Netanyahu pirmą kartą pritarė „demilitarizuotai palestiniečių valstybei“

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu sekmadienį po kelias savaites trukusio Vašingtono spaudimo pirmą kartą pritarė palestiniečių valstybės sukūrimui, jei ji bus demilitarizuota.
Benjaminas Netanyahu
Benjaminas Netanyahu / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Baltieji rūmai šią Izraelio premjero kalbą pavadino svarbiu žingsniu į priekį.

Tačiau B.Netanyahu taip pat sakė, jog palestiniečiai privalo pripažinti žydišką Izraelio pobūdį. Šią sąlygą palestiniečių prezidentas Mahmudas Abbasas ilgą laiką atmesdavo.

B.Netanyahu taip pat atmetė galimybę sustabdyti visą su žydų gyvenvietėmis susijusią veiklą, kaip reikalauja Jungtinės Valstijos.

Palestiniečiai tuoj pat sukritikavo B.Netanyahu kalbą, kuri, kaip sakė M.Abbaso atstovas Nabilas Abu Rudeina, „torpeduoja visas taikos iniciatyvas regione“.„Jei palestiniečiai pripažins Izraelį kaip žydų tautos valstybę, tuomet pasieksime sprendinį, pagrįstą demilitarizuota palestiniečių valstybe, (egzistuojančia) greta Izraelio“, – sakė B.Netanyahu.

„Palestiniečių teritorija bus be ginklų, nekontroliuos oro erdvės, į ją nebus galima įvežti ginklų, (ji neturės) galimybių formuoti aljansų su Iranu ar (Libano šiitų judėjimu) „Hizbollah“, – pažymėjo Izraelio premjeras.

B.Netanyahu atmetė galimybę visiškai sustabdyti su žydų gyvenvietėmis susijusią veiklą okupuotame Vakarų Krante, nors palestiniečiai šios veiklos sustabdymą yra iškėlę kaip derybų atnaujinimo sąlygą. B.Netanyahu taip pat sakė, kad palestiniečių pabėgėliai nebus perkelti į Izraelio teritoriją.

Palestiniečiai Izraelį kaip valstybę pripažino 1993 metais, pagal Oslo susitarimus, tačiau atsisakė pripažinti jį „žydišku“, nes tai praktiškai reikštų, jog atsisakoma palestiniečių pabėgėlių teisės grįžti, o tai yra svarbus palestiniečių reikalavimas nuo pat 1948 metų, kai buvo įkurta Izraelio valstybė.

Palestiniečiai tuoj pat sukritikavo B.Netanyahu kalbą, kuri, kaip sakė M.Abbaso atstovas Nabilas Abu Rudeina, „torpeduoja visas taikos iniciatyvas regione“.

„Tai supančioja visas pastangas taikos procesui išgelbėti, aiškiai nepaisant JAV administracijos“, – sakė jis žurnalistams.

Gazos Ruožą valdantis islamistų judėjimas „Hamas“ šią kalbą pasmerkė kaip „rasistinės, ekstremistinės“ ideologijos, kuri neigia palestiniečių teises, atspindį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai