Šiemetinės premijos laureatas ar laureatai turi būti paskelbti penktadienį Osle. Nobelio institute 11 val. vietos (12 val. Lietuvos) laiku bus atidarytos pagrindinės salės medinės durys, ir Norvegijos Nobelio komiteto pirmininkė Berit Reiss-Andersen išeis paskelbti, kas iš 329 šiemetinių nominantų buvo pripažintas vertu tokios garbės.
Prognozuoti, kas laimės, visuomet labai sunku, nes viešai neskelbiami jokie galutiniai kandidatų sąrašai, o nominantų tapatybė 50 metų laikoma paslaptyje.
Vis dėlto tai nesustabdo tarptautinių santykių ekspertų ir lažybininkų. Šiemet tarp dažniausiai jų minimų pretendentų yra tokios žiniasklaidos laisvę ginančios nevyriausybinės organizacijos kaip „Žurnalistai be sienų“ (RSF) ir Komitetas žurnalistams ginti (CPJ) arba Tarptautinis faktų tikrinimo tinklas (IFCN), kuriam priklauso ir naujienų agentūra AFP, taip pat su korupcija kovojanti grupė „Transparency International“.
Per Nobelio taikos premijos 120 metų istoriją dar niekada nebuvo apdovanoti nepriklausomos žiniasklaidos atstovai.
„Reportažų pagrindimas faktais, padedantis mums gauti informacijos ir susidaryti vaizdą apie dabartinius įvykius jiems vykstant, yra labai svarbus tinkamam atviro viešo diskurso ir demokratinių institucijų funkcionavimui“, – sakė Oslo taikos tyrimų instituto (PRIO) vadovas Henrikas Urdalas.
Nors Nobelio mokslo ir literatūros premijos, kurių laureatai šią savaitę paskelbti Stokholme, atiteko vyrams, taikos premija galėtų būti pagerbta viena ar net kelios moterys.
Tarp galimų šių metų Nobelio taikos premijos laureatų minima Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja ir jos dvi bendražygės, Maryja Kalesnikava ir Veranika Capkala.
Šios trys moterys stojo varžytis su autoritarišku prezidentu Aliaksandru Lukašenka, per 2020 metų rugpjūčio rinkimus, kuriuos opozicija ir Vakarų šalys laiko suklastotais, laimėjusiu šeštą kadenciją.
Nobelio komitetas taip pat galėtų pagerbti kitą garsų A.Lukašenkos oponentą Alesį Bialiackį.
Klimato kaita
Po praėjusių metų, kai Nobelio taikos premiją laimėjo Jungtinių Tautų Pasaulio maisto programa (WFP), su klimato kaita kovojantys aktyvistai ar organizacijos taip pat laikomi tikėtinais laureatais, o daug ekspertų net mini juos kaip favoritus.
„Klimato kaitos krizė pastebimai padidėjusi, visur potvyniai ir gaisrai, daug kur – rekordinės temperatūros, Arkties ledo kepurė tirpsta, be to, šiemet yra COP26 metai“, – sakė Stokholmo tarptautinio taikos tyrimų instituto (SIPRI) direktorius Danas Smithas, paminėdamas šį mėnesį Glazge prasidėsiančią JT klimato kaitos konferenciją.
„Tad tikėčiausi ir iš dalies tikiuosi, kad premija gali atitekti kokiai nors klimato aktyvistų grupei ir kad joje galėtų būti Greta Thunberg“, – sakė D.Smithas.
Nors anksčiau manyta, kad labai realias galimybes laimėti premiją pandemijos metu turi Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), pastaruoju metu ji sulaukia kritikos dėl per lėto vakcinų nuo COVID-19 platinimo per pasaulinę programą COVAX neturtingoms šalims.
Tačiau PSO išlieka viena iš lažybininkų favoritų.
Tarp kitų šiais metais daug šurmulio, nors ir mažesniu mastu, sukėlusių vardų yra „Robotų žudikų stabdymo kampanija“ – Norvegijos taikos tarybos favoritė, garsus Rusijos opozicionierius Aleksejus Navalnas ir darbą baigianti Vokietijos kanclerė Angela Merkel.
Praėjusiais metais dėl koronaviruso pandemijos organizatoriams teko atsisakyti tradicinio kiekvieną gruodį rengiamo banketo Nobelio taikos premijos laureato pagerbimui Osle. Gali būti, kad jo nebus ir šiemet.
Premija, kurią sudaro diplomas, aukso medalis ir 10 mln. kronų (980 tūkst. eurų), tradiciškai įteikiama gruodžio 10 dieną, per 1896 metais mirusio premijų įkūrėjo Alfredo Nobelio mirties metines.
Taikos premija vienintelė iš Nobelio premijų įteikiama Norvegijos sostinėje.
Pirmadienį šiemetinis Nobelio premijų sezonas užsibaigs ekonomikos premijos laureato paskelbimu.