Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Nobelio taikos premijos laureatė Aung San Suu Kyi po 24 metų pertraukos pirmą kartą vyks į užsienį

Nobelio taikos premijos laureatė ir naujai išrinkta Mianmaro parlamentarė Aung San Suu Kyi pirmą kartą po 24 metų pertraukos išvyks į užsienį – ji priėmė kvietimus birželio mėnesį apsilankyti Norvegijoje ir Didžiojoje Britanijoje, trečiadienį paskelbė jos partija.
Aung San Suu Kyi
Aung San Suu Kyi / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Ši kelionė vainikuos ne vieną mėnesį Mianmare vykusius dramatiškus pasikeitimus, tarp kurių yra istoriniai balandžio 1-ąją įvykę papildomi rinkimai. Per juos Aung San Suu Kyi buvo išrinkta į parlamentą, kuris prieš metus pakeitė beveik penkis dešimtmečius trukusį despotišką kariškių valdymą.

Aung San Suu Kyi apsilankys Britanijos mieste Oksforde, kur 8-ajame dešimtmetyje lankė universitetą, sakė jos Nacionalinės lygos už demokratiją (NLD) atstovas Nyanas Winas.

„Tačiau tikslios datos dar nežinau“, – sakė Nyanas Winas ir pridūrė, kad kol kas neaišku, kurioje valstybėje Aung San Suu Kyi apsilankys pirmiau. Anksčiau Mianmaro kovotojų už demokratiją lyderė buvo užsiminusi, kad pirma vyks į Norvegiją.

66 metų Aung San Suu Kyi pirmą kartą buvo sulaikyta 1989-aisiais ir 15 iš 21 tolesnių metų praleido namų arešto sąlygomis. Ji buvo paleista tik 2010-ųjų lapkritį. Tais trumpais periodais, kai turėdavo laisvę, ji atsisakydavo išvykti iš šalies, nes nuogąstaudavo, kad jai nebus leista sugrįžti.

Per papildomus rinkimus ji gavo vieną iš 43 jos partijos laimėtų vietų. Rinkimai buvo surengti po prezidento, buvusio generolo Theino Seino įvykdytų reformų, tarp kurių buvo politinių kalinių paleidimas, didesnė žiniasklaidos laisvė, dialogas su etninių grupių kovotojais ir valiutos kursų suvienodinimas, laikomas būtinu elementu ekonomikai sutvarkyti.

Aung San Suu Kyi į Britaniją buvo pakviesta per penktadienio susitikimą Jangone su britų ministru pirmininku Davidu Cameronu. Tuo metu ji sakė, jog tai, kad ji tikrai apsvarstys šį pasiūlymą, o ne iškart jį atmes, atspindi Mianmare pasiektą "didelę pažangą".

„Prieš dvejus metus būčiau pasakiusi: „Ačiū už pakvietimą, bet atsiprašau“, – pridūrė ji.

Daug metų trukę Aung San Suu Kyi atsisakymai išvykti iš Mianmaro parodo jos nepalaužiamą nusistatymą nepaisyti valdančiosios chuntos, kuri siūlė paleisti ją iš namų arešto, kad ji galėtų būti su jau velioniu savo vyru Michaelu Arisu. Jis 1999 metais Didžiojoje Britanijoje mirė nuo vėžio.

Aung San Suu Kyi yra nužudyto nepriklausomybės didvyrio Aungo Sano duktė. Jos motina Khin Kyi 1960 metais buvo paskirta ambasadore Indijoje ir Nepale ir ji išvyko drauge su ja, o vėliau gyveno Oksforde, Niujorke, Londone, Šimloje Indijoje. 1988 metų balandį ji grįžo į Mianmarą pasirūpinti mirštančia motina.

1990 metais jos NLD triuškinamai laimėjo rinkimus į konstitucinę asamblėją, bet kariškiai rinkimų rezultatus ignoravo ir šalis dviem dešimtmečiams atsidūrė politinėje aklavietėje.

Aung San Suu Kyi visus tuos metus buvo opozicijos chuntai lyderė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos