2020 07 29 /16:45

Valstybinė Baltarusijos žiniasklaida skelbia apie šalyje sulaikytus „Wagner“ kovotojus

Baltarusijos tarnybos naktį į trečiadienį netoli Minsko sulaikė 32 užsienio privačios karinės kompanijos kovotojus, pranešė valstybinė naujienų agentūra „BelTA“.
Baltarusijos vėliava
Baltarusijos vėliava / TASS nuotr.
Temos: 2 Baltarusija Minskas

Pasak agentūros, teisėsauga sužinojo apie daugiau kaip 200 kovotojų, atvykusių į Baltarusiją destabilizuoti padėties prieš rinkimus.

„Kiekvienas iš tų rusų turėjo nedidelį rankinį bagažą, o visi jie – tris didelius sunkius lagaminus, kuriuos į transporto priemonę krovė keli vyrai“, – praneša agentūra.

Ji nurodė, kad naktį į liepos 25-ąją į Minską atvykusių asmenų grupė apsistojo viename viešbutyje, o liepos 27-ąją persikėlė į vieną sanatoriją Minsko rajone.

„Remiantis sanatorijos administracija, atvykėliai atkreipė į save dėmesį dėl nebūdingo rusų turistams elgesio ir vienodos kariško stiliaus aprangos. Alkoholio nevartojo, pasilinksminimo vietose nesilankė, laikėsi nuošaly, stengdamiesi neatkreipti į save dėmesio. Nedidelėmis grupėmis jie atidžiai ištyrinėjo sanatorijos teritoriją ir apylinkes“, – sakoma pranešime.

„Šiandien naktį... [Baltarusijos teisėsaugos pareigūnai] sulaikė 32 žmones, – sakoma agentūros pranešime. – Be to, dar vienas žmogus buvo aptiktas ir sulaikytas šalies pietuose. Dėl minimų asmenų Tyrimų komitetas vykdo patikrinimą.“

Valstybės saugumo komitetas (KGB), Tyrimų Komitetas ir Vidaus reikalų ministerija kol kas nekomentavo šio pranešimo.

Anksčiau Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka perspėjo, kad šiais laikais „karai prasideda nuo gatvių protestų“, dalyvaujant privačioms karinėms kompanijoms (PKK).

„Valstybės sekretorius [Andrejus Ravkovas] teisingai pasakė, kad visokie karai dabar prasideda nuo gatvės protestų, demonstracijų, paskui „maidanų“. Į „maidaną“, jei nėra savųjų (pas mus mažai „maidanuotų“), jie bus pritraukti iš išorės. Tai profesionalūs kariškiai, banditai, kurie specialiai rengiami, daugiausia PKK, visame pasaulyje. Jie uždirba daug pinigų iš provokacijų tam tikrose valstybėse“, – sakė prezidentas.

Kritikai kaltina Baltarusijos valdžią suklastojus įvykį.

„Jei tokia užsienio kovotojų grupė būtų Baltarusijoje, tai rodytų visišką pasieniečių nesėkmę užkirsti kelią jų patekimui į šalį. Todėl visa ši istorija atrodo falsifikacija“, – rašo žurnalistas Alekssas Kokčariovas.

Jis pridūrė, esą A.Lukašenka bando įbauginti baltarusius, kad jie balsuotų už jį – neva „antraip okupuos Putinas“.

Profesorius Maksimas Sučkovas pateikia keturis galimus šio incidento paaiškinimus.

„1. Maskva iš tiesų galėjo bandyti pasėti nesantaiką Baltarusijoje ir nusiuntė „Wagner“ kovotojus, kad jie sukeltų smurtinius protestus. 2. „Wagner“ kovotojai kitur (Vidurio Rytus?) per Baltarusiją, jų sulaikymas skirtas pateisinti griežtas Lukašenkos priemones prieš oponentus kaip „užsienio agentus“.

3. Maskva ir Minskas susitarė dėl arešto, kad Kremlius galėtų atsikratyti nebekontroliuojamų „Wagner“ kovotojų. 4. Kažkas Rusijoje (Prigožinas?) nusiuntė „Wagner“ kovotojus į Baltarusiją, kad pasėtų nesantaiką tarp Maskvos ir Minsko. 3 ir 4 punktai, žinoma, yra gilios sąmokslo teorijos“, – tviteryje rašo profesorius.

Incidentas prieš rinkimus

Toks pranešimas pasirodė likus mažiau nei dviem savaitėms iki Baltarusijos prezidento rinkimų, kuriuose 65-erių A.Lukašenka sieks šeštos kadencijos valstybės vadovo poste, nepaisydamas augančio nepasitenkinimo.

Artėjant balsavimui buvo suimti iššūkį prezidentui A.Lukašenkai per rugpjūčio 9-osios rinkimus siekę mesti buvęs bankininkas Viktoras Babaryka ir populiarus tinklaraštininkas Sergejus Tichanovskis. Be to, Baltarusijos lyderis kaltino kai kuriuos savo kritikus bendrininkaujant su Rusija.

Rusija yra artimiausia politinė ir ekonominė Baltarusijos sąjungininkė, tačiau jų santykiai kartais tampa įtempti.

Pastaraisiais metais Minskas buvo vis labiau spaudžiamas suartėti su Maskva, tačiau A.Lukašenka atmetė idėją dėl visaverčio šalių suvienijimo.

„Wagner“ – mįslinga rusų samdinių organizacija, kurią, kaip pranešama, kontroliuoja Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininkas. Manoma, kad tūkstančiai „Wagner“ kontraktininkų remia Maskvos interesus įvairiuose konfliktuose užsienyje, įskaitant Siriją, Ukrainą ir Libiją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų