laiškų nutekinimo dalis.

X00944/Vladislavas Surkovas
X00944/Vladislavas Surkovas

V.Surkovo elektroninius laiškus pradėjo tekinti ukrainiečių programišių grupuotė „CyberHunta“.

Naujausia „Surkov leaks“ dalis – nutekinti įvairių rusų politikų, įskaitant I.Ardzinbos, pirmojo V.Surkovo pavaduotojo, laiškai, siųsti Ukrainos Komunistų partijos lyderiui.

Maskva tikina, kad nutekinti laiškai – dezinformacija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos