Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Nobelio medicinos premiją laimėjo apvaisinimo mėgintuvėlyje pradininkas Edwardsas (papildyta 15.02 val.)

Fiziologas iš Didžiosios Britanijos Robertas Edwardsas pirmadienį pelnė šių metų Nobelio medicinos premiją „už apvaisinimo in vitro (IVF) išvystymą“, padėjusį milijonams nevaisingų porų susilaukti vaikų.
Nobelio komitetas Stokholme veikiančiame Karolio institute paskelbė R.Edwardsą Nobelio medicinos premijos laimėtoju.
Nobelio komitetas Stokholme veikiančiame Karolio institute paskelbė R.Edwardsą Nobelio medicinos premijos laimėtoju. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Jo indėlis yra gairė šiuolaikinės medicinos raidoje“, – Nobelio komitetas paskelbė Stokholme veikiančiame Karolio institute.

„Dėl jo pasiekimų tapo įmanoma gydyti nevaisingumą – medicininį sutrikimą, veikiantį didelę dalį žmonijos, tarp jų daugiau nei 10 proc. visų porų pasaulyje“, – sakoma komiteto pareiškime.

Atliekant apvaisinimą in vitro, moters kiaušinėlis apvaisinamas laboratorijoje donoro sperma.

Prasidėjus kiaušiąlastės dalijimuisi, ankstyvosios stadijos gemalas transplantuojamas į moters gimdą. Jeigu procedūra pavyksta, gimsta sveikas kūdikis.

85 metų R.Edwardsas, kuris šiuo metu yra Kembridžo universiteto profesorius emeritas, pradėjo vystyti dirbtinio apvaisinimo procedūras praeito amžiaus 6-ame dešimtmetyje, o „1978 metų liepos 25 dieną jo pastangas pagaliau vainikavo sėkmė, kai gimė pirmasis pasaulyje „kūdikis iš mėgintuvėlio", nurodė komitetas.

Gimus Louise Brown, vėliau pasaulį išvydo apie keturis milijonus dirbtinio apvaisinimo būdu pradėtų kūdikių.

„Šiandien R.Edwardso vizija yra tikrovė ir atneša džiaugsmą nevaisingoms poroms visame pasaulyje, – nurodoma pranešime. – Išsivystė nauja medicinos sritis, o R.Edwardsas vadovavo visame kelyje nuo fundamentaliųjų atradimų iki dabartinės sėkmingos IVF terapijos."

Laboratorijoje padarytus atradimus R.Edwardsas išvystė „nuo eksperimento iki medicinos praktikos“, padedamas britų ginekologo Patricko Steptoe. Tyrėjai Kembridže įsteigė pirmą pasaulyje dirbtinio apvaisinimo centrą – Born Holo kliniką.

Siekdami savo tikslo R.Edwardsas ir P.Steptoe atlaikė didžiulį Bažnyčios, Vyriausybės ir žiniasklaidos nepalankumą. Jų taip pat neatgrasė itin skeptiškas kitų mokslininkų požiūris.

Mūsų dienomis 20–30 proc. dirbtinio apvaisinimo procedūrų vainikuoja sėkmingas kūdikio gimimas.

„Ilgalaikiai tyrimai parodė, kad apvaisinimu in vitro pradėti vaikai yra tokie pat sveiki kaip kiti", – nurodė Nobelio komitetas.

Tikimybė, kad nevaisinga pora susilauks kūdikio po IVF terapijos kurso, yra maždaug viena iš penkių: apytikriai tokia pati, kaip ir tikimybė pastoti natūraliu būdu sveikoms poroms.

Premiją sudaro 10 mln. Švedijos kronų (3,8 mln. litų), diplomas ir kvietimas į gruodžio 10 dieną Stokholme vyksiančią apdovanojimų teikimo ceremoniją.

Born Holo klinikos pranešime, kuris buvo paskelbtas prieš Nobelio komitetui įvardijant laureatą, sakoma, kad R.Edwardso labiausiai didžiavosi, kai 1988 metais gimė tūkstantasis klinikoje pradėtas kūdikis po L.Brown. Šią žinią tyrėjas perdavė sunkiai susirgusiam P.Steptoe, kuris neilgai trukus mirė.

„Niekada neužmiršiu džiaugsmo jo akyse", – klinika citavo R.Edwardsą.

Klinikos pranešime sakoma, kad R.Edwardsas „nepakankamai gerai jaučiasi, kad duotų interviu".

Kaip pranešama, 32 metų L.Brown šiuo metu dirba Anglijos uostamiestyje Bristolyje. 2007 metais ji pagimdė pirmąjį vaiką Cameroną. Moteris sakė, kad vaikas buvo pradėtas natūraliu būdu.

Pranešimas apie Nobelio premijos laureatą medicinos srityje pradėjo šių prestižinių apdovanojimų savaitę. Itin trokštama sužinoti, kas taps literatūros ir taikos premijų laureatais, kurie bus paskelbti ketvirtadienį ir penktadienį.

Praėjusiais metais Nobelio medicinos premija už darbus, kurie padarė poveikį vėžio ir senėjimo tyrimams, pasidalijo trys amerikiečiai: Elizabeth Blackburn, Carol Greider ir Jackas Szostakas.

Premiją sudaro 10 mln. Švedijos kronų (3,8 mln. litų), diplomas ir kvietimas į gruodžio 10 dieną Stokholme vyksiančią apdovanojimų teikimo ceremoniją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos