Norvegijoje paskelbtas Anderso Behringo Breiviko elektroninių laiškų rinkinys

Viena Norvegijos leidykla pirmadienį išspausdino Anderso Behringo Breiviko elektroninių laiškų rinkinį, kuris parodo, kaip ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistas ruošėsi 77 žmonių gyvybes nusinešusiems 2011 metų liepos mėnesio išpuoliams.
Andersas Behringas Breivikas
Andersas Behringas Breivikas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Pasak knygos autoriaus, Kjetilo Stormarko, laiškai patvirtina praėjusį mėnesį Oslo teismo paskelbtą nutartį, jog išpuolius B.Breivikas įvykdė būdamas sveiko proto.

Žurnalistas K.Stormakas, kuris yra anksčiau išleidęs kitą knygą apie visą Norvegiją sukrėtusius įvykius, peržiūrėjo keturias 33-jų metų nusikaltėlio paskyras ir perskaitė daugiau nei 7 tūkst. ten buvusių elektroninių laiškų, kuriuos šis parašė prieš žiauriąsias žudynes.

„Laiškai neleidžia susidaryti viso (Breiviko) paveikslo, bet rodo, koks kantrus ir jautrus jis atrodo tam tikrose situacijose", – sakė K.Stormarkas žurnalistams.

Šios atsiskleidusios A.B.Breiviko savybės rodo, kad jis yra psichiškai sveikas, sakė knygos sudarytojas. Oslo teismas „priėmė teisingą sprendimą", nutardamas, kad jis yra sveiko proto, ir uždarydamas jį į kalėjimą, o ne psichiatrinę ligoninę", sakė K.Stormarkas.

Už sprogdinimą prie vyriausybės pastato sostinėje ir žudynes Utiojos saloje Oslo teismas rugpjūčio 24 dieną skyrė A.B.Breivikui maksimalią Norvegijoje bausmę ir nuteisė jį kalėti 21 metus, su galimybe šį terminą pratęsti, jeigu bus pripažinta, kad nuteistasis vis dar gali kelti grėsmę visuomenei.

Knyga, pavadinimu „Asmeniniai masinio žudiko laiškai" (The Private Emails of a Mass Killer), remiasi A.B.Breiviko korespondencija, kurią autorius gavo iš programišių, po išpuolių įsilaužusių į A.B.Breiviko paskyras, ir iš karto perdavė policijai.

Iš susirašinėjimo matyti, kaip A.B.Breivikas rinko pinigus ir iš kur gavo savo išpuoliams reikiamą įrangą.

Pasak K.Stormarko,  A.B.Breiviką galima buvo susekti ir anksčiau, dar prieš žudynes, jeigu tik Norvegijos saugumo tarnyba PST turėtų kompiuterinę sistemą, kuri leistų tarpusavyje susieti įtarimą keliančius internetu įsigytus pirkinius, tokius kaip policijos švyturėlis arba atskiros policininko uniformos dalys.

Knygoje taip pat esama palaikymo ir pasipiktinimo laiškų, kurie buvo atsiųsti A.B.Breivikui elektroniniu paštu iš karto po žudynių.

A.B.Breiviko advokatai protestavo prieš šios knygos išleidimą, kuri, anot jų, yra jų kliento teisės į privatumą pažeidimas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų