Nobelio taikos premijos komitetas pateikė šiek tiek netikėtą sprendimą ir skyrė premiją Kolumbijos prezidentui Juanui Manueliui Santosui.
Premija skirta už pastangas nutraukti jau pusę šimtmečio jo šalį krečiantį konfliktą su marksistų sukilėlių grupuote FARC, penktadienį paskelbė Norvegijos Nobelio komitetas.
Tiesa, šį susitarimą Kolumbijos piliečiai savaitgalį atmetė referendume, tačiau komitetas nusprendė pagerbti tęsiamą taikos siekio procesą.
J.M.Santosas buvo pagerbtas už „ryžtingas pastangas užbaigti jau ilgiau kaip 50 metų vykstantį pilietinį karą“, nusinešusį jau bent 220 tūkst. žmonių gyvybių, o dar beveik 6 mln. gyventojų privertusį palikti savo namus, sakoma komiteto pranešime.
Komitetas pažymėjo, kad šis apdovanojimas taip pat turėtų būti laikomas "pagarbos ženklu Kolumbijos žmonėms, kurie, nors ir patyrė didžiulių sunkumų ir prievartos, neprarado teisingos taikos vilties, taip pat visoms šalims, prisidėjusioms prie taikos proceso".
Visgi pranešime nebuvo paminėtas taikos derybų partneris R.Londono, dar žinomo kaip Timoleonas Jimenezas arba Timochenko, Kolumbijos revoliucinių ginkluotųjų pajėgų (FARC) lyderis.
Jis tapo jau 15-uoju prestižinę Nobelio taikos premiją pelniusiu pareigas einančiu valstybės arba vyriausybės vadovu.
Be to, jis tapo antruoju Kolumbijoje gimusiu Nobelio premijos laureatu po rašytojo Gabrielio Garcios Marquezo, 1982 metais pelniusio Nobelio literatūros premiją.
Per ceremoniją Osle gruodžio 10 dieną laureatui bus įteiktas auksinis medalis ir diplomas; laureatas taip pat gaus 8 mln. Švedijos kronų (834 tūkst. eurų) piniginį prizą.
Ekspertai manė, kad jei dėmesys bus skirtas diplomatiniams pasiekimams, Nobelio taikos premiją pasidalins JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry ir Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas.
Nobelio premijų skyrimo komiteto dėmesio sulaukė ir su milžinišku pabėgėlių srautu padėję tvarkytis asmenys, taip pat Sirijos „Baltųjų šalmų“ savanoriai, prisidėję prie gyvybių gelbėjimo karo krečiamoje valstybėje.
Praėjusiais metais Nobelio taikos premija apdovanota buvo Tuniso nacionalinio dialogo ketveriukė, padėjusi šaliai įvykdyti taikią politinę transformaciją.
Jungtinės Tautos tikisi progreso
Jungtinės Tautos penktadienį gyrė šiemetinės Nobelio taikos premijos laureatą, Kolumbijos prezidentą Juaną Manuelį Santosą už jo „politinę drąsą“ ir išreiškė viltį, kad šis apdovanojimas paskatins su kliūtimis susiduriantį jo šalies taikos procesą.
JT vyriausiasis žmogaus teisių komisaras Zeidas Ra'adas al Husseinas (Zeidas Raadas Huseinas) „aiškiai tikėsis, kad tai suteiks didelį postūmį taikos procesui, kuris pastarąsias dvi savaites išgyvena amerikietiškus kalnelius“, Ženevoje reporteriams sakė jo atstovas Rupertas Colville'is.
Premijos įteikimas J.M.Santosui nepaisant šoką sukėlusių referendumo rezultatų yra „aiškus Nobelio komiteto pripažinimas, koks svarbus yra taikos procesas Kolumbijoje“, sakė R.Colville'is.
Kolumbijos konfliktas per penkis dešimtmečius pareikalavo daugiau kaip 260 tūkst. gyvybių, dar 45 tūkst. žmonių jo metu dingo, o maždaug 7 mln. buvo priversti palikti savo namus. Į jį įsitraukė kelios kairiųjų partizanų grupuotės, dešiniojo sparno sukarintos grupės ir narkotikų kontrabandininkų gaujos.
JT pabėgėlių agentūros vadovas Filippo Grandi reporteriams sakė, kad premiją J.M.Santosui švenčia „savanaudiškai“, ir pažymėjo, kad Kolumbijoje yra susiklosčiusi „didžiausia vidinė (gyventojų) perkėlimo situacija pasaulyje“.
„Tik per taikos procesą ji gali būti sprendžiama ir išspręsta“, – sakė jis ir išreiškė įsitikinimą, kad „dabartinė komplikuota politinė aklavietė bus įveikta ir prezidentas Santosas, jo vyriausybė ir kiti taikos susitarimo veikėjai laikysis šio kurso ir eis į priekį“.
„Tad dar kartą nuoširdžiai sveikinu su taikos premija, kuria buvo pripažinta, iš esmės, politinė drąsa“, – sakė jis.
Pasveikino buvęs varžovas
Buvęs Kolumbijos lyderis Alvaro Uribe penktadienį pasveikino savo politinį oponentą, dabartinį prezidentą Juaną Manuelį Santosą, gavusį Nobelio taikos premiją, nors jiedu ir nesutaria dėl premijos laureato pastangų užbaigti ilgametį pilietinį karą šalyje.
„Aš sveikinu prezidentą Santosą su Nobeliu“, – parašė A.Uribe socialiniame tinkle „Twitter“, išreikšdamas viltį, kad ši premija paskatins padaryti „pakeitimų“ J.M.Santoso siūlomame, bet rinkėjų sekmadienį referendume atmestame taikos susitarime su marksistų grupuotės FARC sukilėliais.
Pats Kolumbijos prezidentas Juanas Manuelis Santosas penktadienį paskyrė savo Nobelio taikos premiją šalies pilietinio karo aukoms.
„Esu be galo ir nuoširdžiai dėkingas už šią garbę, – sakė jis kalbėdamas per televiziją. – Aš gavau jį ne savo, o visų kolumbiečių vardu, ypač šio daugiau nei 50 metų nesibaigiančio konflikto milijonų aukų (vardu)“.
TAIP PAT SKAITYKITE: Kolumbijos referendumas: kodėl šalies gyventojai atsisakė taikos?